Haber Muhteşem

Arkadaşı Temel’e sorar “Ula Temel, sen trafik ışıklarinun anlamlarinu piley misun?”


Devamını Oku…
24 Şubat 2018 - 4:46 'de eklendi ve 1666 kez görüntülendi.


Arkadaşı Temel’e sorar “Ula Temel, sen trafik ışıklarinun anlamlarinu piley misun?” “Pileyrum da!” “O zaman söyle pakayum” “Yeşul geç, sarı dikkatlu geç, kırmızı; çok dikkatlu geç…”

Trafik kurallarının bir kitapta yazanı var, birde trafiğin akışı içinde beliren kualları var, teorikten pratiğe bir de bu kurallara göz atalım;

– Trafik lambalarının anlamı: Yeşil; geç, Sarı: kornaya basarak geç, Kırmızı: Kırmızıya yakalanmazsın gazı kökleyip geç. -Şerit kullanım hakkı, kullanılan aracın beygir gücünün büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.-Sabaha kadar sinyal verseniz sağ ya da sol şeride geçemezsiniz. Camdan kolu çıkartarak yol istemek, on sinyal verme gücüne sahiptir. -Hiçbir durumda trafiğe takılmanızı gerektirmez, bulduğunuz her boşluğa girin. Hatta yirmi metre ilerlemek için gerekirse benzin istasyonunun bir ucundan girip diğer ucundan çıkın.

-Dar sokak, cadde, kavşak gibi birkaç araç tarafından trafiğin sıkıştığı noktalarda; aracının ‘burnunu ilk önce çıkaran’ daima geçer. -Geçiş üstünlüğünün uygulanamadığı daha krizli durumlarında, şoförler birbirlerinin yüzüne bakarlar; ‘kararlı bakan’ geçer!

-Dörtlü flaşörü yakan istediği zaman istediği yerde durabilir. -Altıncı hissine güvenen sürücülerin dikiz aynası kullanmasına gerek yoktur. -Sürücü zaten altıncı hisse sahip olmalı, sinyal gereksiz olduğundan diğer araçların ne yapacağını kestirebilmelidir.-“U dönüşü yasak” levhası sadece yakınlarda trafik polisi varsa geçerlidir. -Kontrolsüz kavşaklarda yol hakkı kavşağa kontrolsüz girendedir. -Karşı şeritte kaza olmuşsa yavaşlanır ve izlenir.

-Selektör, şofrün eli ayağıdır. Bazen bir teşekkür, bazen bir uyarı bazen de bir küfür! Selektör dili; Tek selektör; Buyur geç, Çift selektör; Dalgınsın galiba, Uzun süreli selektör; Naaapıyon lan dingil.

-Korna ise şoförün gözü kulağı, dilidir. Kısa korna: Bazen teşekkür, bazen selamlaşma. Orta uzunlukta korna, yerine göre “uyumasana”, “naaapıyosun kardeşim”, “biraz dikkat etsene” benzeri orta derecede uyarı. Uzun korna; korna uzunluğuna göre uzun küfür içeriği.

-Şehirler arası yolda araçlar birbirini geçmeden ardı ardına düzgünce sabit hızla ilerliyorsa ilerde radar vardır. -Karşı yönden gelen araç gündüz vakti selektör yaparak eçiyorsa bu “İlerde radar ve çevirme var” demektir.

-Kamyonla şaka olmaz. Hele ki hafriyat kamyonları tüm yolların efendisidir! Görüldüğünde yol verilir.
-Konvoylan bölünmez araya girilmez, sollanmaz. Hacı uğurlama, asker uğurlama, düğün alayı, sünnet alayı, seçim parti konvoylarına asla müdahale edilemez.

-Park etmek yasaktır levhası dikkate alınmaz. Dikkate alınmak için aracın tek sileceği havaya kaldırılır, yada daha etkilisi yandan uzunlamasına çizilir.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER