Haber Muhteşem

bir ihale ve maliyet hikayesi…


Devamını Oku…
14 Haziran 2018 - 18:41 'de eklendi ve 194 kez görüntülendi.


Ak Parti öncesi bir ihale ve maliyet hikayesi; anlatmak vacip oldu. Anlatayım mı?Başlayalım. Aday adaylığı sürecimde, telefon, e-mail, sosyal medya üzerinden inanılmaz sayıda temenni, talep ve mesaj almaya başladım.

Halen de devam ediyor, etsin. Bu esnada da her oturduğunuz yerde bir sürü anı/hikaye dinliyorsunuz.

Bir sohbet esnasında 2002’de vergi gelirlerinin %103’ünün faize gittiğini ve diğer gelirlerden kalan bir avuç parayla yapılan yatırımların da fahiş hakedişlerle iş yapmayan çete (kibarca lobi) cebine gittiğini anlatıyor ve bunu örneklerle anlatmaya çalışıyordum ki müteahhit (daha doğrusu alt yüklenici) bir kişi söz istedi ve kendi başından geçen bir olayı anlattı.Vaka 2000 yılında geçiyor. Deprem sonrası, Güney Kore, yüklü miktarda demonte, ikinci el deprem konutu gönderiyor (Allah razı olsun). montaj işi dönüyor, dolaşıyor taşeron, alt yüklenici olarak bizim arkadaşa kalıyor.

Yani bir müteahhit almış işi ve bir aracı işin yapılmasını dostumuza vermiş. Pazarlıklar edilmiş ve sonuçta dönemin parasıyla 65 Milyar TL ile montaj işini almış. hatırlatalım, 2000 yılının ortasında 1 USD nin karşılığı 620,000 TL.

Yani iş bitirme sonunda alacağı meblağın dolar karşılığı yaklaşık 103,000 dolar. Bu gibi, emek-yoğun ihalelerde işi ne kadar çabuk bitirirseniz, o kadar verimli olur ve o kadar para kazanırsınız.Arkadaşımız da öyle yapıyor ve işi çarçabuk bitirip teslim ediyor ki parasını alsın. işi, kendi aldığı aracı taşerona teslim ediyor ama paranın alınması için, ilk yüklenici olan müteahhit firmaya ulaşılması gerek. Değil mi? Evet ama bu o kadar kolay değil.

Zira ona bu işi veren taşeron da bir başka taşerondan almış, o da bir diğerinden, o da bir diğerinden bitmedi; o da bir diğerinden ve o da asıl yüklenici müteahhitten. bu arada işi yapan dostumuzun dikkatini bir şey çekiyor.

Her bir basamak yukarı çıkıldıkça dosyadaki rakam, akıl almaz şekilde büyüyor. Büyüyor ve müteahhite, yani işin ilk yüklenicisine geldiğinde ne kadar oluyor? Tahmin edin? ‏+ 1 milyon dolar diyenleri duyar gibiyim.

Ama üzgünüm yetişemediler. TL ile 935 milyar TL. Yani o günün dolar kuru üzerinden, 1,5 milyon dolardan fazla. arkadaşa yaptığı işten para kazanıp kazanmadığını sordum. “Allah bereket versin, kazanmıştım” dedi.

Yani 103bin (bilemedin müteahhit + 1 taşeron 150bin dolar) civarı verilse, hem bitecek hem de para kazandıracak bir iş, araya ilave ve son derece gereksiz dört firmanın girmesi ve en önemlisi daha en başında konulan fahiş bir muhammen bedel ile devlete 9 ila 13 kat fazla maliyet çıkarıyor. aradaki bu para, işe elini dahi sürmeyen ve hiçbir sorumluluk almayan muhtemelen paravan firmaların cebine gidiyor.

Peki o dönemin sorumlu bakanı şimdi ne yapıyor dersiniz? “yeni” ve “iyi” olduğunu iddia eden ve Türkiye’yi yukarıda anlattığım eski günlere döndürme amacı taşıyan bir partide yöneticilik yapıyor.

Yazacağı yeni muhammen bedellerin hayalini kuruyor. Tabii ki avucunu yalayacak. 🙂 Bu hikaye bu kadar. SHPli müteahhit nedir? Nasıl çarpar? İstanbul doğalgaza nasıl kavuştu? Soygun nasıl önlendi? “gibi başlıklara sonra bakarız.

Bunları anlatmanın sebebi,16 yıldır Türkiye’nin çehresini değiştiren yatırımların kaynağının aslında zaten var olduğunu göstermek.

@CemSahirIslam
https://twitter.com/CemSahirIslam


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER