Devamını Oku…


Osmanlı Devleti döneminde her padişah için ve her paşa için herkesin istifadesine açık bir hayır kurumu yapıp ahirete öyle gitme,


Devamını Oku…
25 Şubat 2018 - 13:21 'de eklendi ve 4040 kez görüntülendi.


Bir kâse yoğurt
Osmanlı Devleti döneminde her padişah için ve her paşa için herkesin istifadesine açık bir hayır kurumu yapıp ahirete öyle gitme, en büyük ideallerden birisi idi.

Bu sebeple, fethedilen yerlerde her biri bir cami, bir külliye veya bir hastane yapıp gitti. Ecdâdımız, kendi devirlerinin kültürünün gerektirdiği müesseseleri kurdular. İnsanlar nerede her ne yaparsa yapsın, amma Rabbiyle her zaman irtibatlı olsun diye camisiz yer bırakmadılar.

İşte bu düşünce ile Kanunî Sultan Süleyman’da Süleymaniye Camiini yaptırdı. Ancak o, yaptıracağı eserin yalnız kendi amel defterine kaydolmasını arzu ediyor ve Rabbine böyle bir ameli takdim etmek istiyordu. Onun için, cami inşaatında çalışan ustalara işçilere sıkı sıkıya tenbihatta bulunuyor ve “Hiç bir kimseden en ufak dahi yardım kabul etmeyin” diyordu.Cami duvarları her gün yükseledursun, karşıdan bu camii mahzun mahzun seyreden bir nine vardı. İnekleriyle başbaşa, onların sütüyle geçinen bu yaşlı kadın, mahzunluk içinde kendi kendine, “Ey Allah?ım, Kanunî’ye servet verdin, malk-mülk verdin, Senin uğrunda bir cami yaptırıyor.

Bu fakir kuluna bir şey vermedin; ne yapayım da, ben de senin rızanı kazanayım. Benim elimden böyle işler gelmez. Elimden gelen, ustalara bir tas yoğurt ikram etmektir.” der ve ustaların yanına giderek yoğurt ikram etmek ister.

Lakin onlar, padişahın izni olmadığını söylerlerse de, yaşlı kadının ısrarına dayanamayıp, yoğurdu alıp yerler. Büyük hükümdar, o gece rüyada, yaptığı işin mizanda tartıldığını görür. Terazinin bir kefesine Süleymaniye Camii, diğerine ise bir tas yoğurt konulmuş ve yoğurt, camiden ağır basmıştır.Sabah erkenden Kanunî, ustaların yanına gelir: “Ne yaptınız, kimden ne aldınız?” diye sorar. “Yaşlı bir nine geldi; çok ısrar etti; yalvarıp yakarmalarına dayanamadık ve bir tas yoğurt aldık.” derler.

Kanunî, gördüğü rüyayı oradakilere nakleder; İşte, Süleymaniye’ye ağır basan yaşlı kadının o bir tas yoğurdudur.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

İLGİLİ HABERLER