Haber Muhteşem


Abdullah Deveci, gündem olan ekmek teknesi hakkında açıklamalarda bulundu.3 ayda bu hale getirdi! Kilosu 15 TL’den satılıyor… Paraya para demiyor..
01 Mayıs 2018 - 5:21 'de eklendi ve 804 kez görüntülendi.


Abdullah Deveci, gündem olan ekmek teknesi hakkında açıklamalarda bulundu. İşlevsiz kavak kütüklerinde doğal istiridye mantarı yetiştiriyor ve bu şekilde geçimini sağlıyor.

Deveci Sivas’ta yaşıyor ve kavak ağaçlarının işlevsiz kütüklerinde kimyasal madde kullanmadan istiridye mantarı üretiyor. Kavak kütüklerini kesici aletler ile açıyor ve buradaki yarıklara istiridye mantarı tohumu ekiyor.

Hiçbir kimyasal madde eklemeden tohumlar 3 ay gibi kısa bir sürede olgunlaşıyorlar ve hasada hazır hale geliyorlar.

İstiridye mantarı ile ilgili birçok fuar ve seminere giden Deveci şu açıklamaları yaptı; “Araştırmaların ardından üretime başladım. Yaklaşık 3 ayda bu hale getirdik. Şimdi ise hasat yapmaya başladık.

Ürettiğimiz mantarlar doğal ve organiktir. Hiçbir kimyasal ve katkı maddesi kullanmadan doğal ortamda üretim yapıyoruz.

Ahırda üretim yaptığımız için herhangi bir klima veya başka bir elektronik alet kullanmadık.

Klima olsaydı her ay mantar toplamaya gelirdik. Doğal olduğu için 3 ayda ancak toplamaya başladık. İşe yaramayan kavak köklerini kullandık.

İşlevsiz olan bu kütükleri kullanarak ekonomiye katkıda bulunduklarını söyleyen Deveci açıklamalarına şöyle devam ediyor; “Yaklaşık 120 kütükten 50 kilo civarında mantar almayı hedefliyoruz.”

Deveci, mantarların ilk hasadına başladıklarını ve bu hasadı manavlara sattıklarını belirtiliyor.

Bir sonraki ekim sürecinde kapasitelerini arttırmayı hedefliyorlar. Kilosu yaklaşık 15 TL olan istiridye mantarı yatırımcılar için seçenekler arasına girdi.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu haberi beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşarak onların da bu haberi okumalarını sağlayabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER