Haber Muhteşem

Eş seçimi nasıl olmalı, Ben kimim, kimi istiyorum, eşim kim olmalı?


Devamını Oku…
21 Ocak 2018 - 14:53 'de eklendi ve 297 kez görüntülendi.


Eş seçimi nasıl olmalı, Ben kimim, kimi istiyorum, eşim kim olmalı? İnsan hayatı boyunca birçok önemli adımlar atar, zor kararlar verir. Hayat boyu mutlu olabilmek için alacağı en önemli karardan biri de eş seçimidir.

Bu bağlamda eş seçimi ve evlilikte mutlu olmak için “Eş seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Mutlu bir birliktelik için neler yapmalıyız?”

Evlilik ilişkisi insanın yaşam süresinin yarıdan fazlasını, hatta bazen üçte ikisine ulaşan bir süreyi kapsayabildiği için, son derece önemli bir karardır. Öncelikle eş seçimine karar verirken bunun ne kadar önemli bir karar olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.Eş seçerken duygular elbette ki önemlidir. Ancak konuya tamamen duygularla değil mantıken de yaklaşmak gerekmektedir Kişinin yaşamı, vereceği bu kararla birlikte birçok yönden olumlu veya olumsuz yönde etkilenecektir.

Kişi evlilik kararıyla birlikte nasıl bir yaşam sürdüreceğine ve hatta kimden çocuk sahibi olup, kiminle birlikte çocuk yetiştireceğine karar vermiş olacaktır.

Öncelikle kişi kendisini çok iyi tanımalıdır, sonra kendi kişilik özelliklerine göre seçeceği eşin sahip olmasını ve olmamasını istediği özellikleri belirlemelidir.Ancak bu özellikler sınırsız özellikler değil de kişinin önceliklerine göre belli sayıda sınırlanmış olması gerekmektedir. Son aşama olarak da kişi evlenmeyi düşüneceği kişide olmasını ve olmamasını istediği özellikler ile karşısındaki kişinin bu özelliklere ne ölçüde sahip olup olmadığını değerlendirmelidir.

Beklentilerin gerçekçi olup olmadığı ve kadın ile erkeğin beklentilerinin birbirleriyle örtüşüp örtüşmediği evlilikteki uyumun kalitesini belirler. Beklentiler birbirine ne kadar yakın olursa, uyum da o kadar kolay gerçekleşir.

Evlilik kararı öncesinde kendi özelliklerinin farkında olan kişi öncelikle nelerin kendisi için vazgeçilemez olduğunu ve evleneceği kişide bu özelliklerin ne ölçüde olup olmadığını çok iyi bir şekilde değerlendirmeli, en son olarak da eş seçimine ilişkin kararını vermelidir.

Çünkü bu karar hayattaki en önemli kararlardan biri, belki de en önemlisidir. Kutadgu Bilig (Mutluluk Veren Bilgi)’de Evlilik Tavsiyeleri Türklerin İslâm’a girişlerinden sonra yazılan ilk eserlerden Yusuf Has Hacip’in, Kutadgu Bilig isimli eserinde, şu öğütlere yer verir:

“Evleneceksen kendinden aşağı derecede birisi ile evlen. Kendinden yüksek ailelere yaklaşma, sonra onun esiri olursun. “Alacağın kimsenin soyu-sopu ve ailesi iyi olsun. Kendisinin de hayâ ve takvâ sahibi olmasına dikkat et.

Onda yüz güzelliği arama, güzel huy ara; huyu iyi olursa seni memnun eder. “Evlenmek isteyen kimseler şu dört çeşit kadın ile evlenirler: Zengin, güzel, asil, takva sahibi…

Bunlardan hangisinin daha iyi olduğunu söyleyeyim: “Zengin kadınla evlenirsen, kendini onun esiri durumuna sokarsın. O malına güvenerek, dilini uzatır; o birçok şeyler ister ve onun bütün arzularını yerine getirmek icap eder.

“Kadında güzellik arama, güzellik geçicidir. Herkesin maskarası olursun. Kadının güzelini herkes arzular; fakat onu ancak Tanrı’nın fazlı koruyabilir. “Asalet ve büyüklük ararsan, bu büyük aile içinde küçük kalırsın. “Alacağın kadın takva sahibi olursa, her dört şeyi birlikte elde etmiş olursun: – Arzun zenginlik ise, o tasarruf ederek seni zenginleştirir.

– Ahlâkı güzel olan güzel görünür. – Kadının güzelliği ve asaleti onun tavır ve hareketidir. Bunu bilen bilir.” Özet: İster kadın, ister erkek olsun, eş seçiminde yegâne ölçün dindarlık olsun, vesselâm.

Yusuf Has Hacib’in dediği gibi; eğer ölçün dindarlık ve takvâ olursa, insanların itibar ettiği dört hasletten daha iyisini Allah Teâlâ sana bahşedecektir. Kaldı ki; – asıl zenginlik “gönül zenginliği”dir, – asıl güzellik ahlâk güzelliğidir ve – asalet de soyda değil huydadır.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN!


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER