Haber Muhteşem

Kadınlara emeklilik geliyor! Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesinin artık önü açılıyor ve bunun için Meclis’e kanun teklifi sunuldu


25 Yıl evli kalan emekli olacak! Tek şartı var!
10 Nisan 2018 - 5:28 'de eklendi ve 519 kez görüntülendi.


Kadınlara emeklilik geliyor!  Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesinin artık önü açılıyor ve bunun için Meclis’e kanun teklifi sunuldu

Etkilenen birçok kişi için Muhteşem yasa teklifi sevinçle karşılandı, çok zahmetli işler yapan fakat maddi güvenliği olmayan ev hanımlarına müjde…

Yıllarca ev işleri ve çocuklar ile ilgilendiği için bir işte çalışamayan ve bunun için emeklilik elde etme ihtimali olmayan kadınlar için TBMM Başkanlığı’na bir yasa teklifi sunuldu.“Artık çok geç” diye düşünen kadınlar için bu konuyu yeniden gündeme getirdi. Çünkü, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meydana gelirse 15 milyon kadar ev hanımı bu karardan yararlanabilecek.

Sigortası olmayan ev hanımlarının emekli olmaları için Meclis’e kanun teklifi sunuldu. Teklif Meclis’ten geçerse,  evlilik süresinde  en az 25 senesini  tamamlayan hanımlar yararlanabilecek.

Fakat herkes değil, bu şarta sahip olanlar, bakın o şart neymiş…Edinilen  bilgiye göre Niyazi Nefi Kara’nın verdiği  teklifin gerekçesi,

“Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır” ifade edildi.

Meclis’e sunulan teklife göre; SGK ile hiç  bir ilgisi  bulunmayan  kadınlardan, evlilik sürelerinde  en az 25 senesini  doldurmuş olma koşulu aranıyor.

Hiçbir şekilde maaş  ve geliri olmayan  kadınlar, kanunda belirtilen  yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak koşuluyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içerisinde hesaplanacak miktarı bir defada ya da  borçlanarak  yaşlılık maaşı almaya hak kazanacak.

Evde nakış, örgü yapan ayda 153 lira az prim öder Ev kadınları eğer evde, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet gibi ürünleri üretiyorsa isteğe bağlı sigortada daha az prim ödeyerek daha çok prim günü elde etme şansına sahip.

Bunun için Maliye’ye gidip Gelir Vergisi’ne tabi olmadığına dair yazı alması yeterli., Yasaya göre evde üretim yapan kadınlar 568 lira aylık prim yerine, 22 gün karşılığı olan 415 lira prim ödeyerek 30 günlük prim ödemiş gibi hak kazanabiliyor.

Bugün isteğe bağlı sigorta ile emekli olma şansı var Teklifin Meclis’te karşılık bulup bulamayacağı henüz meçhul ancak, 5510 sayılı mevcut kanunda ev kadınlarına emeklilik yolunu açan bir düzenleme ‘isteğe bağlı sigorta’ kapsamında mümkün.

Bir işyerinde zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor ya da 30 günden az çalışıyorsa, maaş almıyorsa ‘isteğe bağlı sigorta’ ile primini ödeyerek emekli olabiliyor. Yani eksik günleri isteğe bağlı ile tamamlama şansı var.

Bunun için ödenmesi gereken prim ise brüt asgari ücrete (1777 TL ) göre belirleniyor. İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen ev kadınları ‘en az’ bu rakamın yüzde 32’si kadar yani 568 lira prim ödemek zorunda.

Tabii istenirse emekli aylığının daha fazla olması için daha yüksekten de prim ödenmesi mümkün. İsteğe bağlı sigortalılar Bağ-Kur sigortalısı olarak kabul ediliyor. Yani 9 bin gün prim ödemek zorunda. Emeklilik için 58 yaşını da doldurmak gerekiyor. Ancak emeklilik öncesi son 3.5 yılda işçi olarak çalışanlar 7 bin 200 gün üzerinden emekli olma şansı yakalayabilir.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER