Haber Muhteşem

Bir tekstil fabrikasında endüstri mühendisi…


DÜNYA İLGİYE MUHTAÇ
25 Nisan 2019 - 1:14 'de eklendi ve 6138 kez görüntülendi.


Bir tekstil fabrikasında endüstri mühendisi olarak çalışıyorum, yaklaşık 5 yıldır. Her sabah organizedeki iş yerimize servis ile geliyoruz. İsteyen kendi aracı ile de gelir ama çok uzak ve yorucu oluyor. Arada dışarı çıkılması gerekecek günlerde kendi aracım ile geliyordum. Yine öyle bir gün servis aracı fabrikanın kapısında durmuş çalışanlar bahçeden içeri giriyor.

Bende indim aracımdan, kapıya doğru ilerlerken herkes kenarda bir kalabalık oluşturmuş bakanlar, bir şeyler söyleyip yürümeye devam edenler. Dikkatimi çekti. Bizim bahçe ve çevreye bakan ile bekçi eğilmişler önlerinde yaralı olduğu belli bir kirpi. Bende yanaştım bakmak için. Kirpi kaldırım taşının üzerinde yan yatmış, zorlukla soluyor gibiydi.

0

Vah..Ne olmuş ona? Ne şirinmiş. Birisi mi ezmiş? Hasta mı? Yaşıyor mu? Ölüyor mu? Zehirlenmiş mi? Ne tatlı şey! Vah zavallı yavrum. Yabani hayvan için yapabileceğimiz bir şey yok” sözleri duyuluyor.. Bir kirpi! Bizim gibi can taşıyor. Toparlanıp hayata tutunmaya çalışıyor. Sordum bahçıvana, sabah erken sıcak olmadan otları makine ile keseyim diye çalışmaya başlamış, kirpi makinenin sesinden kaçacağına pusmuş.

Bıçak vazifesi gören teller kirpiyi yaralamış, “Son anda fark ettim ama, kurtaramadım” dedi. Adam da üzülmüş ama oradaki hiç kimse de çare olabilecek durumda değiliz. Bırakalım kendi haline ve uzaklaşalım diyemedim. Bahçıvan “her yer tel ama her halde arka taraftaki ağaçlık ormanlık alanda yaşıyorlar, kapıdan girmiştir herhalde, arada bahçede görüyordum zaten” dedi üzgün bir halde.Dayanamadım, hemen bir iş eldiveni bekçiden bir karton kutu istedim, müdürüme telefon açıp bir kaç saat izin aldım. Doğruca veterinere götürdüm. Sağ olsun arkadaş çok ilgilendi, hassasiyetimiz için teşekkür etti. Bir saat kadar bekledim, bizim kirpi küçük bir operasyon geçirdi, yarası dikildi pansuman yapıldı.

Veteriner arkadaş yarına kadar kalsın sonra alır getirdiğiniz bölgede yaşıyordur oraya salarsınız dedi. Sadece ilaçların parasını kabul etti. Ertesi günde işe arabamla geldim öğle saatinde gidip kirpimizi alıp fabrikaya getirdim. Tekrar bahçeye saldık.

Bahçıvanla beraber, Orman ve fabrika bahçesini ayıran çitlerin altın da bir kaç yeri açtık, bu zararsız sevimli hayvanlar rahatça girip çıkabilsin diye. Gün boyu o hayvanı düşünürken, kendi köşesinde derdiyle hayata tutunmaya çalışan insanları hayal ettim. Herkesin bir imtihanı var.İnsanlığın huzur ve ahlakına katkı sunmaya çalışan sorumlu insanlardan olabilsek de, herkes kendi derdiyle baş başa. Kimsenin Allah’tan başka bir gerçek koruyucusu ve kurtarıcısı yok. Her şey yüce Yaradanın huzurunda ve planladığı bir kader çerçevesinde yürüyor. O kirpi için bir şey yapamasaydım vicdanım sızlardı. İnsan isteyince imkanları zorlayınca demek ki bir şeyler yapabiliyor diye düşündüm.

Öyle ki bir şeyler yapmamız gereken hem bir çevremiz hem de insanlarımız var. Evlatlarımız, akrabalarımız, dostlarımız, komşularımız, aynı yolu paylaştığımız, karşılaştığımız insanlar da, gerektiğinde sorumluluk gösterip bir şeyler yapmamıza muhtaç. En azından bir selam, bir sevgi, bir güler yüz, bir öğüt, bir teşvik, bir yardım. İyi insanlar bir şeyler yapmazsa meydan kötülere kalır. Yeryüzünde Allah’ın adaleti desteklenmezse şeytani zulüm yayılmaya devam eder.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER