Haber Muhteşem

Bu böcek İnsan eti yiyor, ısırdığı yeri ise 3 gün içinde çürütüyor ve tedavisini ise çoğu kimse bilmiyor… İşte görüldüğü iller


Bu Böceğe Dikkat, Görüldüğü İlde Büyük Paniğe Sebep Oldu!
26 Temmuz 2017 - 4:44 'de eklendi ve 1332 kez görüntülendi.


Bu tehlikeli böcek türü ülkemizde de görülmektedir. Doğu ve güneydoğu illerinde daha sık görülmesine rağmen Milas’ın Gümüşlük Mahallesi’nde olan bir evin bahçesinde de görülmüştür.

Kuzey Irak’ta, çöl ikliminde yaygın bulunan zehirli böcek türüdür. Türkiye’nin güneydoğu bölgesine has olduğu zannedilen bu böceğin çok zehirli olduğu ve et tüketerek hayatta kaldığı belirtiliyor. ‘Sarıkız Böceği’diye de adlandırılan bu böcek Milas’da da görüldü.

0

Uzmanlara göre oldukça tehlikeli olan ve et ile beslenen örümcek türüne karşı dikkatli olmakta fayda var.

Zehirli olduğu söylenen sarıkız böceği, Milas’ın Gümüşlük Mahallesi’nde bir evin bahçesinde görülmüştü. Evin sahibi de bu böceği telefonu ile kaydetmiş, böceğim Milas’a kadar geldiğini ispat etmişti.Nerelerde Görülüyor! Genel olarak Afrika ülkelerinde bulunduğu söylenen daha sonra 2008-2012 senelerinde Kuzey Irak ve Güneydoğu Bölgesi’nde görülen sarıkız örümceği, kısa süre önce Bodrum’da da rastlandı. Halk dilinde ‘böyü’ ismiyle bilinen böcek, etrafta pek görünmemesiyle biliniyor.

Aynı zamanda böcek, insan eti yiyerek hayatta kaldığını gösteren pek çok kaynakta bulunuyor. Saldırgan bir yapıda olan bu böcek, güçlü çenesiyle et parçası koparabilmekte. Yetişkin bir sarıkız böceğinin boyutları bir insan eli kadar olabiliyor. Çöl ikliminin bu saldırgan böceği kertenkeleleri, yılanları ve hatta küçük kuşları bile hedef alabiliyor.

Zararlı olduğu ve herkesi tedirgin etmesi malum olan akrepleri bile sarıkız böceği av olarak görüyor. Sarıkız böceğinin ayrıca bir metreye kadar zıplayabildiği de belirtilmekte.Yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre aşırı rüzgârda meydana çıkan ve genel olarak kurak iklimde bulunmayı seven etçil hayvana karşı uzmanlar herkesin dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Söz konusu bu hayvanın ısırdığı bölgenin 3 gün veya 1 hafta içerisinde çürümeye başlıyor. Hastalık ilerledikten sonra tedavisinin çok zor olduğu belirtilirken bu böceğin ısırığına maruz kalanların acil bir şekilde amonyak kullanması ve doktora başvurması tavsiye ediliyor.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER