Haber Muhteşem

Mutlaka okuyalım…


ETTEHİYYATÜ DUASININ SIRRI…
22 Mart 2018 - 15:55 'de eklendi ve 5911 kez görüntülendi.


Her gün kıldığımız namazlarda defalarca okuduğumuz, “Ettehiyyatü’nün” güzelliğini anlayın ve üzerine düşünün… Kalbiniz rahatlayacak, huzur bulacaksınız…

Ettehiyyatü, Peygamberimizin (sav) Allah (cc) ile Miraç’ta selamlaşmasıdır. Bu güzel sözlerin önemini ve manasının güzelliğini bilmek gerekir.

MUTLAKA OKUYUN: Ettehiyyatü’deki muhteşem güzelliği görün. Ettehiyyatüyü sadece namazlarda değil, teselliye ihtiyacınız olduğu her zaman okuyabilirsiniz. Kendinizi yalnız hissetiğinizde Miraç hadisesini düşünün ve okuyun, dertlerini unutmak ve dertlerinizden kurtulmak istediğinizde okuyun, gece yatarken uyku tutmadığında okuyun.Bu tahiyyât, Hz. Muhammed (s.a.s)’in Mirac gecesinde Yüce Allah ile yaptığı selâmlaşmasıdır. Allah ile onun arasındaki mesâfe, iki yay kadar yahut daha az kalınca (en-Necm, 53/9), Allah’a selâmlarını şöyle arzetti:

“Bütün dualar, senâlar, malî ve bedenî ibâdetler, mülk, azamet Allah’a mahsustur.” Yüce Allah şöyle mukâbele etti:

“Ey Peygamber! Selâm sana. Allah’ın rahmet ve bereketi senin üzerine olsun” Hz. Muhammed (s.a.s) şöylece yeniden söz aldı:“Selâm ve esenlik bize ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun.” (bk. Kurtubî, Tefsir, III, 425; İbn Nüceym, el-Baĥrü’r-râǿiķ, Kahire 1311, I, 342-343); Muhammed Hamidullah, İslâm Peygamberi, İstanbul 1972, 1, 106)

Yukarıda yazılan tahiyyât, Hanefî mezhebine göre okunan şeklidir. Diğer mezhep âlimlerinin çoğu da, tahiyyâtın bu şeklini benimsemişlerdir. (sorularlaislamiyet)

Namazda okuduğumuz şekliyle, manasıyla birlikte yan yana aşağıda verilmiştir. Her cümlenin manasını öğrenmek için okuyabilirsiniz.

Ettehıyyâatü lillahi vessalevâatü vettayibâatü (Her türlü kavli, bedeni ve mali ibadetler Allah’a mahsustur.) esselâmüaleyke eyyühennebiyyü ve rahmetüllâhi ve berakâatühü esselâamü aleynâa ve alâ ıbâadillâhis salihıyn (Ey şânı yüce Peygamber, selam ve Allah’ın rahmetiyle bereketleri senin üzerine olsun ve selam bizlere ve Allah’ın sâlih kulları üzerine olsun.)

Eşhedü ellâa ilâahe illallâah ve eşhedü enne Muhammeden abdühüü ve rasülüh. (Ben şehadet ederim ve yakinen bilirim ki, Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şehadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.) Tahiyyat duası tercümesi: sorularlaislamiyet.com

PAYLAŞALIM HERKES OKUSUN


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER