Haber Muhteşem

Bakın o yasaklar nelermiş…


Eşler Arasında Haram Olan 9 Şey!
11 Mart 2018 - 20:03 'de eklendi ve 34314 kez görüntülendi.


Yüce Allah eşleri birbirlerine helâl kılmıştır. Koca karısının, kadın da kocasının cinselliğinden dilediği zaman istediği şekilde yararlanabilir.

Fakat eşler arasındaki bu cinsel özgürlük alanı, büyüklüğüne rağmen sınırsız değildir. Yani eşler arasında da cinsel haramlar vardır.

Buharamların bir kısmı dâimîdir. Bir kısmı da geçicidir. Aşağıda on madde halindesunacağımız bu haramların ilk beşi daimî, diğerleri de geçici haramlardır.1-Âdet ve Lohusalık Halinde bulunan eşi ile cinsî Münâsebette Bulunmak. Kadınların özel günlerinde eşlerin cinsi münasebetten kaçınmaları gereklidir.

2-Arka Organdan Temas Etmek 3- Başka kişilerin yanında ilişkide Bulunmak. 4- Cinsel Görevden Kaçınmak, eşlerin birbirlerini reddetmesi evliliğin bitmesi anlamına gelir. Evli kalmak ayrılmak istemeyen karı-koca, görevlerini yerine getirmeli. Eşini reddetmek evliliğin bittiği gösteren önemli işaretlerdendir, böyle evliliklerde ya bu sorunu çözmek için uğraşmalı ya da evliliği bitirmeli.

5-Îlâ Yapmak, Karısına yaklaşmamaya yemin etmek 6-Zıhâr Yapmak, ZİHAR: Bir kimsenin karısına “sen bana anamın sırtı gibisin” diyerek, onu kendisine haram kılması. Asla karı-koca birbirini başkalarına benzetmemeli.7- İtikâfda İken Cinsî Münâsebette Bulunmak. 8- Müfessile yani; kocası kendisini arzuladığı zaman; âdet görmeye başlamadığı halde, -âdet görüyorum- diyerek kocasını aldatan kadındır.

Karı-koca cinsi münasebet konusunda görevini yerine getirmiyorsa bunu yalan ile çözme yoluna gitmemeli. Eşler arasında bir sorun var ise bunu çözüme kavuşturmak için konuşmalı, anlaşmalı bir ortak yol bulmalı.

9- Oruçlu İken Cinsel Yaklaşımda Bulunmak. Böyle bir hal olduğunda kefaret ödemek gerekmektedir. Bu uygunsuz durum için tövbe edilmeli ve kefaretin gerekleri yerine getirilmeli. Kefaret ise, esir olduğu bir dönemde esir azad etmeli, olmadığı için ya 2 ay oruç tutmalı ya da 60 fakiri doyurmalıdır.

Bu konu hakkında detaylı bilgi için Ali Rıza Demircan’ın (Eşler Arasında Cinsel Haramlar ve Keffâretler -1) yazısına bakabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER