Haber Muhteşem

AİLEDE SEVGİ


ERKEK HANIMINA NASIL DAVRANMALI…
03 Nisan 2018 - 23:52 'de eklendi ve 2392 kez görüntülendi.


AİLEDE SEVGİ

“Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde bazı hakları vardır.” (Bakara, 2/ 228) Bir gün Efendimiz (sav)’i dinleyen Sahabe-i Kiram, şunları işittiler. Buyurdu ki:

-Hayırlı aile reisi olunuz! Dediler ki: -Ya Rasülallah! Hayırlı aile reisi nasıl olur? Şöyle buyurdu:-Siz eve gelince hanım seviniyor, çocuklar koşarak sizi karşılıyorsa, hayırlı aile reisisiniz. Şayet siz kapıdan girerken sinirleri geriliyor, “Yine geliyor” diye söyleniyorsa, çocuklar da köşe bucak kaçıyor, sizden uzaklaşma ihtiyacı duyuyorlarsa bilin ki hayırlı aile reisi olamamışsınız.

Hanımlar için de şöyle buyurdu: -Siz de hayırlı hanım olunuz evinizde. Dediler ki: -Hayırlı hanım nasıl olunur? Şöyle buyurdu:

-Hayırlı hanım, kocası yüzüne bakınca huzur duyar, rahatlık hisseder. -Hayırsız hanım nasıl olur? -Kocası yüzüne bakınca huzuru kaçar, evinden uzaklaşma hissi duyar. Ailede huzur, karşılıklı iyi ahlakla sağlanır.Kadın ve erkeğin, birbirlerine iyi davranmaları, çocuklar tarafından örnek alınır. O evde büyüyen çocuklar da ahlaki değerlere sahip olurlar.

Ailede sevgi ve muhabbet hâkim olmalıdır. Korku ve dehşet, güveni sarsar ve muhabbeti giderir. Bunun için muhabbet, aile fertlerini birbirine daha sıkı bir şekilde bağlamaktadır.

Evin reisi durumundaki erkeğin çok güzel bir idareci olması gerekiyor. Evin düzenini sağlayacak, sevgi ile yaklaşım meydana getirecek ve böylece aile, aranılan bir yuva sıcaklığına kavuşacaktır.

Bütün aile yuvalarımızın, Peygamberimizin belirttiği şekilde olması dileğimizdir. (Ragıp Güzel, Minberden Mü’minlere, En Güzel Hutbeler, Çelik Yayınları, İstanbul, 1992, s.49-50.)

EŞLER BİRBİRLERİNDEN NELER BEKLİYORLAR?

Kadınların erkeklerden, erkeklerin de kadınlardan beklentileri genelde aynı. Kadınlar kocalarından kıskanç olmamalarını, eve iş getirmemelerini ve alınan kararlarda kendilerine danışılmasını istiyorlar. Erkekler ise karılarının olur olmaz her şeyi büyütmemelerini, az konuşmalarını, hayalci olmamalarını istiyorlar.

ERKEKLERİN BEKLEDİKLERİ

1. Hanımım anlayışlı ve hoşgörülü olmalı. 2. Karşılıklı ilişkilerde sevgi ve saygıyı ön planda tutmalı. 3. Hayalci olmamalı. 4. İşten eve sinirli gelebilirim, böyle durumlarda anlayışlı olmalı.

5. Kabul etmediğim bir konuda beni iknaya uğraşmamalı! 6. Problemleri çözmek için peşin hükümlü olmamalı (İnatçı bir tavır göstermemeli)

7. Beni olduğum gibi kabul etmeli, bana göre davranmalı. 8. Az ve yerinde konuşmalı. 9. Evliliğimizi başka evliliklerle karıştırmamalı.

10. Sadece kendi aklına, mantığına ve kabiliyetine güvenerek davranmamalı. 11. Ukalâlık göstermemeli. 12. Küçük şeyleri büyütüp içinden çıkılmaz hâle getirmemeli.

KADINLARIN BEKLEDİKLERİ

1. Eşim, anlayışlı, fedakâr, hoşgörülü olmalı. 2. Kadınların yaratılış itibariyle erkeklerden farklı olduklarını kabul etmeli. 3. Kadının aile içerisindeki önemini kabul etmeli, bunu bana hissettirmeli.

4. İşini çok sık evine getirmemeli. 5. Geç vakitlere kadar dışarıda kalmayı alışkanlık haline getirmemeli. 6. Aile içerisinde alınan kararlarda bana da danışmalı

7. Aile huzurunu kaçıracak kadar kıskanç olmamalı 8. Aile içerisindeki sorunları, üçüncü kişilere aktarmamalı. 9. Bütün sorunlarını benimle paylaşmaya ihtiyaç duymalı.

10. Onun için yaptığım şeyleri görüp, takdir etmeli (Yemek, hediye vs.) (Sermin Demirdağ, “Eşler Birbirinden Neler Bekliyorlar?”, Sur dergisi, Sayı:225, s. 26.)

AİLEDEKİ SAYGI

“… Onun için saliha kadınlar itaatkârdır. Allah’ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar.

Yaşlı bir hanım Rasülullah’ı ziyarete gelmişti. Gariptir ki Rasülullah, kadınların köle gibi alınıp satıldığı, insan yerine konmadığı bir dönemde bu yaşlı hanımı ayakta karşıladı. Bununla kalmadı, sırtından cübbesini çıkarıp yere sererek buyur etti.

Birlikte oturup bir miktar sohbet ettikten sonra yaşlı hanım kalkıp gitti. Meçhul hanıma karşı Rasülullah’ın bu hürmetini gören Hz. Aişe (ra) validemiz sordu:

-Kimdir bu kadın ki, ona karşı ayağa kalktın, sırtındaki ridanı çıkarıp altına serdin? Cevap şöyle: -Bu hanım, Hatice ayakta iken yanına gelir, ona dostluk eder, yardımda bulunurdu!

Bunu biraz daha fazla değer verme şeklinde anlayan Aişe validemiz şöyle karşılık vermekten kendini alamaz: -Ya Rasülallah, Allah sana o yaşlı hanımdan daha hayırlısını vermedi mi? Aişe validemiz der ki:

Bu sözün üzerine sertleşen Rasülullah buyurdu ki: -Hayır Ya Aişe! Rabbime yemin ederim ki, bana ondan daha iyisini vermedi. Bu iyiliğin sebeplerini de şöyle açıklar: Efendimiz:

-Çünkü insanlar beni inkâr ederken o, ikrar edip inandı. Herkes beni yalanlarken o, hayır dedi. Sen doğrusun, çekinme, devam et.

Herkes beni maruz kaldığım yalnızlık içinde terk ederken o, sadece nefretiyle değil, malıyla da destekledi, bu uğurda maddi varlığını da feda etmekten asla geri durmadı. Bana her türlü şart içinde sahip çıktı. Üstelik benim bütün çocuklarım da ondan oldu!

Birbirine saygılı, birbirini koruyan ve iyi anlayan eşler, dünya nimetlerinin en yüksekliğine ulaşmış sayılırlar. İnsan her şeyden önce eşinden destek alır. Ona güvenir ve onunla birlikte hayatın güçlüklerine göğüs gerer. (Ragıp Güzel, age, s.51-52.)


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER