Haber Muhteşem

Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Davranış! Bunları Hepimiz Yapıyoruz…


Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Davranış!
18 Kasım 2017 - 5:08 'de eklendi ve 757 kez görüntülendi.


Bunları hepimiz yapıyoruz… Bazı alışkanlıklarımızın beynimize ne gibi zararlı  etkileri oluyor? Dünya sağlık örgütüne göre, beyin de hasarına sebep olan 10 alışkanlık (pek çoğumuz yapıyoruz) İşte o tehlikeler…

Kahvaltı Yapmamak

Güne kahvaltıyla başlamak çok önemlidir.  Kan şekerini düşürmek isteyenlerde de olmak üzere pek çok insan bunu biliyor.Fakat, yatmadan önce tüketilen yemekten sonra kahvaltıyı yapmamak beyin için gerekli besinin sağlanmasını önlüyor. Bundan dolayı beyin fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabilmekte.

Uykusuzluk

Uzun zaman  uykusuz kalmak hücrelerin yok olmasını artırır. İyi bir uyku stressiz bir gün güzel bir dinlenmeyle vücudu onarım sağlar. Bu sebeple, her zaman düzenli ve kaliteli bir uyku önceliklerimiz arasında bulunmalıdır.Yüksek Şeker Alımı

Vücuda fazla miktarda  şeker alımı varsa,  besinlerden  alınan faydalı vitamin ve minerallerin emilimini engelliyor. Böylece dengesiz  beslenmeden dolayı beyin hastalıklarına sebep olacaktır.

Aşırı yorulma (zihnen ve bedensel)

Aşırı tüketim, kilo alımı, şişkinlik gibi bir çok etken beyinde bulunan atardamarların sertleşmesine sebep olabilmekte.

Sigara içmek

En zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara, diğer bütün etkilere rağmen beyin hastalıklarına ve erken bunamanın yanı sıra “çoklu beyin küçülmesine” sebep olur.

Uyurken Yüzünü Örtmek

Tuhaf gelebilir, ancak bu alışkanlık oksijen almanızı azaltır, uyku sırasında baş dönmesi ya da hava yetersizliği hissetmeyiz.

Hava Kirliliği

Beynin aktif işlevini yerine getirmesi  için  yeterli oranda  oksijen gerekir. Kirli havanın solunması oksijeni düşürüp, Beynin aktif çalışmasını önler.

Hasta olduğumuz sırada beyni yormak

Pek çok  insan hasta olduğu zamanda  dinlenmek yerine, çalışmayı tercih eder. Bu sebeple hastalık sırasında  çalışmak, beyni zorlamak beyinde hasara sebep olabilmekte.

Az Konuşmak

Konuşarak beyninizin  gelişimi sağlayan, zihni geliştiren konuşmalar yapmalıyız. Müzik, sinema, fotoğraf gibi. Bu da beynin etkinliğini yükseltir.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER