Haber Muhteşem

TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?


ÇOCUKLARINIZI KİM EĞİTİYOR?
09 Eylül 2018 - 20:11 'de eklendi ve 1567 kez görüntülendi.


ÇOCUKLARINIZI KİM EĞİTİYOR? TAKİP EDİYOR MUSUNUZ?

Toplumsal bir yara, bütün anne ve babaların okuması dileğiyle… 1974 yılında mahalle kültürü ve komşulukların ilişkilerinin sıkı olduğu yıllarda alt sokağımızda komşularımız ilk defa onlar televizyon almışlardı.

0

Dokuz yaşımdaydım 1 yaş büyüğüm ablam 2 yaş küçüğüm kız kardeşimle beraber her gün çizgi film izlemeye giderdik, aklımda kalan ismi titan stingrey idi. Sadece biz mi?

Bütün mahalle çocukları o yayın saatlerinde onlara gider pür dikkat sessizce seyrederdik. Düşününce o zamanın komşuluğu insan ilişkileri bambaşkaymış diyorum. Şimdi insanlar kendi çocuklarını çekemiyor hale gelmiş.Rahmetli babam kamuda çalışan bir emekçiydi. Ama müthiş bir teknoloji merakı vardı. Kimsede kaset çalar yokken bizde vardı, babam kayıt yapar seslerimizi dinlerken gülerdik. Kimsede fotoğraf makinası yokken hâla sakladığım kodak fotoğraf makinamız vardı.

Bir ay demeden evin balkonunden yukarı doğru neredeyse 10 metrelik bir direkle televizyon anteni dikildi. Günlük birkaç saatlik yayını ne olursa merakla izlerken zamanla yayın akışını ezberler olduk.

Babamla beraber Muhammed Ali’nin boks maçlarını sabaha karşı uyanıp izlediğimi hatırlıyorum. Yıllar geçti ve ben de baba oldum.Çocuklar büyüdü, ikisi üniversiteye gidiyor. En küçük oğlum ve kızım yani 3 ve 4 numara komşulardan görünce benden çizgi film kanalına abone olmamızı istedi.

Kendi çocukluğumuzu hatırladım, 10 yaşlarındaki çocukların her an elindeki uydu yayınına, kablolu tv ve internet şirketinin bağladığı dijital yayın kanalına bakmadan çizgifilm kanalına da abone olduk.

Aradan birkaç ay geçti. O, beni kapıya heyecanla koşup sevinçle karşılayan çocuklarımı arıyorum. Koridorda omuzlarıma alırdım, oynardık, konuşurduk, beraber işler yapardık. İlgileri, zekaları gelişsin diye evdeki küçük işleride bir ucundan onlara tuttururdum.

Fakat kayboldular.Çocukları izlemeye karar verdim ve günler boyu sessizce takip ettim.Sürekli her gün, sabahtan akşama kadar zamanlarının çoğu televizyon karşısında o kanalı izlemekle geçiyor.

Tuhaf davranışlar gelişmeye başladı. Bizden büyüklermiş gibi konuşuyorlar. Eleştirebiliyorlar. Bir tuhaf bencilleşme, bir acayip kibirlenme.

Ne söylesen bir oflama puflama ağız bükmeler. Bir tatminsizlik. Yemeği beğenmeme, istekleri olmayınca annelerine seslerini yükseltmeler. Laf söylüyorum anlamıyorlar.

Bir biri ardına şiddet, agresiflik içeren çizgi diziler. Çocuklar tamamen ütopik hayal dünyasında yaşamaya başlamış. Büyücüler, doğa üstü gücü olan, evreni yok eden, avuçlarından ışıklı bombalar fırlatan yaratıklar.

Gezegenleri yok eden garip hayali mahlukatlar. Ardından da bu abuk subuk yayınların üretilip piyasaya sürülen oyuncaklarının beyin yıkayan reklamları.

Hepsi birer felaket. Bu tip kanalları alan ebeveynler çocuklarını tamamen şeytani yayınların eline teslim etmiş. Kimse de bunun farkında değil.

Küfür, ahlaksızlık, terbiyesizlik, kibir, bencillik, maddecilik, akla hayale gelebilecek ne kadar pislik varsa hepsi bu çizgi filmlerin içerisinde. Anne babalar sözde ailenin rızkı için işe gidiyor ve çocukları evde bu kanallar eğitiyor.

Televizyonu yasakladım, aboneliği iptal ettim. Önce kızdılar, karşı koydular. Hiç taviz vermeden direndik, çok şükür birkaç hafta içerisinde düzelip eskiye döndüler.

Enerjilerini boşaltacak zararsız yollar aradık. Çocuklarınıza sahip çıkın. Onları neyin, nasıl yetiştirdiğini iyi takip edin.

İş yorgunluğu, dışarının stresi, çocukların ihmalinin en büyük sebebi, ekstradan alınan ne bir ev ne de bir yazlık ne de onlara daha iyi bir gelecek bırakmak adına yapılanlar, onları ihmal edip bu tuzaklara yem etmek gibi bir kaybı asla telafi edemez.

Allah evlatlarımıza sahip çıkma bilincini nasip etsin ve hayırlı evlatlar yetiştirebilmeyi nasip etsin.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER