Haber Muhteşem

Eviniz gelen misafir; Yemek yemeğe, çay içmeye, mütfettiş gibi evinizin sağını solunu kontrol etmeye gelmez.


Devamını Oku…
29 Kasım 2017 - 6:44 'de eklendi ve 2035 kez görüntülendi.


Eviniz gelen misafir; Yemek yemeğe, çay içmeye, müfettiş gibi evinizin sağını solunu kontrol etmeye gelmez. Misafirleri memnun etmek için tertemiz bir ev, çeşit çeşit
yemekler, günler süren hazırlıklar, sizin ve misafirinizin değerini ölçmez.

Günlerce hazırlık yapanlar, bir türlü müsait vakti kalmayanlar, her zaman en iyisini isteyenler. Daha ne kadar böyle devam edebileceksiniz? Kendinizle barışık olun ve kendinizi olduğunuz gibi kabullenin. Devamlı bir şeyleri telafi etmeniz gerekiyormuş gibi hissetmeyi bırakın. Bu hissi yenmek için her şeyde aşırıya kaçıyorsunuz ama artık tamam deyin ve her şeyi kararında yapın.

Eğer siz kendinizi sevmez ve olduğunuz gibi kabul etmezseniz başkaları hiç eder mi? Bırakın çocuklarınız oyuncaklarını dağıtsın, misafir çocukları etrafta koşuştursun biraz gürültü yapsın. Her şeyi kontrol etmeye çalışmayın. Huzur bunlarda değil, bunlara takılmamaktadır.Ama misafirler demeyin, sizi seven böyle sevsin, beğenmeyen, sizi devamlı zorlamaya çalışanlar ise gelmesin, uğramasın. Olduğunuzdan farklı biri gibi davranmanın ne kadar yorucu olduğunu bile bile niye yapmaya devam ediyorsunuz? Yoksa dünya başınıza mı yıkılır zannediyorsunuz, merak etmeyin yıkılmaz. Sizin beğenmeyenler, kendilerini de beğenmediği için size yansıtıyorlar, hepsi bu…

Misafirlik, dostluk, kardeşlik bir yarış değildir, birbirleriyle çekişenler ne arkadaştır ne kardeştir… Bir arada olmak, misafirliğe gitmek, misafir ağırlamak, iletişimdir, etkileşimdir, paylaşmaktır. Dostlarınızla güzel zaman geçirin, sohbet edin, muhabbet edin, öğrendiklerinizi paylaşın. Mutfaktan çıkmayan ev sahibi olmayın, hazır olda bekleyen ev sahibi olmayın. Ne eviniz restoran, ne de siz garson değilsiniz. Öyle davranmayın kimseden de öyle muamele beklemeyin.

Misafirinizin, güzel yüzüne, güzel kalbine değer verin. Sizinde sadece bu özelliklerinize değer verenler ile dost olun, böyle güzel insanlarla vakit geçirin.Vitrine bakan müşteri gibi sanki mal alacakmış gibi ince eleyip sık dokuyup neresini eleştirsem diye sırada bekleyenlerden uzak durun.

Misafire atalarımız ne demiş, “Misafir umduğunu değil, bulduğun yer” Ne varsa beraber yiyin ama gönlünüz zengin olsun.

İkramlara takılıp insanları atlamayın. En iyi ev sahibi, gönlünü açan, en iyi misafir ise gönlün kıymetini bilendir…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER