Haber Muhteşem

Kardeşlik…


Devamını Oku…
15 Kasım 2017 - 22:11 'de eklendi ve 3789 kez görüntülendi.


Babalarından kalma çiftlikte iki erkek kardeş beraber yaşıyorlardı. Kardeşlerden biri evliydi ve 5 çocuğu vardı, diğeri ise bekârdı. Elde ettikleri ürünleri ve kazançlarını eşit bölüşürlerdi.
Fakat sonra bir gün…

Kardeşlerden biri bu durumun iyi olmadığına karar verdi, kendi kendine dedi ki,
– Kazandıklarımızı eşit olarak bölüşmemiz adil değil, çünkü ben bekârım, masraflarım ve ihtiyaçlarım daha az, fakat kardeşimin büyük bir ailesi var, eşi ve 5 tane çocuğu var, onun masrafları, giderleri benimkinden çok daha fazladır.

Sonra kazandıklarından kardeşine eşit vermesi gerekirken, elindeki tahılın fazlasını kardeşine vermeye başladı. Gece olduktan sonra tahıl deposuna gitti ve fazladan bir çuvalı kardeşinin deposuna koydu ve bunu her ürün paylaşımı sonrasında yapmaya başladı.Bu arada evli olan kardeşte bu durumun adil olmadığını düşünüyordu. O da kendi kendine şöyle dedi,

– Ben evlendim, düğünümü yaptım, evimi döşedim, bütün eşyalarımı aldım çok şükür fakat kardeşim daha bekâr, önünde ciddi bir mesafe var, evlenecek, düğün yapacak, eşyalarını alacak. Bunların hepsi masraf.

Böylece evli olan kardeşte, kendi payına düşeni azalttı ve kardeşine eklemeye başladı. Ve bu durum uzun bir süre boyunca devam etti, iki kardeş de ne olduğunu bir türlü anlamıyordu, ikisinin de tahılları bir türlü azalmıyordu. Bu yüce gönüllülüklerinin hikmeti ürünleri ve kazançları bereketlendi de bereketlendi.Aradan neredeyse yıllar geçmekteydi ki sonunda iki kardeş bir gece yarısı karşılaştılar ve ellerindeki çuvallarla birbirlerine bakıyorlardı sonra durumu anladılar ve bu durum karşısında göz yaşlarıyla birbirlerine sarıldılar.

İşte gerçek kardeşlik, kendinden önce canı bildiği kardeşini düşünmek ve onun iyiliğine çalışmak.
Hayatın hızlı akışı içerisinde ve hayatın zorluklarına beraberce direnmek ve beraberce mücadele etmek, acıyı ve mutluluğu paylaşmak. Kardeşçe paylaşmak.

O gün bu gündür bu hikaye ufak tefek farklılıklar ile anlatılır, Allah, sofralarımıza, ve rızkımıza Halil-İbrahim bereketi versin denir.

Allah, hepinize Halil-İbrahim bereketi versin, Amin…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER