Haber Muhteşem

Eski zamanlarda bir kral varmış, ama halkı tarafından sevilen adil bir kral, geceleri pek uyumaz uyusa da rahat olamazmış.


Devamını Oku…
25 Şubat 2018 - 8:17 'de eklendi ve 363 kez görüntülendi.


Huzurun Resmini Çizin Bana: Eski zamanlarda bir kral varmış, ama halkı tarafından sevilen adil bir kral, geceleri pek uyumaz uyusa da rahat olamazmış. “kral rahat uyursa tebaasında huzur olmaz, onların huzuru için fedakar olmak lazım” der.

Ve çoğu gecelerini ülkenin sorunlarıyla ilgilenerek geçirirmiş. Bir gün tebaasına ilanatta bulunmasını emretmiş “huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül verecek”, berabarinde büyük bir şenlik düzenleyip yarışma sürecine halkının katılmasını ve eğlenmelerini istemiş.

Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılırlar ve şevkle sıkı bir şekilde çalışırlar birbirinden güzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri sarayın salonunda sergilenir. Saray ahalisi dahil herkes resimlere bakar. Ancak tablolara bakan kral sadece ikisini beğenir ve diğerlerini eler.Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir; Resimlerden birisinde sükunetli bir göl vardır. Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır.

Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyorlardı. Resme kim baktı ise onun harika bir huzur resmi olduğunu, birinciliği hak ettiğini düşünüyordu.

Diğer resimde de dağlar vardı. Ama engebeli ve sarp vadilerle dolu dağlar. Üst tarafta kara bulutlarla kaplı gökyüzünden yağmurlar boşanıyor ve şimşek çakıyordu. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağıldıyordu.Kısaca resim hiç de huzurlu gözükmüyordu. Fakat kral resme bakınca, şelalenin hemen yanında kayalıklardaki çatlaktan çıkan minik bir çalılık gördü. Çalılığın üstünde ise anne bir kuşun örttüğü bir kuş yuvası görünüyordu.

Sertçe akan suyun hemen yanına anne kuş yuvasını kuruyordu. Bu kral için harika bir huzur ve sükun örneğiydi. Kral tabi ki ikinci resmi yarışmanın birincisi olarak seçmişti, ancak etrafında ki kimseler buna bir anlam verememişti.

Kralın resimdeki ince ayrıntılara dikkat çekerek yaptığı açıklaması şöyle idi: “Huzur hiçbir gürültünün sıkıntının yada zorluğun bulunmaması ve sıkıntının olmadığı yer demek değildir.

Huzur bütün bunların içinde bile, sevdiklerinle beraber yaşayabilmek, onların varlığı ve mutluluğuyla yüreğinin sükuna erebilmesidir.”


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER