Haber Muhteşem

Limonlu su içtiğiniz zaman yemek yeme isteğiniz azalır ve metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar.


Canan Karatay’ın Meşhur Limonlu Su Sırrı…
03 Temmuz 2018 - 4:17 'de eklendi ve 1465 kez görüntülendi.


Limonlu su içtiğiniz zaman yemek yeme isteğiniz azalır ve metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar. Aynı zamanda vücut şişkinliğinizi ve ödemi atmanıza yardımcı olur. Kilo vermeniz için birebirdir. Yağları parçalamak için gerekli olan asit dengesine sahiptir.

Limonlu su içmek vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Suyun içerisine limon sıktığınızda C vitamini değeri ile kandaki toksinler de temizlenir.

Ciltte oluşan kızarıklıklar ve ince çizgiler ortadan kalkmaya başlar. Limonlu su cildi temizler ve canlı bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur. Vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar.Gün içerisinde daha az kalori almayı sağlayarak kilo vermeyi destekler. Cildin nem dengesini korur ve böylelikle daha genç görünen bir cilt yapısı oluşturur.

Limon suyunun faydalarını öğrendikten sonra hemen her gün limon suyu içmek isteyeceksiniz.
Limon ne kadar faydalı?

Daha önce limonlu cheesecake yemişsinizdir. Salataya tat vermesinin yanında limon tatlılara da yakışır. Üstelik hem tadı hoş hem de faydalı olan ender şeylerdendir.Limonda ne var?Limonda potasyum, C vitamini, lif, protein, karbonhidrat ve çeşitli mineraller bulunur. Limondaki C vitamini ve biyoflavonoid ismindeki madde özellikle damar duvarlarına çok iyi gelir.

1- Kalori yakımı; Fitness uzmanı Jackie Warner, günde bir kez limonlu su içmenin ekstra 100 kalori yakmanızı sağladığını söylüyor. Üstelik limondaki pektin lifi tok hissetmenizi sağlayarak uzun vadede kilo vermenizi sağlar.

2- Kardiyovasküler rahatsızlıkları önler; Limon, potasyum açısından zengindir. Potasyumun kalbe ve kaslara olan katkısı herkesçe bilinir. Üstelik tansiyonu dengeler. İskandinav beslenme uzmanı Magus Nylander, limonda bulunan antioksidanların, kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçtiğini savunuyor.

3- Sinir sistemini güçlendirir; Limon, soğuk algınlığına yakalanma riskinizi düşürür. Limonlu ılık suyun üşütmeye iyi geldiği bilinir. Limonun antiseptik özelliği burun ve boğazdaki şişmeyi engeller.

4- Yağ yakımını hızlandırır; Araştırmalar su içmenin yağ yakımını hızlandırdığını kanıtlıyor. Doktor Shilpi Agarwal, yağ yakımını daha fazla hızlandırmak isteyenlere limonlu su içmeyi öneriyor.

5- Böbrek taşı oluşumunu engeller; Böbreklerinizde tuz konsantrasyonu artınca zamanla böbrek taşı denen şeyler oluşur. İdrar miktarını ve pH değerini arttıran sitrik asit böbrek taşı oluşumunun önüne geçer.

Yapılan araştırmalar, daha önce böbrek taşı düşüren kişilerin günde 100 ml limonlu su içmesi halinde, vücutlarında bir daha böbrek taşı oluşmayacağını öneriyor.

6- Demir eksikliğini önler; Yediğiniz besinlerde yeterince demir bulunmuyorsa, zamanla demir eksikliği ortaya çıkar. Limonda demir bulunur.

Öte yandan limon, yiyeceklerdeki demir emilimini arttırır.7- Kanser riskini azaltır Yapılan bir araştırmada meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin bazı kanser türlerini engellediği görüldü. Henüz kanıtlanmasa da araştırmalar turunçgillerin kanserin önüne geçtiğini öneriyor.

8- Kötü nefes; Nefesiniz kokuyorsa sorun etmeyin. Limon ile bundan kurtulabilirsiniz. Doktor Harold Katz, limonlu su ile gargara yapmanın kötü ağız kokusunu geçirdiğini söylüyor. Buna katkı sağlayan şey ise sitrik asit.

9- Sindirimi güçlendirir; Limonların 10’da 1’ini karbonhidratlar oluşturur Limonda en çok bulunan fiber pektindir. Kolaylıkla çözünebilen bu lif sağlığınıza iyi gelir ve sindirimi düzenler.

Limondaki liflerden faydalanabilmek için kabuğunu da tüketmeniz gerekiyor. En iyi yöntemse limonu ikiye böldükten sonra suda kaynatmak ve ılık halde o suyu içmek.

10- Kolesterolü düşürür; Yapılan araştırmalarda, limonda bulunan diosmin ve hesperidin isimli maddelerin kolesterolü düşürdüğü görüldü.

11- İltihabı önler; Limondaki askorbik asit iltihabı önler. Limonlu sıcak su içmek soğuk algınlığının önüne geçmekte bire birdir.

12- Kırışıklarla savaşır; Limon, kollajenin korunmasını sağlar. Yaşlandıkça düşen kollajen seviyesi kırışıklıklara neden olur.

13- Dişinizi beyazlatır; Dişleriniz eskisine göre daha mı az beyaz? Limon imdadınıza yetişiyor. Doktor Mehmet Öz, limonlu su ve karbonat karışımını dişinize sürmenizi öneriyor.

Ancak dişinize zarar vermemek için bir dakika sonra ağzınızı çalkalamalısınız.Peki bu kadar faydası olduğunu bildiğiniz halde neden her gün ölçülü bir şekilde limonlu su içmiyorsunuz?

Limonlu suyun faydalarını arkadaşlarınızın da öğrenebilmeleri için yazımızı lütfen paylaşın. Kaynak: gonulsofrasipost.com


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER