Haber Muhteşem

Ergenlik dönemindeki bir çocuğun ebeveyni olmak…


Devamını Oku…
23 Ocak 2018 - 12:24 'de eklendi ve 325 kez görüntülendi.


Ergenlik dönemindeki bir çocuğun ebeveyni olmak… Çocuklar büyüdükçe dertler artar. Küçükken, kucağındayken sev sevebildiğin kadar.

Yıllar su gibi akıp geçiyor. Onlar büyüyor. Anne baba ise kemale eriyor ve daha da olgunlaşıyor derken birde bakıyorsun ki çocuğunun ergenlik dönemine girmiş daha dün gibiydi. Ne de çabuk geçti yıllar oğlum kızım boyuma yetişti arkadaş gibi olduk diyorsun.

Ergenlik dönemine kadar onların gözünde her şeyin en iyisini bilendin, senden sonra öğretmeniydi her şeyi en iyi bilen .Şimdi ise ben de bilirim dönemi başlıyor, ilk itirazlar başlayacak.Sana katılmıyorum diyecek bu tavırlar belki de zoruna gidecek, geçmişe şöyle bir göz at. Ergenlik dönemine adım attığın o günleri düşün aynısını sen de yapmamış mıydın anne ve babanla zaman zaman tartışmamış mıydın onların seni anlayamadığını düşünmüyor muydun.

İşte senin oğlun kızın da aynısını yaşıyor akıllı baba anne evladının isyana düşünmez onları anlamaya gayret eder.

Ergenlik dönemine girerken çocuğunu bu dönemde hakkında bilgilendir, kendinde meydana gelecek gelişim ve değişimleri anlat yalan yanlış bilgilerle zihnini kirletmesin, doğru bilgileri senden öğrensin.Sana olan güveni artacaktır, seni özelini paylaşabileceğim bir sırdaş olarak göremese de, sana olan sevgisi ve güveni daha da artacaktır yapın gereği bunun yapabilecek durumda değilsen, kardeşinden veya bir dostundan yardım iste.

Senin anlatamadıklarını senin adına O anlatsın. Sen de onun çocuğuna yardımcı olabilirsin. Sağlıklı bilgilendirme yapılmayınca gençler yanlış kaynaklardan besleniyor o dönemde en çok ilgi duydukları ve en çok konuşulan konular arkadaşlar arasında paylaşılır, bu konularda doğru bilgi edinmelerine mutlaka bir şekilde destek olmak gerekir.

Bunu görmezden gelen babalar ciddi sıkıntı yaşıyor bu dönemde çocuğunun kimlerle arkadaşlık ettiğine çok dikkat etmek gerekir. Yanlış arkadaş kurbanı olan binlerce genç var. Asla yanlışını gördüğünde bağırıp çağırarak çözüm yoluna gitme.

Bu çok yanlış bir tutumdur onunla konuş, iyice dinle sonra uygun bir dille hatasını anlamasına yardımcı ol, sert ve keskin tavırlar aldırarak kendinden uzaklaştırma. Ergenlik dönemine en kolay ve sağlıklı geçirmede büyük aileyi çok önemlidir.

Maalesef günümüzde çözülen aile bağları sebebiyle gençlerimiz bu güzel nimetten mahrum kalıyorlar.

Bağları güçlü olan amcasıyla dayısıyla halasıyla teyzesi ile iyi anlaşan çocuklar bu dönemlerinde çok daha şanslıdır. Sorunlarını rahat bir şekilde onlara anlatabilirler çözüme kolayca kavuşurlar.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER