Haber Muhteşem

Cevabı haberimizde…


Banyoya idrarını yapmak caiz midir, yaparsanız ne olur?
18 Ocak 2018 - 19:45 'de eklendi ve 7315 kez görüntülendi.


Banyoya idrarını yapmak caiz midir? Yaparsanız ne olur? Soru ve cevaplarla öğreniyoruz
Banyoda idrar yapmak birçok kişi için çok uygunsuz bir davranış olarak nitelendirilmektedir peki böyle bir şeyin günahı da var mıdır? Cevabı haberimizde…

Soru: Duş yaparken  idrarını yapmak  caiz midir? Duşa girmeden evvel ihtiyacımı gideriyorum, ancak  bazen duş yaparken de abdest bozmam gerekiyor…

Cevap: Yıkanılan yerde  idrarını yapmak  haram değildir; bu neden  dolayı günah işlemiş olunmuyor. Fakat bu hal banyo adabına uygun değil. Peygamberimiz Efendimiz(s.a.v.) bu konuda da önem verir.“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, tahâre 17; Nesâî, tahâre 6) denilmiştir.

Bu hadis, öneri olarak buyrulmuş, haram kılmak manasına gelmiyor. Haram olmasa dahi bu gibi önerileri  elimizden geldiği kadar uygulamaya çalışmak gerekmekte.

BANYODA ÇOK SICAK SU İLE YIKANANLAR DİKKAT!Çok sıcak ve sık banyo bakın hangi hastalıklara sebep oluyor, Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Berna Şanlı açıkladı,

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Berna Şanlı, çok sıcak suyla ve sık banyo yapanları uyardı, cildin ihtiyacı olan yağın azalmasına ve egzama, deri rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olabileceğini belirtti.

Dr. Şanlı, stresli ve yoğun çalışma ortamının cilde verdiği zararlardan kurtulmak için önerilerde bulundu.

“ÇOK UZUN VE SICAK BANYO CİLDE ZARARLI”

Uzun süre ve sıcak su ile banyo yapılmasının cilde zarar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Şanlı,
çok sıcak suyun ve sık banyonun cildin ihtiyacı olan yağı azalttığını belirtti ve şöyle konuştu;

“Çok uzun, çok sıcak ve çok sık banyo yapmayın. Banyolarınız ılık suyla ve kısa olsun.

Yoksa cildinizin ihtiyacı olan yağı alırsınız ve cildiniz daha kuru, dış etkenlere daha hassas hale gelir.
Egzama gibi deri hastalıkları çok daha kolay ortaya çıkar. Sert sabunlar yerine yumuşak temizleyiciler tercih edin. Benzer şekilde temizlik amaçlı kolonya ve ıslak mendil kullanmayın.

Çünkü tüm bunlar da cildin yağını-nemini azaltır ve egzamaya davetiye çıkarır” dedi. Ayrıca Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Berna Şanlı, daha güzel ve sağlıklı bir cilt için ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini şöyle anlattı;

“EMEK VERMEDEN GÜZEL CİLDE SAHİP OLUNMAZ”

Dr. Şanlı, kozmetik ürünler satan mağazalardan alınan malzemelerin doğru ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu, “Büyük olasılıkla cilt bakımınıza yeterince, belki de hiç zaman ayıramıyorsunuz.

Kozmetik markete gidip pek çok ürün alıyorsunuz, birkaç gün düzenli devam edip bıkıyor belki de kullanmayı bırakıyorsunuz. Ne yapsak da, ‘Az zaman ayırarak sağlıklı bir cilde sahip olsak?’ sorusu muhtemelen aklınıza geliyordur.

Açıkçası biraz olsun emek vermeden olmuyor. Ama kendinize biraz daha özen göstererek ve sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek doğal yaşlanma sürecinizi geciktirebilir, çeşitli cilt problemlerini önleyebilirsiniz”


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER