Haber Muhteşem

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin Harekatı’nda yalnızca çatışmalara girmiyor.


Devamını Oku…
18 Şubat 2018 - 13:22 'de eklendi ve 1303 kez görüntülendi.


Afrin’de teröristlerin gizlendiği labirent tüneller bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin Harekatı’nda yalnızca çatışmalara girmiyor. Teröristlerden temizlenen noktalarda tuzaklanan bombaları da temizliyor ve incelemelerde bulunuyor.

İlerleyişin sürdüğü Afrin Harekatı’nda her gün yeni tüneller ele geçiriliyor. Özel eğitimli komandolar sızmaları engellemek için tünellerde güvenlik önlemleri alıyor.

afrinde-labirent-tuneller-1Türk Silahlı Kuvvetlerine ( TSK) bağlı birlikler, terör örgütü mensuplarından arındırılan stratejik Burseya Dağı’ndan Bafilyon, Marin, Kestel ve Dikmetaş köyleri ile çevredeki hakim noktalara uzanan onlarca kilometre uzunluğundaki tünellerde teröristlerin peşini bırakmıyor.

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Burseya Dağı’ndan 13 ayrı noktaya uzanan ve örümcek ağını andıran tünellere giren özel eğitimli komandolar, bir yandan sızma girişimlerini engellemek için giriş noktalarını kapatırken diğer taraftan gece görüşlü hava araçları “Serçe” ve çok sayıda drone ile havadan tünelleri gözlüyor.

afrinde-labirent-tuneller-2Sadece Burseya Dağı’nın zirvesindeki tünellerin uzunluğunun 1,5 kilometreyi aştığı tespit edildi. Tüneller havadan da izleniyor. TSK’nin kullandığı ve gece görüntü alabilme özelliğine sahip “Serçe” isimli hava araçları ve çok sayıda drone ile 24 saat tünellerden görüntü alan askerler, her türlü hareketliliği kısa sürede belirleyip teröristleri ateş destek vasıtalarıyla etkisiz hale getiriyor.

Çevredeki köylere uzanan tünellerin uzunluğunun yaklaşık 50 kilometreye yakın olduğunu bildirildi. Burseya Dağı’ndan Bafilyon, Marin, Kestel ve Dikmetaş köyleri ile çevredeki hakim noktalara kadar sıralanan kilometre uzunluktaki tüneller, teröristlerden tek tek temizleniyor.

afrinde-labirent-tuneller-3

Yer yer 90 santim kalınlığa kadar uzanan beton bloklarla oluşturulan tünellerdeki mevziler ve yaşam alanları dikkati çekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının Afrin’de terör örgütü PYD/PKK’dan temizlediği Sirgaya Tepesi’nin birbirleriyle bağlantılı beton tünellerle çevrili olduğu görüldü.

PYD’li teröristlerin, TSK ve ÖSO’nun ele geçirdiği Sirgaya Tepesi’ni savaş uçakları ve diğer ağır bombardımanlardan korunmak amacıyla beton tünellerle çevirdiği ortaya çıktı. İki metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde yapılan birbirleriyle bağlantılı tünellerin içinde ranza ve mutfak malzemelerinin olduğu da gözlendi.

Her 10 metrede bir mazgalların olduğu tünellerin üstlerinin toprakla örtülü olduğu da göze çarptı. Tünellerin duvarlarının yaklaşık 90 santimetrelik betonlardan yapıldığı görüldü.

Ayrıca bu tünellerin üzerleri de uçak bombalamaları ve top atışlarına karşı dayanıklı olması için taş ve toprakla kapatılmış.Sirgaya Tepesi’nden bakıldığında Kilis’in rahat şekilde görülmesi de dikkat çekici.

Yeni tüneller açmak için getirdikleri iş makinelerini bırakıp kaçmışlar.Tepede ayrıca teröristlerin Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının ardından tünel açmaya devam eden iş makinelerini bırakıp kaçtıkları görüldü.2012 yılından bu yana PYD/PKK’nın yoğun şekilde yuvalandığı Afrin’de, kayalık ve dağlık bölgelerde çok sayıda tünel ve sığınak yaptığı ortaya çıkmış oldu.

Tünel planlarının askeri stratejiyle hazırlandığını ve maliyetinin milyon dolarları bulduğuna değinen yetkililer, sınırdan Afrin’e uzanan alanların tünellerle birbirine bağlandığını kaydetti.

Son 7 yılır teröristlerin baskı ve zulmü altında yaşayan yöre halkı açlık ve sefalet içinde yaşarken burnumuzun dibinde dış kaynaklı milyon dolarlar harcanarak oluşan bu terörist yapılanma ülke geleceği açısından bu harekatın önemini anlamak adına oldukça düşündürücü.

Hâlâ harekat durdurulsun sivil katliamı yapılıyor, asker evlatlarımızın üzerinden elinizi çekin diyen hain zihniyetle, 15 Temmuz’a düzmece diyen hainlerin hiç bir farkı yok.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER