Haber Muhteşem

Namazı Mutlaka VAV Harfinin Altında Kılın!
Neden mi? İşte Sebebi…


Eğer Bir Gün Bursa Ulu Camii’ne Giderseniz…
21 Kasım 2017 - 2:40 'de eklendi ve 534 kez görüntülendi.


Bursa Ulu Camii namaz kılınan alanı bakımından Türk tarihinde yapılan en büyük camiidir.

Alçak tavanlı, çok kubbeli ve sütunlu olduğu için daha küçük olduğu izlenimi verse de, gerçekte namaz kılma alanı en büyük camiidir.

Süleymaniye, Sultanahmet gibi diğer büyük camilerin büyüklüğü duvarlarla çevrili avluları ile birliktedir.Ulu Camii, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşur. Eşit büyüklükteki 20 kubbesinin ortasındaki kubbe açık olarak yapılmıştır.

Tel örgülü bu orta kubbeden giren yağmur damlaları altındaki şadırvanın havuzunda toplanır, ışık ise camiyi aydınlatırdı.

Günümüzde kubbe camekanla kaplı olduğunda yağmur suyu toplama işlevini kaybetmiştir ama aydınlatma görevi devam etmektedir.Ulu Cami’de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunmaktadır. İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar, Ulu Cami’nin kendine has özellikleridir.

Ulu Cami’nin Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından sert ceviz ağacından hiç çivi kullanılmadan yapılmış minberindeki ağaç işçiliği bir şaheserdir.

Minber, kainatı temsil eder. Üzerine güneş sistemi kabartma bir formla işlenmiştir. Gezegenler, güneşe uzaklıkları ve büyüklüklerinin oranları doğru olarak yerleştirilmiştir.

Hutbe’nin sağ tarafında yüksekçe bir yere asılan siyah örtü, Kabe kapısının örtüsüdür. Mısır Seferi’nden sonra Yavuz Sultan Selim, Mekke’de onarımlar yapmış, bu arada

Kabe’nin örtüsünü İstanbul’dan gönderilen yeni örtü ile değiştirmiştir. Yavuz, eski örtüyü ise Bursa’ya getirtip Ulu Cami’ye hediye etmiş ve kendi elleri ile taşıyıp asmıştır.

Ulu Camii, bir çok din alimine göre (Emir Sultan, Akşemsettin, Molla Gürani) İslam’ın 5. en yüksek mertebesindeki ibadethane olarak kabul edilmiştir.

Ulu Cami’nin önemi , yapıldığı devirde din adamlarının ve evliyalarının gösterdiği ilgiden gelir.

Yapılmasını teklif eden Emir Sultan, ilk namazı kıldıran Somuncu Baba, ilk cemaati Emir Sultan, Molla Fenârî, ilk imamı Süleyman Çelebi gibi muteber zatların ulu camii ile beraber isimleri zikredilir.

Gelelim “Vav hafrinin altında namaz kılınmalı” tavsiyesinin kıssasına;
Somuncu baba Ulu caminin yapıldığı sıra buraya gelir işçilere hayrına somun dağıtırmış.

Somuncu baba bir gün gene orda ekmek dağıtırken Hızır a.s’ın orda olduğu fark etmiş, kolundan tutup “sen Hızırsın tanıdım” demiş.

“Buraya gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim”demiş.Hızır a.s her gün geleceğine dair söz vermiş amabir şartla “Hangi vakit geleceğimi bana kalsın” demiş.

Bunun üzerine Hızır a.s Ulu camiideki vav harfinin önünde her gün gelip hangi vakit olduğunu bilinmez zamanda orada namaz kılıyormuş.

Eğer bir gün Ulucamiye giderek namaz kılacak olursanız mutlaka vav harfinin orda namaz kılın.Belki Hızır a.s’la birlikte namaz kılarsınız.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER