Haber Muhteşem

Hemen hemen her sokak başında gördüğümüz dilenci kadınların kucaklarındaki çocuklar sürekli uyuyor.


Dilencilerin Kucaklarındaki Bebekler Neden Hep Uyur!
23 Kasım 2017 - 4:52 'de eklendi ve 17655 kez görüntülendi.


Dilencilerin kucaklarındaki bebekler neden hep uyur!

Hemen hemen her sokak başında  gördüğümüz dilenci kadınların kucaklarındaki  çocuklar sürekli uyuyor. Her gün gördüğümüz bu görüntünün gerçek yüzünü gösteren  bu yazı sosyal paylaşım sitelerinde bir çok defa yayınlanmıştı. İşte dilenci kadınların kucaklarındaki bebeklerin neden hep uyuduklarını bütün acımasızlığıyla yüzümüze çarpan o yazı…

Bir metro istasyonu yakınında genç yaşlarda bir kadın oturuyor. Kadının saçları karma karışık  ve kirli, başını dertli bir şekilde öne eğmiş. Yanı başında  bir çanta duruyor.  Yoldan geçen insanlar çantaya para atıyor. Kadının kucağında uyuyan iki yaşında bir bebek var. Bebek, üstünde kirli kıyafetler  içinde olaylardan habersizce uyuyor.Kadının bulunduğu noktadan  geçen sayısız insan ona para veriyor. Kötü bir niyetinin olduğunu hiç düşünmeden, her zaman cebindeki son kuruşu ve üzerindeki son kıyafeti hayırlı bir iş yaptığını düşünerek vermeye hazır olan insanlar. Tam  bir ay boyunca bir dilencinin yanından geçtim. Bunun çete kontrolünde bir kandırmaca  olduğunu bildiğimden  dilenciye para vermedim. Bir ay sonra dilencinin önünden geçerken aniden bir şey fark ettim…

Yine her zamanki gibi pis bir eşofman giydirilmiş bebeğe baktım. Sabahtan akşama kadar kirli ve gürültülü  bir metro istasyonunda bir çocuğun bu kadar sakin durması tuhafıma gitti. Bebek sürekli uyuyordu. Ağlamıyordu, sesi çıkmıyor  veya bağırmıyordu, sadece başını annesinin dizlerinde öylece uyuyordu.

Değerli kardeşlerim, aranızda çocukları olan var mı? 1-2-3 yaşlarındaki çocukların  ne sıklıkta uyuduğunu hatırlarsınız. İki veya en fazla üç saatlik( ardışık olmayan) öğleden sonra şekerlemesi yaparlar ve bu aralıklarla tekrar eder. Ancak  ben bir ay boyunca dilencinin kucağındaki bebeği bir kere bile uyanık görmedim! Dilenci kadının  dizlerine gömülü olan bebeğin yüzüne baktım ve içimde beliren şüphe daha da arttı. Gözlerimi bebeğe dikerek dilenciye sordum: “Neden sürekli uyuyor?”Dilenci  kadın beni duymamış gibi yaptı. Gözlerini indirdi ve yüzünü ceketinin yakasına sakladı. Soruyu tekrarladım. Kadın tekrar yukarı baktı. Ardından arkamdaki bir yere iğrenmiş bir şekilde baktığını fark ettim. Bas git, diye mırıldandı. Ben adeta çığlık atar gibi “neden sürekli uyuyor?” diye sordum bir daha. Arkamdaki kişi omzuma elini koydu. Arkamı döndüm. Yaşlıca bir adam, tasvip etmeyen bir tavırla bana bakıyordu:

“Ondan ne istiyorsun? Ne kadar zor bir hayat yaşadığını görmüyor musun?” Eh…  Elini cebine attı ve  biraz para aldı ve dilencinin çantasına koydu. Dilenci tevazu ve büyük bir üzüntü ifadesi takınmış yüz ifadesi takınarak teşekkür etti. Adam omzumdan elini çekti ve metro istasyonundan uzaklaştı.  Ertesi gün bir arkadaşımı aradım.  Arkadaşımdan bu işin bariz bir şekilde organize edilmiş olduğunu öğrenmeyi başardım. Dilencilikte kullanılan  çocukların alkolik ailelerden “kira”landığını veya en basit şekliyle  kaçırıldığını öğrendim.

Bu bebeğin tüm  gün uyuması için dilenciler tarafından ona alkol ya da uyuşturucu verildiğini de şaşkınlıkla dinledim. Tabii ki, küçücük  çocukların vücutlarının böyle bir şok ile baş etmesi mümkün değildir, bu nedenle  çocuklar çoğunlukla ölür. En korkunç şey ise – bazen bu çocuklar “iş günü” içerisinde ölür. Ve sözde annenin akşama kadar kucağında ölü bir çocuğu tutması gerekir. Bu bir kuraldır. Yoldan geçenler torbaya biraz para atar ve bunun ahlaki ve doğru bir şey olduğuna inanır, bunun “yalnız” bir anneye yardım etmek olduğunu düşünür. Ama değildir.

Ertesi gün aynı metro istasyonunda yürürken gazeteci kimliğimle konuşmaya hazırdım.  Dilenci kadın aynı yerde oturuyordu ve kucağında dünkünden farklı bir çocuk vardı. Ona bu çocuğun belgelerini ve dünkü bebeğin  nerede olduğunu sordum. Cevap vermedi. Fakat yanımdan geçen insanlar neden çocuklu ve yoksul bir dilenciye bağırdığımı sorup aklımı kaçırdığım imasında bulundular. Bunun üzerine metro istasyonundan bir koruma eşliğinde zorla çıkarıldım. Yapmam gereken tek şeyin polisi aramam gerektiğini biliyordum ve aradım. Fakat polis geldiğinde ortada ne dilenci ne de bebek vardı.

Şayet  siz de sokak başlarında çocuklarıyla dilenen kadınlar görüyorsanız, para vermeden önce bir defa daha düşünün. Para vermediğiniz zaman  sektörleşmiş bu tür kötü niyetli işler bir süre sonra sona erecektir. Böylece çocukların alkol ve herhangi bir ilaç verilerek kullanılmasına ve sömürülmesine de engel olacaksınız. Dilenci kadınların kucağında uyuyan bebeğe sakın şefkat ile bakmayın. Bu korkunç gerçeği görün! Artık artık bu yazıyı okuduğunuz için dilencilerin kucağındaki bebeklerin neden sürekli uyuduğunu biliyorsunuz. Paylaşın herkes öğrensin…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER