Haber Muhteşem

Ağzınızda Bu Yaralardan Çıkıyorsa Dikkat!


Devamını Oku…
15 Kasım 2017 - 4:39 'de eklendi ve 1408 kez görüntülendi.


Klasik aft yarası, ağızda yanak ve dudak içlerinde bulunan mukoza tabakası üzerinde, kırmızı oval sınırlı yaralar şeklinde  görülür.

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda duyurduğu  bir istatistik yok ancak  başka ülkelerin verilerine göz atıldığında, toplam nüfusun % 20 ile % 40’ı arasında insan hayatının bir döneminde bu yaralarla karşı karşıya kalıyor. Bir başka  istatistik ise, kadınların erkeklere oranla söz konusu yaralara daha yatkın olduğunu söyleniyor.

Aft çoğunlukla; yanak ısırma, dudak yeme ya da  darbe sonucu ağız içinde oluşan açık yaralar, baharat, çikolata, kahve gibi bazı ürünlere karşı hassasiyet, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon dalgalanmaları, bazı diş macunları ve gargara suları -sebebiyle ortaya çıkmakla beraber bunlardan farklı bir sebepten  dolayı da görülebilir.Aft, kadınlar haricinde en sık ergenlikte ve ergenliği takip eden 4-5 yıllık süreçte görülmektedir. Yaş ilerledikçe (normal sağlık şartlarında) yaralar daha az görülür. Bulaşıcı olmayan aft sebepleri arasında bir çok değişik sorun, kalıtımsal içerikler ve çevre şartları gösterilse de bu oluşan  yaraların tam olarak sebebi  bilinmemektedir.

Yukarıda sayılan sebeplere ek olarak kaygı ve stres gibi ruh halleri, bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, beta blokerler…) ağız içinde bazı bölgelerde ülser gibi yaralara sebep  olabilir.

Güçsüz Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin güçsüzleştiren hastalıklar ve enfeksiyonlar ağız içinde yaralara sebep olabilir. Ağız Bakım Maddeleri: Sodyum lauril sülfat içeren diş macunu ve gargara sularının aft oluşumu riskini tetiklediği bilinmektedir.Bu maddeleri satın alırken ambalaj üzerindeki içindekiler kısmına bakarak “sodium lauryl sulfate” içerip içermediğini öğrenebilirsiniz. Vitamin ve Mineral Eksiklikleri: B12 vitamini, folik asit, çinko ve demir eksikliği ağız yaralarına sebep olabilir.

Bazı Gıdalar: Acı baharatlar, portakal, greyfurt, limon gibi asitli bazı besinler ve çok sıcak yemekler ağız yaraları sebepleri arasındadır.

Aft İçin Doktora Ne Zaman Gitmeli?
Öncelikle, küçükte olsa sürekli tekrarlayan ağız yaraları için doktora gitmeniz gerekir. Çünkü normalde aftlar sürekli tekrar eden yaralar değildir. Doktor tanısı ve tedavisi gerektiren durumları şöyle sıralayabiliriz.  Aftın neden olduğu ağrı şiddetleniyorsa ve kontrol edemiyorsanız.

Aft, ishalle birlikte görülüyorsa doktora gidilmelidir. Bu durumda sistemik bir rahatsızlığınız olabilir. Yaralar ağız içi dışında başka bölgelerde, özellikle genital bölgede görülüyorsa.

3 haftadan uzun süren aftlar için doktora gitmelisiniz. Doktorunuz muayene sırasında herpes, yaralanma ve enfeksiyon ihtimallerini elemek için çeşitli testler isteyebilir.

Uzun süreli yaralar için ağız kanseri taraması gerekebilir. Bağışıklık sistemini veya bağırsakları etkileyen bir rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol edebilir.

Aft Tedavisi
Aft tedavisinde kullanılan yöntemler yaraların sebebine bağlı olarak değişiklikler  gösterebilir. Ayrıca kullandığınız ağız bakım maddelerini değiştirmeniz ve kullandığınız  besinlerde değişiklik yapmanız gerekebilir.

Aft tedavisi için evde kullanabileceğiniz bazı yöntemler var ancak bu yöntemleri bir süre kullanmanıza rağmen yaralar iyileşme göstermiyorsa kendi kendinizi tedavi yerine bir doktora giderek yardım almanız tavsiye edilir.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER