Haber Muhteşem

Uyurken Birden Boşluğa Düşme Hissi Neden Olur?


Devamını Oku…
13 Kasım 2017 - 2:58 'de eklendi ve 2309 kez görüntülendi.


Çoğumuz çocukken veya hala buna benzer rüyalar görmekteyiz. Bir yerlerden düşerken uyanırız ve uyanmaya çalışırız. Yüksek bir binadan düştüğümüzü görürüz veya nerede olduğumuzu bilemeden aşağı doğru düştüğümüzü görürüz. Uzaydan, karanlık bir boşluktan vb. düşmeleri görürüz veya görmüşüzdür.

Peki bu rüyanın sebebi nedir, neden herkes ortak bu rüyayı görüyoruz? Uykudayken birden boşluğa düşme hissini hemen hemen hepimiz yaşarız ama neden olduğunu bilmeyiz…

Genellikle uykuya dalmadan önce böyle bir hisse kapılmak, birçok insanın başına gelen bir durumdur. Bu durum ise yapılan araştırmalar sonucunda bir kaç ihtimalli olarak açıklanmaya çalışılmıştır.Rüyalar ve insan beyni hala uzun ve geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç duyulan bir konu olsa da konuyla ilgili bazı bilgiler mevcut.

Yorucu bir günün ardından gelen uyku sırasında kaslarımızın ani kısa bir kasılma geçirmesi, boşluğa düşme hissine sebep olduğu belirtiliyor. Kaslarımızda meydana gelen bir durum sebebiyle düştüğümüz hissine kapılıyoruz bu da düşme hissinin bizde uyandırdığı hali rüyamızda görmemize sebep olabiliyor.

Çünkü büyük olasılıkla bedenimizin uykuya fizyolojik olarak hazırlanışı sırasında ortaya çıkan belirli elektriksel ve hormonâl değişimlerin bir sonucu olduğu belirtilen bu hissin aslında kesin bir açıklaması bulunmamakta. Fakat en ciddi tahminlerden biri budur.Eğer kısa ve özet bir cevap istenir ise, kaslarımızda ki ani ve kısa süreli olarak meydana gelen kasılma hissi, beynimiz tarafından düşme halinde oluşan his ile benzeşmekte. Bu benzerlikten yola çıkarak düştüğümüzü zanneden beynimiz onunla ilgili bir rüya görmemize sebep oluyor.

TV açıkken uyuya kaldıysanız veya siz uyurken etrafınızda konuşan insanlar varsa, her zaman olsa da çoğu zaman duyduğunuz o şeylerle ilgili rüya görürsünüz. Tabi bazen bu duyduklarımızla çok alakasız şeyler gördüğümüz de olur veya duyduğumuz şeyleri alarak çok başka ve değişik bir halde bunları görebiliyoruz.

Rüyalarla ilgili anlatılan birçok kıssa ve hikaye bulunmaktadır. Bunlar hem tarihimize hem de insanlığa bazı işaretler verebilmekte.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER