Haber Muhteşem

Evlendiğimden bu yana bir ay geçti ve annem evime ilk defa geliyordu.


Devamını Oku…
19 Şubat 2018 - 16:47 'de eklendi ve 5776 kez görüntülendi.


EVLİLİK HEDİYESİ: Evlendiğimden bu yana bir ay geçti ve annem evime ilk defa geliyordu.
Daha önce eşya yerleştirmeye gelmişti ama o çok farklıydı. Şimdi kızının evine geliyordu.

Evimi komple sildim süpürdüm, anneminde sevdiği yemekleri yaptım. Gelirim dediği saate az bir zaman kalmıştı, neredeyse “gelir” derken, kapının zili çaldı, heyecanla kapıyı açtım ve annem içeri girdi. Bana birde hediye getirmişti.

Paketi açınca, adeta şok geçirdim. İçinden tanıdığım eski bir sünger çıktı. Hemen sordum anneme: “Senin yatak odandaki aynanın üzerinde duran sünger değil mi bu?”“Evet” dedi, gayet ciddi olarak.Bende onu kırmamak için, “Evde temizlik bezleri vardı ama bunu da kullanırım anneciğim” dedim. Muhterem anneciğim; işin inceliğini anlamadığımı düşünerek:
“Bunu kullan diye getirdim ama temizlik için diye değil” deyince, şaşkınlığımı belli etmeden: “Yaa! Peki nasıl kullanacağım?” dedim.

“Geçmişe sünger çekmek için kullanacaksın!” dedi. Yine bir şey anlamamıştım. Anneannem ve dedem hep kavga ederlermiş, Nineme dedem; “Geçmişe bir sünger çek” dermiş ama ninem bunu hiç yapamazmış. Dırdırları ile dedemi bıktırırmış.

“Peki neden kadınlar geçmişe sünger çekiyor da erkekler çekmiyor” diye sual ettim, gayet tabii olarak. Canım anneciğim izah etti: “Yavrum, evladım; çünkü erkekler unutkandırlar, maziyi, geçmişi hatırlamazlar.Kadınlar ise biraz daha hassastır, kendilerini üzen hiçbir şeyi unutmaz, aklına geldikçe acı çeker ve etrafındakilere de acı çektirirler” dedi. Anneannem de hatasının farkında olmuş ama düzeltmekte artık geç kaldığı için “kızım da aynı hataya düşmesin” diye anneme nasihat maksadıyla, ilk evlendiği zaman ev ziyaretine bu hediye ile gitmiş.

“Bize yaptığın taze kuru fasulye ve pilavını afiyetle yedik karnımız doydu elhamdülillah. Ama bayat yemeği önümüze koysaydın, pek keyifle yiyemezdik, yemeklerin tadına tam varamaz, doymadan kalkardık.

Evlilikte böyle bir şey işte yavrum, geçmiş konuları bayat yemek gibi ısıtıp getirirsen bir kaç ısıtmadan sonra tadı kaçar, bozulur, insana dokunur, karın doyurmaz hale gelir. Ama kötü, arzu edilmeyen geçmişe sünger çekersen tadınız hiç kaçmaz.” diye son sözünü noktaladı.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER