Haber Muhteşem

Bir gece namaz kılmak için seccadesini serer. Namazını bitirdikten sonra şöyle bir dua da bulunur;


Devamını Oku…
01 Mart 2018 - 10:06 'de eklendi ve 4533 kez görüntülendi.


Adam Bir gece namaz kılmak için seccadesini serer. Namazını bitirdikten sonra şöyle bir dua da bulunur;

”Ya Rabbi (c.c) şu vakitte bir çok kimse uyudu, bir çoğu sevdiğine gitti, bende sana geldim,çünkü benim sevdiğim sensin. Sonra zikre başladı ve seccade üzerinde zikir çekerken uyuyakaldı.

Bir hırsız girdi evine biraz sonra, bakındı sağına soluna, oldukça az ve eski eşyaların olduğu fakir birinin eviymiş bu. Ne fakir bir ev diye düşündü.



Ama bir kaç parça eşya almadan çıkmak olmaz diye düşündü. Torbasına doldurduğu bir kaç parça eşya ile tam evden çıkacakken birde baktı ki kapı yok!

Az önce girdiği kapı hiç bir yerde yoktu, her yer duvardı. Aldıklarını bıraktı ve tekrar çevresine baktı,kapı orada duruyordu. Tekrar torbasına doldurdu eşyaları ve tekrar baktı ki kapı yine yoktu!
Bu işlemi tam 3 kez tekrarladı.

Tam o esnada duvarlar dalga dalga yarılarak dedi ki; ”Ey hırsız ! Seven uyudu ama sevilen ayakta…”



(Bu ibretlik hikayenin kaynağını tespit edemedik, bir adamın başından geçtiği söyleniyor fakat bu hikayenin Rabia-tül Adeviyye’nin başından geçtiği iddia edilmektedir.) Yukarıdaki kıssanın neredeyse birebir aynısı Rabiatü-l Adeviyye hakkında anlatılmaktadır. Sosyal medyada hatalı olarak bir adam şeklinde yanlış yazılmış olabilir.

Rābiʿatü-l Adeviyyetül-Ḳaysiyye hakkında anlatılan menkıbe şu şekildedir.

İslami öğretide önemli yer tutan ve Allah’a ibadet ve ilim tahsili ile uğraşan ve Allah dostları olarak halk arasında anılan şahsiyetlerin tanıtılması için menkıbeler anlatılmaktadır. Rābiʿatü-l Adeviyye içinde bu menkıbe anlatılmaktadır. Bu menkıbeler içerisinde en meşhurlarından bir tanesi de budur:

“Bir gece namaz kılmak için seccadesini serer. Namazını bitirdikten sonra şöyle bir duada bulunur; Ya Rabbi (C.C.) şu vakitte bir çok kimse uyudu, bir çoğu sevdiğine gitti, bende sana geldim, çünkü benim sevdiğim sensin!

Sonra zikre başladı ve seccade üzerinde zikir çekerken uyuyakaldı. Bir hırsız girdi evine biraz sonra, bakındı sağına soluna, oldukça az ve eski eşyaların olduğu fakir birinin eviymiş bu ev diye düşündü.

Ama bir kaç parça eşya almadan çıkmak olmaz diye düşündü. Torbasına doldurduğu bir kaç parça eşya ile tam evden çıkacakken birde baktı ki kapı yok!

Az önce girdiği kapı hiç bir yerde yoktu,her yer duvardı. Aldıklarını bıraktı ve tekrar çevresine baktı, kapı orada duruyordu. Tekrar torbasına doldurdu eşyaları ve tekrar baktı ki kapı yine yoktu!

Bu işlemi tam 3 kez tekrarladı. Tam o esnada duvarlar dalga dalga yarılarak dedi ki; Ey hırsız ! Seven uyudu ama sevilen ayakta!”


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER