Haber Muhteşem

Bir babanın evlenecek oğluna tavsiyeleri…


Devamını Oku…
26 Kasım 2017 - 11:16 'de eklendi ve 3003 kez görüntülendi.


Babası oğluna demiş gel sana son tavsiyemi işte bu mutfakta anlatacağım. Oğlu da hiç anlamıyormuş mutfak işlerinden peki demiş sıkılarak ve çekinerek.

Babası mutfaktaki ocağa 3 tane eşit büyüklükte üç kap koymuş, hepsini suyla doluymuş. Açmış ocakları ve dönmüş oğluna, Bak şimdi senden istediğim her şeyden iki tane vereceksin bana.
Oğlu tama demiş ve sırasıyla havuç, yumurta ve kavrulmamış kahve çekirdeği istemiş.

Oğlu da hepsinden ikişer ikişer vermiş babasına. Adam iki havucu almış ve birinci kaba koymuş sonra iki yumurtayı almış, ikinci kaba koymuş ve nihayet iki kavrulmamış kahve çekirdeğini de üçüncü kaba koymuş.Sonra 20 dakika kadar pişmelerini beklemişler. Babası kapları almış ve masaya koymuş, oğlunu da buyur etmek sofraya. Yemek masasında üç tabak. Kaynamış havuç bir tabakta, yumurtalar diğer bir tabakta ve kahve çekirdekleri de üçüncü tabaktaymış. Sonra sormuş oğluna,
-Ne görüyorsun burada, ne olmuş aynı işlemi uyguladığımız bu maddelere? Oğlu biraz düşünmüş ve şu cevabı vermiş, – Havuç yumuşamış, yumurtanın içi sertleşmiş, kahve taneleri ise aynı duruyorlar.

Sonra babası şu sözleri söylemiş, Bak oğlum, Evlilikte aşk ve şefkat birliktedir. Aşksız, sevgisiz bir evlilik şu havuçlar gibidir, erir gider. Şefkatsiz evlilik ise şu yumurta gibidir, içten içe sertleşir, dayanılmaz bir hale gelir. Aşkın ve Şefkatin birlikte olduğu evlilikler ise kahve taneleri gibidir, birbirlerinden ayrılmaz ve kendi kişiliklerini de kaybetmezler. Tekrar kaynatılmaya yani hayata hazır bir şekilde devam ederler. Uzun yıllar beraberce yaşarlar.

Oğlu bu tavsiyeleri anladığından emindi fakat babası hemen tekrar söze girdi ve ama asıl ders bu değildi evladım der.
Oğlunun elinden tutar ve ocağın üzerinde bıraktığı suları gösterir, bak şu havucun ve yumurtanın suyuna pek bir tatları yok ama kahvenin ki ise… der ve iki fincanı doldurur.– İçmek istersin değil mi?” der Oğlu tabi der ve esas dersi anladığı ifade eden şu sözleri söyler, kahve çekirdekleri gibi birbirlerini eritmeyen bozmayan eşlerin yuvası da işte böyle lezzetli böyle güzel olur.
Mis gibi kokusu yayılır etrafa. Tertemiz ve huzur verir herkese. Bu dersi herkesle paylaşalım…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER