Haber Muhteşem

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Michael De Bakey’ın arabası arıza yapınca, tamire götürmüş.


Devamını Oku…
13 Haziran 2018 - 15:55 'de eklendi ve 646 kez görüntülendi.


Dünyaca ünlü kalp cerrahı Michael De Bakey’ın arabası arıza yapınca, tamire götürmüş. Tamirci arabasının kaputunu açtıktan sonra, tanıdığı doktor De Bakey’e dönerek:

“Size bir şey soracağım; ben ve siz neredeyse aynı işleri yapıyoruz. Mesela ben şimdi itina ile kaputu açacağım bir bakışta problemin nerede olduğunu anlayacağım, kapakçıkları temizleyeceğim, gerekirse kabloları, hortumları değiştireceğim, motor yağını değiştireceğim, hatta çok gerekli ise motoru çıkarıp yerine yenisini takacağım.

Söylesenize nasıl oluyor da siz milyon dolarlar kazanıyorsunuz ama ben boğaz tokluğuna anca karnımı doyurabiliyorum?” Bunun üzerine Dr. De Bakey tamircinin kulağına eğilmiş ve şöyle demiş: “Bunların hepsini motor çalışırken yapmayı denesenize…”Aralarında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da bulunduğu birçok dünya liderinin doktoru olan Amerikalı kalp cerrahı Prof. Dr. Michael DeBakey,

Houston’daki Methodist Hastanesi’nde 10 Şubat 1987 tarihinde Turgut Özal’a baypas ameliyatı yaptığında 78 yaşındaydı. DeBakey, bu ameliyattan sonra Türkiye’de “Özal’ın doktoru” olarak anılmaya başlanmıştı.

7 Eylül 1908 doğumlu ABD’li kalp cerrahı DeBakey mesleğinin büyük bölümünü icra ettiği Teksas eyaletinin Houston kentindeki Methodist Hastanesinde, 11 Temmuz 2008’de yaşamını yitirdiğinde 100 yaşındaydı.Kalp nakli ve baypas ameliyatının öncüsü olan Rus doktor Vladimir Demihov için ‘Hocam’ diyen DeBakey, onun izinden gitmiş ve tüm dünyada ses getiren yeniliklere imza atmıştı.

Rus hocasını takip eden DeBakey, baypası geliştirdi ve 1932 yılında henüz tıp fakültesinde öğrenciyken ilk adımlarını attığı açık kalp ameliyatlarında kullanılan yapay kalp pompalarının öncüsü oldu.

70’ten fazla ameliyat aletinin icadında yardımlarda bulundu. Bugün modern tıp uzmanlarının kalp ameliyatlarında kullandığı birçok alet ve yöntemde DeBakey’in de imzası vardır.

Mart 2006’da kendisi de kalp ameliyatı geçiren DeBakey, 98 yaşında ameliyat geçiren ilk kişi olarak, ‘dünyanın kalp ameliyatı olan en yaşlı kişisi’ ünvanıyla literatüre geçmiştir.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER