Haber Muhteşem http://www.habermuhtesem.com Haberin Merkezi Sun, 18 Mar 2018 17:19:51 +0000 tr-TR hourly 1 http://cdn.habermuhtesem.com/uploads/2016/11/cropped-hayret-türkiye-1-1-32x32.png Haber Muhteşem http://www.habermuhtesem.com 32 32 119102149 Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/eski-zamanlarda-koyun-birinde-ahalide-5870.html http://www.habermuhtesem.com/eski-zamanlarda-koyun-birinde-ahalide-5870.html#respond Sun, 18 Mar 2018 13:49:49 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5870 Eski zamanlarda köyün birinde ahaliden ileri gelen bir zât vefat etmiş. Köylüler duyar duymaz cenaze evinde toplanmışlar.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Buyurun Cenaze Namazına: Eski zamanlarda köyün birinde ahaliden ileri gelen bir zât vefat etmiş. Köylüler duyar duymaz cenaze evinde toplanmışlar. Merhumun arkasından ağlayıp sızlayanlar, övüp yâd edenler.

Derken akılları başlarına gelmiş. Cenazenin bir an önce kaldırılması defnedilmesi lazım. Herkes birbirini yüzüne bakıyor. Köyden hoca gideli neredeyse bir sene olmuş caminin kapısı açılmayalı ona keza. Eeee ne olacak şimdi, ne adap bilen var ne yol yordam.

Şimdiye kadar hoca yapmış bunlar bakmış. Koşmuşlar köyün güngörmüş kişisinin yanına ne yapalım, sen bu işi yaparsın gün görmüş adamsın diye.

Adam söyle sakalını sızavlayıp “Cenaze ortada kalacak değil ya, kefenlerım, kıldırırım namazını da, lâkin bir hoca olsa daha iyi olurdu” derken ayda bir köye gelen çerçinin sesi duyulur.

Çerçi bakar millet toplanmış herkesin suratı asık anlar can sıkıcı bir durum olduğunu, sorup öğrenince; “Çok ekmeğini yedim rahmetlinin, ilahi takdir iyi ki gelmişim, sonradan duysaydım cenazesine yetişemedim diye üzülürdüm” deyip sesli bir şekilde üç ihlas bir fatiha okumuş.

Gün görmüş köylü de çerçiyi överek başlamış söze; “Bakmayın siz onun çerçilik yaptığına, asıl mesleği o değildir, ne mübarek adamdır, lâkin belli etmez” diyerek çerçiye dönmüş “Şimdi rahmetlinin yedirdiklerinin hakkını vermenin tam sırasıdır” demiş.

Köylünün gözleri parlamış, hocayı gökte ararken yerde bulduk misali çerçiye bir hürmet bir hürmet. Hoca torunu çerçinin çok hoşuna gitmiş eski görüp bildiklerini düşünüp “yaparım elbet” demiş.

Cenaze sahibi “Aman hocam bir an önce başlayalım defin işine” demiş. Çerçi hoca cesaretini toplayıp başlamış işe. Gördüğü bir iki cenazeden aklında kalanlarla bir güzel yıkamış gusül abdestini aldırmış.

Üç kefen çıkacak bezle sarmış sarmalamış mevtayı yaprak sarması gibi. Cenaze getirilmiş cami avlusuna. Tam namaza başlayacak birisi ” hocam uzun zamandır kılmadık, cenaze namazını bir tekrarlasanız” demiş.

Çerçi hoca kınar gibi bir tavırla cemaate bakıp başlamış namazı tarif etmeye ” Ey cemaat cenaze namazı iki rekattır, okunur her rekatında fatiha, bir rüku iki secde var bu namazda” diye açıklamış.

Köylüler uyup hocaya kılmışlar namazı ve cenazeyi mezarlığa getirmişler. Sırt üstü yatırıp, tahtaları dizip örtmüşler üstünü.

Hoca 3 ihlas 1 fatiha okumuş amma cemaat telkin için bekliyor ve dağılmıyormuş; “Telkin mevtaya sorgu meleklerinin sorularını hatırlatan bir kopyadır, ihtiyacı olan varsa o da kalıp dinlesin” deyince cemaat dağılmış.

Çerçi hoca vermiş telkinini şu mısralarla; Ey fani sorarlarsa Rabbini, Sen söyle dünyadaki halini Onlar sormazlar bir daha, Ne peygamberini ne dinini Olur mezarın nur-u pür, Balyozlar gelir gümbür gümbür Kimse duymasa da sesini, Sen bağırırsın gür gür

Çerçici pek sevmiş yeni mesleğini, vaat etmiş köylülere her cenazede köylerine gelmeyi. Bir sürü hediyeler vermişler ikramlarda bulunmuşlar.

Giderken güngörmüş adama uğramış, “Senin sayende bu yaşta yeni bir mesleğim daha oldu” deyince, adam gülerek cevap vermiş “Böyle cemaate senin gibi hoca çok bile”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/eski-zamanlarda-koyun-birinde-ahalide-5870.html/feed 0 5870
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/benim-icin-hicbir-is-hicbir-kisi-benim-5867.html http://www.habermuhtesem.com/benim-icin-hicbir-is-hicbir-kisi-benim-5867.html#respond Sun, 18 Mar 2018 13:43:52 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5867 Benim için hiçbir iş, hiçbir kişi benim için "anneee" diye seslenen çocuğumdan önde olmadı.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Benim için hiçbir iş, hiçbir kişi benim için “anneee” diye seslenen çocuğumdan önde olmadı. Evimizde aman kirlenmesin, dağılmasın diye ayrılmış kapısı kilitlenmiş bir misafir odamız yok, evimizin her yeri bizim yaşamamız için.

Misafire özel hiçbir şeyimiz yok . Ne saklanmış kaldırılmış tabak çatak kaşığımız var ne de başka bir şey. Hepsini birlikte kullanıyoruz, misafirimize de aynısıyla ikramda bulunuyoruz.

Kim gelirse gelsin, evimizde çocuklarla beraber yaşıyoruz, o sebeple dağınıklık karışıklık hiç önemli değil, panik yok burada çocuklar var, gelen bizi görmeye geliyor, temizlik tertip düzen için denetlemeye gelmiyor.

Sevdikleri için geliyorlar. En azından ben öyle inanıyorum ve gittiğim yerler de öyle gidiyorum. Bu sebeple evlerin dağınık olması, evimin dağınık olması hiç sorun değil, çocuklara kızmak için sebep değil. Kırılır dökülür dağılır, beraber toplarız sileriz.

Evdeki hiç bir ev iş de çocuklarımdan ayrıcalıklı bir an önce yapılmalı, önceliğine sahip değildir. Onların seslenmeleri mola vakti, dinlenme zamanı gibidir benim için.

Sohbet ederken araya girmelerine, seslenmelerine kızmam, aksine “yavrum bir şey söylüyor” diye sohbetimi keser dikkatimi onlara veririm.

Öncelikli olan beni en çok mutlu edenlerin söyledikleri. Evimizde huzur ve mutluluk en önem şey bizim için. Hayatımıza dahil ettiğimiz insanları bizi önemseyen insanlardan seçmeye çalışıyorum.

Bu yüzden bizi mutsuz etmeye çalışan, gereksiz yere eleştiren insanların ne kendileriyle ne de söyledikleriyle ilgilenmiyorum.

Ailemin huzuru, evimle ya da çocuklarımla ilgili etrafımdakilerin ne düşündüğünden çok daha önemli. Engellemeyin çocuklarınızı, şu ne der, bu ne der diye düşünmeyin, bu kadar kasmayın kendinizi insanlar için.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/benim-icin-hicbir-is-hicbir-kisi-benim-5867.html/feed 0 5867
Huzurevinde Ölen Kadının Geride Bıraktığı Mektup Herkesi Ağlattı.. http://www.habermuhtesem.com/huzurevinde-olen-kadinin-geride-biraktigi-mektup-herkesi-aglatti-5864.html http://www.habermuhtesem.com/huzurevinde-olen-kadinin-geride-biraktigi-mektup-herkesi-aglatti-5864.html#respond Sun, 18 Mar 2018 10:53:12 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5864 Mektubu Tanıdığınız Herkesle Paylaşmayı Unutmayın...

Huzurevinde Ölen Kadının Geride Bıraktığı Mektup Herkesi Ağlattı.. yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Her gün binlerce bakıma muhtaç yaşlı insan huzurevlerine gidiyor. Birçok yaşlı insan kaldıkları huzurevlerinde ailelerinden gelecek bir telefonu bekliyor.

Çoğu zaman ise bekledikleri gerçekleşmiyor. Çünkü arayacak olan kişiler aramaya veya kendilerini ziyaret etmeye tembellik ediyorlar. İnsanlar yaşlılıklarının son döneminde yalnızlık ve hayal kırıklıklarıyla dolu oluyorlar.

Az sonra okuyacağınız hikaye huzur evinde kalan yaşlı bir kadın hakkında. Huzur evi görevlileri yaşlı kadının kısa bir ömrü kaldığını biliyor ve son nefesini vermekte olan kadını izlemek onları kahrediyor.

Yaşlı kadın vefat ettikten sonra huzur evi çalışanlarının bulduğu bir mektup hepsini duygulandırdı. Yaşlı kadının dolabında birkaç kez katlanmış olan mektuplar buldular: Görün Beni…

Ne görüyorsunuz hemşireler, ne görüyorsunuz? Bana baktığınızda, pasaklı yaşlı bir kadın, yarım akıllı, ümidini kesmiş, gözleri toprağa bakan, lokmalarını çiğneyip duran ve cevap vermeyen, yüksek sesle ‘Biraz gayret et’ dediğinizde umursamayan bir kadın mı görüyorsunuz?

Sizin yaptıklarınızdan memnun kalmayan, yıllardır eskimiş bir ayakkabıyı giyen, yaşama isteği olmayan, her istediğinizi yapan, uzun iş gününü doldurmak için banyo yaptırıp yemek yedirdiğiniz yaşlı bir kadın mı görüyorsunuz? Ne görüyorsunuz? Açın gözlerinizi hemşireler. Açın. BANA bakıyorsunuz…

Hala burada otururken size kim olduğumu anlatayım. Bana sıradanmışım gibi bakarken hikâyemi dinleyince şaşıracaksınız. 10 çocuklu bir ailenin en küçüğüydüm. Birbirlerini seven ağabeylerim, kız kardeşlerim vardı.

On altı yaşındaydım ve bir kuş kadar özgürdüm. Bir süre sonra hayalimdeki erkekle tanışacağımı hayal ederdim. 20 yaşında gelin olacaktım.

Evlilik yeminimi ölene dek saklayacaktım. 25 yaşına geldiğimde mutlu ve huzurlu bir ailenin özlemini çeken bir çocuğum vardı. 30 yaşına geldiğimde çocuğumun göz açıp kapayıncaya kadar büyüdüğünü fark ettim.

Birbirimize çok bağlıydık. 40 yaşımda oğullarım büyüdüler ve yuvadan uçtular. Kocam oğullarımın gidişine yas tutmadığımı gördü. 50 yaşında geldiğimde bacaklarımın yanında gezinen torunlarım oldu. Hep beraberdik; torunlarım, oğullarım ve eşim.

Kader ağlarını ördü. Kocam öldü. İleriye baktığımda içime kurt düştü. Çocuklarım çocuklarıyla ilgilenecekti. Geçmişi düşünüp sahip olduğum sevgiyi özlediğimi fark ettim. Artık yaşlı bir kadındım ve hayatın gerçekleriyle yüzleşiyordum. Suratı ve elleri yıpranmış yapayalnız yaşlı bir kadındım.

Gençliğimden eser kalmadı. Ellerim, suratım ve vücudum yaşlandı, kırıştı. Şimdi burada bir mezar taşı var. İçinde ise hala genç bir kız. Temiz kalbim sevgi dağıtmaya devam ediyor.

Mutluluklarımı ve hüzünlerimi hatırlıyorum. Hayatı yeni baştan yaşıyorum. Hıphızlı geçen onlarca yılı gözlerimden geçiriyorum. Fani dünyanın acımasızlığından dem vuruyorum. Açın gözlerinizi hemşireler, açın!

Görün beni! Sadece yaşlı bir kadını değil! Daha yakından bakın hemşireler! Görün BENİ!Herkesin yaşlanacağını unutmayın. Yaşlanırken de sürekli genç kalmak istersiniz. Ancak vücudunuz genç bir vücut gibi davranmaz.

Yaşlı kadının sözlerini aklınızda tutun. Bir daha ki sefere yaşlı birisini gördüğünüzde ona sevgi ve saygıyla yaklaşın.

Mektubu tanıdığınız herkesle paylaşmayı unutmayın.

Beğendiyseniz, sosyal medyada binlerce defa paylaşılan bu yazıyı paylaşmayı ihmal etmeyin. Daha fazlası için sayfamızı takip edebilirsiniz…

Huzurevinde Ölen Kadının Geride Bıraktığı Mektup Herkesi Ağlattı.. yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/huzurevinde-olen-kadinin-geride-biraktigi-mektup-herkesi-aglatti-5864.html/feed 0 5864
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/fakir-kadin-ve-yasli-annesi-kirmizi-medrese-yolunda-5861.html http://www.habermuhtesem.com/fakir-kadin-ve-yasli-annesi-kirmizi-medrese-yolunda-5861.html#respond Sun, 18 Mar 2018 10:41:24 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5861 Cizre’de yaşandığı söylenen bu olayı herkes okumalı ve paylaşmalı...

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Cizre’de yaşandığı söylenen bu olayı herkes okumalı ve paylaşmalı… Fakir kadın ve yaşlı annesi Kırmızı Medrese yolunda ilerlerken kaldırımda kapalı bir poşet bulurlar.

Kadın poşetin içine bakar poşetin içi para dolu, kadıncağız olduğu yere oturur ve şok olur, beklemeye başlar. Belki paranın sahibi parasını aramak için tekrar geri döner.

Kaldırımda oturmaya başlar, bir müddet geçtikten sonra gözünde yaş akan bir adam ağlayarak oradan gelen geçen insanlardan; paramı kaybettim bir poşetin içindeydi böyle bir poşeti gördünüz mü diye sağa sola kaçışıyor. Kadın kaldırımda oturarak adamı seyrediyor.

Artık kadın emin olmuştur bu paraların bu adama ait olduğunu, -Amca diyor poşetin rengi nedir içinde ne var ki sen bu kadar üzgün şekilde arıyorsun.

-Evimi sattım tapudan gelirken yolda siyah poşetin içinde 50 milyar var paramı düşürdüm, paramı arıyorum. -Kadın hemen çarık (çarşafının) altında poşeti çıkararak adama verir.

-Adam bu sefer Sevincinden göz yaşı dökmeye başlar poşetin içinden bir miktar para çıkartıp kadına vermek ister, kadın bu paraları almaz, kadın adama şöyle der:
-Ben bunu Allah için yaptım, der ve evine gider.

Akşama doğru kadının eşi eve gelince -Hanım bugün beni Allah korudu. -Kadın hayırdır der, – Bugün mezarlıkta patlamamış mayına bastım mayın patlamadı. Demek ki verilmiş bir sadakamız varmış.

-Kadın ağlamaya başlar. Allaha hamdu senalar ederek. Başından geçen olayı eşine söyler. “Demek ki Rabbim Seni bizlere bağışladı.der ağlamaya devam eder.“

Sadaka, Allah’ın rızâsına niyet ederek ve karşılık beklemeden her türlü iyilikte, ihsânda bulunmadır. Öyleyse “Her iyilik sadakadır.” Sadaka belayı defeder, hikmetini Allah bilir bize düşen iyiliktir…

OKUDUYSANIZ BEĞENİP PAYLAŞALIM

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/fakir-kadin-ve-yasli-annesi-kirmizi-medrese-yolunda-5861.html/feed 0 5861
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/ihtiyar-adam-ogleden-sonra-kucuk-balikci-5858.html http://www.habermuhtesem.com/ihtiyar-adam-ogleden-sonra-kucuk-balikci-5858.html#respond Sat, 17 Mar 2018 15:17:32 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5858 İhtiyar adam öğleden sonra küçük balıkçı köyünün iskelesinde oturmuş,balıkçı sandallarının kıyıya dönmesini bekliyordu.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Dua Etmelisin: İhtiyar adam öğleden sonra küçük balıkçı köyünün iskelesinde oturmuş,balıkçı sandallarının kıyıya dönmesini bekliyordu.

Ona göre en taze balık böyle alınırdı. Biraz erken gelmişti o gün hafif esen rüzgarla denizin kokusunu içine çekiyor manzaranın tadını çıkarıyordu.

Kıyıda 10 yaşlarındaki çocuk dikkatini çekti öylece denize bakıyor, arada ayağa kalkıp ellerini gözlerinin üzerine siper edip denize doğru bakmaya devam ediyordu.

Yaşlı adam elinde bastonuyla çocuğa yaklaşıp “Merhaba delikanlı, epeydir buradasın, öylece ne yaptığını nereye baktığını merak ettim” deyince, Çocuk başını çevirmeden eliyle işaret ederek kıyıdan gittikçe uzaklaşan topunu gösterir,

“Topum denize kaçtı, acaba rüzgar dönerde bana geri gelir mi diye ona bakıyorum, ama gittikçe uzaklaşıyor. Yaşlı adam dikkatini verince denizin dalgalarıyla bir görünüp bir kaybolan beyaz topu fark eder,

“Keşke genç olsaydın, senin için yüzer alır gelirdim topunu, ama yaşlıyım zor yürüyorum. Sen Allah’a dua et, o zaman belki topun sana geri gelir”. Çocuk ihtiyara dönerek ” sahi geri gelir mi topum?” diye sorunca, Yaşlı adam ” Allah isterse gelir, ümidini kaybetme, ama gelmese de duaların sevabı sana yeter” diye cevap verir.

Çocuk hemen bildiği sureleri okuyup topunun geri gelmesi için rüzgarın dönmesi için dua etmeye başlar. Akşam olmak üzeredir ve top artık gözden kaybolmuştur.

Çocuk üzgündür ve evine gitmek istemediği için artık topu göremese de ihtiyarın yanında oyalanmıştır. Yaşlı adamın beklediği balıkçı sandalıyla kıyıya yanaşmıştı.

İhtiyar balıkçısına “Avın bereketli olmuştur inşallah, bir iki kilo alabilirim.” Sandaldaki balıkçı , bir kova içindeki balıkları gösterip ” Allah bereket versin biraz tuttum, sana kadar kalanda anca bana yeter, bu ara pek tadı yok” deyince Küçük çocuk atılır;

Dua etmeyi denediniz mi?” Ümidinizi sakın kaybetmeyin” .Balıkçı için ise her şey bir tesadüften ibaretti. Yıllar var ki unuttuğu bir şeyi hatırlatmıştı çocuk.Çocuğun yanaklarını okşarken: “Dua ha. O zaman tutar mıyım?” diye sordu.

“Tutamasanız bile, duaların sevabı size yeter, bunu yeni öğrendim” dedi çocuk.
Balıkçı, o yaşında ilk defa böyle bir söz duymuştu..

Başını sallayarak: “Ben de yeni öğrendim,üstelik de küçük bir öğretmenden” diyerek gülümsedi. Bu sözler çocuğunda hoşuna gitmişti, topunu kaybetmenin üzüntüsünü bir nebze unutmuştu.

Balıkçı sandala doğru yönelip ağların yanındaki brandanın altından bir top çıkardı. Beyaz bir top. Balıkçı onu çocuğa doğru uzatıp;

“Buna kıyıya gelmeden önce denizde buldum, öğretmenin hakkı ödenmez, bu senin için” deyince, çocuk kendini rüyada gibi hissetti ama gerçekti ve topu elindeydi.

Hiç beklemediği anda duası kabul olmuştu. Topuna sımsıkı sarılarak sevincini haykırdı; “Bir daha benden izinsiz gitmek yok, ya dua etmeseydim?”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/ihtiyar-adam-ogleden-sonra-kucuk-balikci-5858.html/feed 0 5858
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/alime-sormuslar-insani-nasil-tarif-edersin-5851.html http://www.habermuhtesem.com/alime-sormuslar-insani-nasil-tarif-edersin-5851.html#respond Sat, 17 Mar 2018 15:10:57 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5851 Âlime sormuşlar insanı nasıl tarif edersin diye, tek kelimeyle cevap vermiş "Daha"

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Daha Huzurlu Bir Hayat İçin: Âlime sormuşlar insanı nasıl tarif edersin diye, tek kelimeyle cevap vermiş “Daha”

Şöyle bakınca bir anlam ifade etmezmiş gibi gelse de, aslında ne kadar doğru bir söz olduğu biraz düşününce anlaşılıyor. Bütün hayatımızdaki beklentilerimiz bu kelimenin ardından gelen azlık ve çokluk kelimeleriyle ifade edilmektedir;

Daha rahat yaşamak, daha sağlıklı olmak, daha başarılı olmak, daha çok kazanmak, daha az stres, daha çoklar, daha azlar.

Ardı arkası kesilmeyen dahalar. Nihayet huzur, en çok aradığımız ve en çokta kaybettiğimiz şey. Ne fedakarlıklar yapar nelerden vazgeçeriz uğruna.

Hatta huzur için huzurumuzdan vaz geçtiğimizin bile farkında olmayız. Didinir dururuz, zamanın değişen huzur kıstaslarını yakalamak için,

Biraz daha çalışalım evde para derdi olmasın, yokluk çekilmesin, neticesinde huzurumuz kaçmasın diye. Sırf bu yüzden çalışmaz mı anneler.

Minicik yavrularını ya bakıcılara yada çocuk yuvalarına teslim etmezler mi, o huzurumuz kaçmasın diye elde edilmeye çalışılan paranın karşılığında?

Sırf bu yüzden huzur peşinde koşarken yaşanan huzursuzluklar; Bütün gün çalışıp yorulan kadın,çalıştığı ortamdaki stres yetmezmiş gibi, işten çıkıp eve gelir, olmazsa olmaz bir sürü işle uğraşmak zorunda kalır.

Yemek, bulaşık temizlik, çamaşır ütü işleriyle meşgul olup çoğu zaman çocuklarını başından savmak zorunda kalan annelerin tahammülsüz tavırlarına maruz kalarak, biraz büyüdükleri andan itibaren hadi hadiler ile bir yerlere yetişmek zorunda olan acele ile büyütülen büyüyen çocuklar.

Bir de babalar eve geldiklerinde, yorgun argın, annelerinden babalarına karşı hiç duymadıkları sözleri duyarlar;

“Bana hiç yardımcı olmuyorsun, bende akşama kadar çalışıp yoruluyorum, birde akşam bir sürü işle uğraşmak zorunda kalıyorum, bende para kazanıyorum” ve ayaklarını uzatıp dinlenmek hayallerini bir kenara bırakıp ev işlerini bir ucundan yapmak zorunda kalırlar.

Neden?, Huzurumuz bozulmasın zorluk çekmiyelim diye fedakarlık yapan annenin haklı olarak yardıma ihtiyacı var. Ama huzurumuzu bu fedakarlıklar sağlamaya ve korumaya yetiyor mu?

Lüzumsuz sebeplerden, yetişilemeyen ev işlerinden ve gecikmelerden dolayı tartışmalar yaşanmıyor mu, eksiklik hissedilmiyor mu?

Sırf bu dahalar yüzünden daha iyi bir anne, daha iyi bir baba olamama gerçeğine üzülmüyor muyuz? Tüm bu dahalar huzur için mi yoksa doyumsuzluktan mı? Huzuru yanlış yerde yanlış şeylerde aramakta mı?

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/alime-sormuslar-insani-nasil-tarif-edersin-5851.html/feed 0 5851
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/bir-dervis-aradigini-bulmak-niyetiyle-yollara-5847.html http://www.habermuhtesem.com/bir-dervis-aradigini-bulmak-niyetiyle-yollara-5847.html#respond Sat, 17 Mar 2018 13:26:03 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5847 Bir derviş aradığını bulmak niyetiyle yollara düşer. Bir zaman sonra aradığımı buldum ben burada yaşamalıyım der.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
BU KISSAYI MUTLAKA OKUYUN: Bir derviş aradığını bulmak niyetiyle yollara düşer. Bir zaman sonra aradığımı buldum ben burada yaşamalıyım der. Bir dağı aşmış önüne göz kamaştırıcı güzelliği olan bir şehir çıkmıştır.

Şehrin kokusu sanki misk gibi gelmektedir ve onu cezbeder. Niyetini almıştır, doğru şehrin kapısına varır. Bu şehre varır varmasına fakat hemen içeri sokmazlar.

Derler ki “Bu şehrin adı Eyvallah’tır. Nimeti çok meşakkati azdır ama zordur, incelik ister. Bu şehre girmek kolaydır, kalmak zordur hikmet ister.

Gel sen şu karşı tepede ki külliyeye git, Mürşide mürid ol ki, irşad olasın. Nefsini terbiye et öyle gel. Bu şehre girmenin üç şartı vardır. Ne elinle , ne dilinle, ne de kalbinle bu şartları bozmayacaksın.

1- Allah’ın işine karışılmayacak. 2-Kulun işine karışılmayacak. 3-Yalan konuşulmayacak.
Derviş külliyeye gitmek istemez, şartları kabul eder ve girer bu şehre.

Hoş geldin derler “eyvallah” der. Kalacak yer gösterirler “eyvallah” der. Hizmet verirler “eyvallah” der. Evlendirirler “eyvallah” der. Gerçekten de aradığını bulmuştur kendince, nimeti bol meşakkati az bir yerde yaşar. Daha ne istesin ki?

Derviş bir gün yolda yürürken sade giyimli bir genç kız görür, sonra bir de süslü giyimli orta yaşlı bir kadın görür. Kalbinden “şu kadının hâline bakın bu nasıl giyimdir” der.

Kadın bağırmaya başlar: “Yetişin kul işine karışan var ” Etraftan gelenler dervişi bir güzel hırpalatıp iyice tartaklarlar, bu sana ders olsun sana kul işine karışmak yok demedik mi? derler ve kan revan içinde bir hamalın küfesine koyup evine gönderirler.

Küfede evine doğru götürülen derviş “Ey Allah’ım nedir bu başıma gelen” diye kalbinden geçirir. Hamal küfeyi yere atar ve bağırır: “Yetişin Allah’ın işine karışan var” etraftan koşup gelenler dervişin sağlam tutacak yeri kalmayana kadar dövüp sen akıllanmadın da Allah’ın işine mi karışıyorsun derler ve orada bırakırlar.

Sürünerek evine giden dervişe kapıyı karısı açar: “Ne oldu sana böyle” diye sorar. Derviş; “Çok kötüyüm hanım, soran olursa evde yok de” der. Der demez kadın avazı çıktığı kadar bağırmaya başlar “Yetişin yalan söyleyen biri var”

Etraftan koşup gelenlerden üçüncü bir dayak daha yer, bu sefer bayılıncaya kadar ve dervişi şehrin kapısına koyarlar.

Meğer bu şehirde kalpten geçenler karşıdakine malum olur hiç bir şey gizli kalmazmış. Adam acılar içinde baygındır ve bir müddet sonra gitmek istemediği mürşidinin huzurunda kendine gelip ayılır.

Mürşidi ona tebessümle bakmaktadır:” Evladım” der ” Eyvallah şehrinde yaşamayı bilmeden, rıza kapısından nasıl geçersin? Rıza kapısından geçenler, rızaya razı olmaktan geçerler.”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/bir-dervis-aradigini-bulmak-niyetiyle-yollara-5847.html/feed 0 5847
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/emekliye-ayrilan-yasli-adam-ikramiyesi-ve-yillarca-5843.html http://www.habermuhtesem.com/emekliye-ayrilan-yasli-adam-ikramiyesi-ve-yillarca-5843.html#respond Sat, 17 Mar 2018 08:51:37 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5843 Emekliye ayrılan yaşlı adam, ikramiyesi ve yıllarca kenara koyduğu birikimiyle sakin bir mahalleden küçük bahçeli bir ev satın alır.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Çöp Tenekesi: Emekliye ayrılan yaşlı adam, ikramiyesi ve yıllarca kenara koyduğu birikimiyle sakin bir mahalleden küçük bahçeli bir ev satın alır.

Yazın bir kaç ayını bahçesinde çiçeklerle uğraşarak huzur ve sessizlik içinde geçirir.  Lakin okullar açılınca o sessizlik ve huzurdan eser kalmamıştır. Evi biraz aşağıdaki lisenin yolu üzerindedir.

Okulun açıldığı günden itibaren okulda dersi bitip çıkan öğrencilerden bir gurup bağıra çağıra geçerler ve belediyenin çöp konteynırını adeta oyuncak haline getirirler.

Kapağını çarparlar, tekmeler, el arabası gibi oraya buraya sürerler, devirirler. Bu gürültü çekilmez hâle gelir ve günlerdir de sürmektedir.

Yaşlı adam bunları takip eder, bakar ki her gün aynı yoldan gidip gelen 5-6 liseli genç bu gürültüyü yapmaktadır. Bir süre ne yapsam nasıl yapsam da şu gençlerin de kalbini kırmadan bu işi halletsem diye düşünür ve nasıl önlem alacağına karar vermiştir.

Ertesi gün çocuklar gürültüyle evine doğru yaklaşırken, kapının önüne çıkar onları durdurur ve onlarla dost canlısı bir şekilde konuşmaya başlar;

“Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Bu neşenizi sürdürmenizi istiyorum sizden. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz.

Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yapmaya devam ederseniz size her gün adam başı 5 tl vereceğim.” der.

Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve şöyle der:

“Çocuklar kusura bakmayın ben emekli bir adamın size verdiğim para beni de etkilemeye başladı. Bundan böyle size sadece günde üçer tl verebilirim”

Çocuklar pek bir mana veremeseler de yine devam ederler gürültüye. Aradan bir kaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılarına çıkarak;

“Bakın,Henüz maaşımı almadım, ama paramda çok azaldı, bu yüzden size günde adam başı bir tl verebilirim, tamam mı?” Çocuklar cevap vermeye başlarlar; “Bey amca bu paraya imkansız”

“Ben yapmıyorum. Zaten geçen tekme atarken ayakkabım yırtıldı, üstelikte canın çok acıdı”
“Günde 1 tl için bu iş yapılmaz. Kendine başkalarını bul. Biz işi bırakıyoruz”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/emekliye-ayrilan-yasli-adam-ikramiyesi-ve-yillarca-5843.html/feed 0 5843
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/limon-basli-basina-bir-sifa-kaynagi-nimetken-kabugundaki-5839.html http://www.habermuhtesem.com/limon-basli-basina-bir-sifa-kaynagi-nimetken-kabugundaki-5839.html#respond Fri, 16 Mar 2018 08:26:29 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5839 Limon başlı başına bir şifa kaynağı nimetken, kabuğundaki mucizeleri de gözardı etmemek gerekir. Limon kabuğu mucizesi sayesinde diz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Limon başlı başına bir şifa kaynağı nimetken, kabuğundaki mucizeleri de gözardı etmemek gerekir. Limon kabuğu mucizesi sayesinde diz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Limon kabuğu neden özellikle eklem ağrılarına iyi gelir? Limonda ki yararlı besin maddelerinin çoğunluğu kabuğunda bulunmaktadır.

Limon kabuğunu içeriğindeki C vitamini, kalsiyum, potasyum ve zengin lif bakımından limon suyundan kat kat daha zengindir.

Ayrıca limon kabuğu içeriğinde limon yağı, sitrik asit, malik asit, hesperidin, pektin bulundurur.

Limon kabuğu bulunan mineraller ve yağlar kan damarlarını genişleterek rahatlatıp ağrı hissinin önemli ölçüde azalmasını sağlar ve iltihaba karşı koruyucu bir etki oluşturur. Bu sayede diz ve eklem ağrıları minimum seviyeye iner.

Eklem ağrılarına karşı limon kabuğu kürü hazırlamak için gereken malzemeler: Natural sızma zeytinyağı (200 mlt) 2 adet büyük limon Kapaklı bir kavanoz 5 Adet okaliptüs yaprağı Temiz gazlı bez

Limonları soyun dilimlediğiniz kabuklarını kavanoza yerleştirin ve üzerini kaplayacak kadar sızma zeytin yağı dökün.

Okaliptüs yapraklarını üzerine yerleştirin. Kavanozun ağrını sıkıca kapatın ve 2 hafta boyunca serin ve karanlık bir ortamda beklemeye bırakın.2 hafta sonra hazırladığınız karışımı süzün.

Sonra ağrıyan diz yada eklem bölgenize uygulayın ve sonra gazlı bez ile sarın… Bu uygulamayı gece yaparsanız tüm gece boyunca karışımın emilimi daha yüksek olacağından etkisi daha yoğun olur. Haftada üç kez yapabilirsiniz.

Limon kabuğunun limon suyundan daha sağlığınıza yararları vardır. A ve C vitamini açısından daha zengindir. İçeriğindeki kalsiyum ve vitaminler kemik hastalıklarını önlemede yardımcı olur.

Kansere karşı koruyucu etki oluşturur. Kolesterol seviyesini düşürür. Diz ve eklem ağrılarını rahatlatır. Kandaki pH oranını dengeler.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/limon-basli-basina-bir-sifa-kaynagi-nimetken-kabugundaki-5839.html/feed 0 5839
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/bir-profesor-ile-hasta-yakin-arasinda-gecen-5836.html http://www.habermuhtesem.com/bir-profesor-ile-hasta-yakin-arasinda-gecen-5836.html#respond Fri, 16 Mar 2018 06:24:02 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5836 Bir Profesör ile hasta yakın arasında geçen diyalog;

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Bir Profesör ile hasta yakın arasında geçen diyalog; Bir yakınımın ameliyatı için, hastanedeydim. Ameliyat sonrası, alanında Türkiye’nin değil, dünyanın en iyilerinden biri olan doktorumuz geldi.

Ameliyatla ilgili bilgi vermek üzere konuşurken, önümdeki masada duran “pet” şişeyi alıp açtım ve bardağıma su doldurmaya başladım.

Profesör doktor uzandı. Elimden pet şişeyi aldı. Suyu doldurduğum bardağı aldı. Görevliyi çağırdı.

Pet şişeyi çöpe atmasını, bardağı da lavaboya boşaltmasını söyledi. “Benim dolabımdan cam şişede bir su getirin” dedi. “Ne oldu hocam, sular zehirli de bizim haberimiz mi yok” dedim şaşkınlıkla.

“Keşke zehirli olsa. Panzehiri olur, ilacı olur. Bunlar zehirden beter” dedi ve anlattı. “Son yıllarda kanser olaylarında büyük patlama yaşanıyor. Çok ileri yaşlarda ortaya çıkması gereken bazı kanser türleri, çok erken yaşlarda görünür oldu.

Yaşlılarda görülecek lenfomalar, gencecik insanlarda peydahlanıyor. Kemik kanserleri, kemik iliği tümörleri sık sık karşımıza çıkıyor.” “Biliyoruz hocam. Çevre koşulları, hormonlu gıdalar. Her şey kanserojen” dedim. “Evet” dedi.

“Bu pet şişeler hepsinden daha kanserojen.” “Bütün dünya kullanıyor” dedim. “Medeni ülkeler giderek daha az kullanıyor” dedi.

“Peki ne yapacağız?” dedim. “Cam şişe kullanacağız. Cam şişede su alacağız. Her türlü gıdayı cam şişe içinde talep edeceğiz. Hem çevreye daha az zararlı, hem de sağlığımıza.” “Maliyeti yüksek ama” dedim.

“Kanserin tedavi maliyeti daha mı düşük? Aksine çok daha yüksek. Bütün hayatın boyunca cam şişe kullansan, bir kanser tedavisinin onda biri maliyeti bulmaz. Artık kanserleri büyük ölçüde tedavi edebiliyoruz ama yüksek maliyetli oluyor.

Hastayı da harap ediyor.” “Hadi küçük şişeleri cam şişede hallettik, ya damacanaları ne yapacağız. Onlar da pet benzeri bir madde değil mi?” Profesör doktor daha da kötü konuştu. “Oradaki sorun daha büyük.

O damacanalar birden fazla kez kullanılıyor. Ve onları temizlemek için, deterjanla yıkanıyor genelde. İçinde kalan deterjanı temizlemek için en az üç damacana su kullanmak gerek. Sen o damacanaların üç damacana suyla yıkandığını düşünüyor musun?” diye sordu.

“Düşünmüyorum” dedim. “Demek ki damacanadaki suyla birlikte deterjan da içiyoruz” dedi. “Eskiden vardı cam damacanalar” dedim. “Talep edelim yine olur. Cama dönmekten başka çare yok. Yoksa her gün kendimizi bile bile öldürüyoruz.

Sigara içme kanser olursun kampanyaları yapılıyor. Bunların yanında sigara masum kalır” dedi. Artık eve pet şişe sokmama kararı aldım.

Sizde bunu düşünün. Hepimizin çocukları için. Neden cam? Cam, topraktan yapılan inorganik bir maddedir. Plastik ise petrolden elde edilen organik bir maddedir.

Camın temel ham maddesi topraktaki elementler özellikle de silisyum dur. Plastiğin ana ham maddesi fosil yakıt olan petroldür, Carbon atomundan oluşan bir polimerdir. Cam ısınsa bile herhangi bir kimyasal salgılamıyor.

Plastik eşyalardan kimyasal sızdığında vücudun hormon sistemine zarar verir. Plastik Bisphenol A’nın (BPA kimyasal) içinde barındırır. Cam kaynar su yardımıyla kolayca mikroplardan arınabilir. Plastikte ise bu mümkün değildir.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/bir-profesor-ile-hasta-yakin-arasinda-gecen-5836.html/feed 0 5836
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/kendimi-bildim-bileli-dar-ve-karanlik-mekanlarda-5833.html http://www.habermuhtesem.com/kendimi-bildim-bileli-dar-ve-karanlik-mekanlarda-5833.html#respond Fri, 16 Mar 2018 06:15:08 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5833 Kendimi bildim bileli dar ve karanlık mekanlarda patlayacak gibi olur, nefesim daralır, böyle yerlere dayanamazdım.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Geçti Artık Geçti: Kendimi bildim bileli dar ve karanlık mekanlarda patlayacak gibi olur, nefesim daralır, böyle yerlere dayanamazdım. Sonra bunun psikolojik bir rahatsızlık ve bilinçaltı olduğunu öğrenmiş ama bu illetten bir türlü kurtulamamıştım.

Oysa ki dar mekanlara, istesem de istemesem de şimdi girecektim. “Genç gitti ya, ne çok yapacağı vardı herşeyi yarım kaldı” diyorlardı. Kefenlenmiş haldeyim bir tabutun içinde, yüzüm örtülü ama herkesi net bir şekilde görüyorum, hemde duyuyorum.

Aslında ne kadar da çok işim yarım kalmıştı. Mesela oğluma iyi bir iş yeri açacaktım, sonra evlendirip torun sahibi olacaktım. Daha arabanın evin taksitleri vardı. Kız okulu bitirip meslek sahibi olacak, onunda mürüvvetini görecektim.

Emekli olup bir yazlık alıp sahile yerleşecektik. Çok yakınımızda olmasına ve her gün 5 defa davet edilmeme rağmen bir türlü vakit bulup gidememiştim.

Ama her zaman söylediğim gibi 50 yaşına gelince namaza başlayacak ve herkesin şikayet ettiği kötü alışkanlıklarımın hepsini terk edecektim. Evet evet, şu kaza olmasaydı, ileride ne iyi bir insan olacaktım.

Yarıda kalan işlerimi arka arkaya sıralarken, kulaklarımı çınlatan bir sesle irkildim Sanki hoparlörden gelen bir ses gibi kulaklarımda beynimde yankılanıyor ve : “Geçti artık, geçti..”diyordu…

Olup bitenleri hatırlamaya çalışırken, dostlarımın çevremi sardığını ve içinde bulunduğum tabutun kapağını örtmeye çalıştıklarını fark ettim. Onları engellemek için avazım çıktığı kadar bağırmak ve çırpınmak istediğim halde ne kımıldayabiliyor, ne de bir ses çıkartabiliyordum.

Biraz sonra koyu bir karanlıkta kalmış ve gözlerimi tabutun tahtaları arasından sızan ışığa çevirmiştim. Omuzlara kaldırılmış ve sallana sallana götürülmeye başlamıştım. Dışarıdaki seslerden yağmur yağdığı belli oluyor ve su damlacıklarının sesi, tabutumun gıcırtısına karışıyordu. Cenaze namazı için camiye gidiyor olmalıydık.
Daha önceden duyduğum ve nereden geldiğini kestiremediğim ses : “Geçti artık, geçti.”diye tekrarladı.. “Bitti artık.” Namazım kılınmış ve tekrar omuzlara kaldırılmıştım.

Mahallemizdeki kahvehanenin önünden geçerken, arkadaşların neşeli kahkahalarını işitiyor ve “herhalde ölüm haberimi duymamış olacaklar”diye düşünüyordum.

Sesler iyice uzaklaştığında eğik bir şekilde taşındığımı hissederek, mezarlığa çıkan yokuşu tırmandığımızı anladım.

Şiddetle yağan yağmurun tabuttaki çatlaklardan sızarak kefenimi yer yer ıslattığının da farkındaydım. Buna rağmen dışarıda konuşulanlara kulak verdim.

Dostlarımın bir kısmı piyasadaki durgunluktan bahsediyor, bir kısmı da son maçın sonucunu konuşuyor. Tabutumu taşıyan diğer biri ise yanındakinin kulağına fısıldayarak : “Rahmetlinin tersliği, öldüğü günden belli. Sırılsıklam olduk birader.”diyordu.

Duyduklarım herhalde yanlış olmalıydı. Yoksa bunlar, her türlü fedakarlığı ettiğim dostlarım değil miydi? Yolculuğum bir müddet sonra bitmiş ve tabutum yere indirilmişti.

Kapak tekrar açıldı ve cansız vücudumu yakalayan kollar, beni ıslak olan çukura doğru indirdi. Boylu boyunca yattığım yerden etrafıma baktım. Aman Allah’ım, bu kabir değil miydi? O ana kadar buraya gireceğimi neden düşünmemiştim.

Sessiz feryatlarımı kimseye duyuramıyor ve mezarımı örten tahtaların üzerine atılan toprakların çıkardığı ses gök gürültüsünü andırıyor ve bütün benliğimi sarsıyordu. Tekrar zifiri karanlıkta kalmış ve bütün acizliğimle dua etmeye başlamıştım.

“Ya Rabbi, diyordum. Bir fırsat daha yok mu, senin istediğin gibi bir kul olayım. Ve kabrimi, Cennet bahçelerinden bir bahçeye çevireyim?”

Aynı ses, her zamankinden daha şiddetli olarak: “Geçti artık, geçti.” diye tekrarladı. “Her şey bitti artık.” Son bir gayretle yerimden fırlayarak gözlerimi açtım.

Odamdaki rahat yatağımda yatıyor, fakat korkunç bir kabus görüyordum. Bitişik dairede oturan doktor arkadaşım beni ayıltmaya çalışarak: “Geçti artık, geçti.” diye bağırıp duruyordu. “Geçti, bak hiç bir şey kalmadı.”

Yattığım yerden yavaşça doğruldum. Terden sırılsıklam olmuştum Dışarıda sağanak halinde yağmur yağıyor, şimşek ve gök gürültüsünden bütün ev sarsılıyordu.

Etrafımdakilerin şaşkın bakışları arasında kendimi toparlamaya çalışırken diyordum ki;
“Ya Rabbi sana zerrelerim adedince şükürler olsun. İyi bir kul olmak için ya bir fırsat daha vermeseydin.”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/kendimi-bildim-bileli-dar-ve-karanlik-mekanlarda-5833.html/feed 0 5833
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/anne-sefkati-iki-kadin-cocuklarini-5830.html http://www.habermuhtesem.com/anne-sefkati-iki-kadin-cocuklarini-5830.html#respond Thu, 15 Mar 2018 22:58:07 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5830 Hazreti Davud aleyhisselâm zamanında iki kadın, çocuklarını bir ağacın altına bırakmışlar, kendileri de beraber tarlada çalışıyorlardı..

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Anne Şefkati
Hazreti Davud aleyhisselâm zamanında iki kadın, çocuklarını bir ağacın altına bırakmışlar, kendileri de beraber tarlada çalışıyorlardı.. Bir zaman sonra ağacın altındaki çocuklardan birini, kurt kaptığını gördüler.

Koşarak ağacın dibine varan kadınlardan her ikisi de orada kalan çocuğu almak istiyor, ikisi de bir birine, senin çocuğunu kurt kaptı bu kalan çocuk benim diyerek sahip çıkmaya çalışıyorlardı.

Aralarında anlaşamayıp, meseleyi halletmesi için Hazreti Davud’un (a.s.) huzuruna çıkmaya karar verdiler. Kadınlardan birisi çocuğu kucağına almış, öbürü de onun yanında Hazreti Davud’un huzuruna çıkıp meselelerini anlattılar.Davud aleyhisselâm, çocuksuz kadına:

“Bu kadının kucağındaki çocuk benim diyorsun. Bana bir şahid bulabilir misin?” diye sordu.
Kadıncağız: “Bulamam, Ya Davud. Çünkü orada yanımızda kimsecikler yoktu. Fakat ben iyi biliyorum ki çocuk benimdir. Bu benden evvel varıp benim çocuğumu aldı”, dedi.

Davud aleyhisselâm, aynı soruyu diğer kadına da sorup aynı cevabı alınca bu davada kararsız kalırdı ve ; “Şahid bulamayacağına göre, ben bu kadından çocuğu alıp da sana veremem,

Çünkü o da, senin kadar çocuğun kendisinin olduğunu iddia ediyor, ama onda da bırakamam” diyerek kadınları Süleyman’ın (as) yanına gönderdi. Kadınlar mahzun ve üzgün halde Süleyman aleyhisselâm’a getirildiler. Süleyman aleyhisselâm kadınlara, dertlerinin ne olduğunu sordu:

Kadınlar, vaziyeti bir de Süleyman aleyhisselâma anlattılar. Süleyman aleyhisselâm her iki kadın arasında çocuğu taksim etmekten başka çare bulunmadığını söyledi ve hemen, “Cellât. Bu kadınların her ikisi de çocuk benim diyor. Çocuğu ortadan kes de yarı yarıya taksim edelim.” dedi.

Fakat çocuğun gerçek annesi olan kadın, evlâdının gözleri önünde kesileceği düşüncesine tahammül edemeyerek, Süleyman aleyhisselâm’a yalvarmaya başladı; “Aman yavrumu kesmeyin. Ben razıyım çocuk onda kalsın. Yeter ki sağ kalsın” diyordu.

Böylece Süleyman aleyhisselâm, çocuğun asıl anasının kim olduğunu anladı ve çocuğu gerçek annesine teslim etti.
Annenin yavrusuna olan şefkati, evladının ölmesindense başka birinin yanında yaşamasına razı olmuştu.
Annelerimize değer verelim, Onları incitmeyelim.

Bizleri canları pahasına önemseyen annelerimizin şefkatinin gücünü anlayalım. Unutmayalım Cennet Annelerimizin ayağı altındadır.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/anne-sefkati-iki-kadin-cocuklarini-5830.html/feed 0 5830
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/dunya-fani-5827.html http://www.habermuhtesem.com/dunya-fani-5827.html#respond Thu, 15 Mar 2018 22:11:01 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5827 Geçimini köylerden süt toplayarak sağlayan adam her gün aynı yoldan gider gelirdi.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Dünya Fâni
Geçimini köylerden süt toplayarak sağlayan adam her gün aynı yoldan gider gelirdi. Uzun zaman sonra yolu üzerinde ki bir bahçedeki adam dikkatini çekmeye başladı. Her gün aynı yerde insana tuhaf gelen hareketler yapıyordu.

Bir gün merakından dayanamayıp durdu ve bahçe çitine yaklaşıp “her gün seni aynı vaziyette görüyorum ne yaptığını merak ettim” diye sorar. Adam “fâni dünyada bende herkes gibi geçimliğimi kazanmak için çalışıyorum”

deyince sütçünün daha da tuhafına gider “bu nasıl çalışmak niye tepiniyorsun?” , “keçe tepiyorum pazarda satacağım, ne yaparsın fâni dünya, geçimlik üç beş kuruş kazanmak lazım.”

“Peki o başındaki zil neyin nesi?”
Etraftaki komşuların ekinlerine meyve ağaçlarına kuşlar gelip zarar vermesin siye ses çıkarıyorum. Onlarda bana ücret ödüyor. Ne yaparsın işte üç beş kuruş kazanıyoruz fâni dünya”

“Peki o sırtındaki ne?” “O yayık içinde ayran var, tereyağı çıkarıyorum. Pazarda satmak için , ne yaparsın fâni dünya üç beş kuruş lazım.” “O elinde döndürdüğün nedir öyle ?”

” O mu? Kirmen bu. Hiç görmedin mi? Komşuların koyun yünlerini eğiriyorum, parasını veriyorlar. Ne yapalım fâni dünya için üç beş kuruş kazanıyoruz”

” Niye durmadan sağa sola bakınıp duruyorsun?” ” Komşular tarlaya bahçeye gidince onların çocuklarına gözk kulak olup bakıcılık yapıyorum, Onlarda bana hediye mukabilinden birşeyler veriyorlar. Ne yapalım fâni dünya üç beşte ordan geliyor.

“Şaşkınlıktan ağzı açık kalan sütçü;” iyiki dünya fâni, hani bir de fâni olmasa ne yapardın.”
“Eeee, o zaman da ona göre tedbir alırdım.”

Her gün paylaştığımız hikayelerden, ibretlik olaylardan, faydalı bilgilerden haberdar olmak için sayfalarımızı beğenmeyi unutmayın. Bilgiler paylaştıkça çoğalır, arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın lütfen. İyi, mutlu günler dileriz…

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/dunya-fani-5827.html/feed 0 5827
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/sabah-erken-vakit-herkes-ise-gitme-5824.html http://www.habermuhtesem.com/sabah-erken-vakit-herkes-ise-gitme-5824.html#respond Thu, 15 Mar 2018 21:53:34 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5824 Sabah erken vakit herkes işe gitme bir yerlere yetişme telaşında dolmuş kuyruğu uzun bekliyorum.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Dolmuş Sırası: Sabah erken vakit herkes işe gitme bir yerlere yetişme telaşında dolmuş kuyruğu uzun bekliyorum.

Şemsiyemde açık ince ince bir yağmur yağıyor. Arkamdan bir ses “evladım buradan kalkan dolmuş hastaneden geçer mi?” diye sordu.

Döndüm baktım yaşlı bir teyze beli bükülmüş birazda ıslanmış “Geçer teyzem sen merak etme gel şöyle yanıma ıslanma ben bir durak önce ineceğim hastaneden sana da söylerim” dedim. Şöyle bir baktım, yanıma sokuldu ıslanmamak için, dayanamadım sordum,

“hayırdır teyzem geçmiş olsun hasta mısın?” yüzüme baktı sıcak bir tebessümle “Yok evladım, çocuklar aradı akşam bir yakınımız felç geçirmiş hastaneye kaldırmışlar, biz seni gelir öğleden sonra götürürüz dediler , dayanamadım beklemeye, kendim gideyim dedim” diye cevap verdi.

“Hava yağmurlu keşke bekleseymişsin, neyse aynı dolmuşa beraber bineriz, ben size haber veririm.” dedim.

Tekrar teşekkür ederek yanıma yaklaştı ve küçük bir çocuk gibiydi şemsiyenin altında. Nurlu yüzü yağmur damlacıklarıyla ıslanmış ve yanakları pembe pembe olmuştu.
Sıra bize yaklaşmıştı dolmuşa da rahatça bineceğimizi zannediyordum.

Ancak araba yanaştığında, arkamızda duran 4-5 kişinin bir anda hücum etti ve minibüs doldu, İçeriye doluşan ve arkadaş olduğu anlaşılan adamlara: “Biz sizden öndeydik, Sırayı bozmaya hakkınız var mı?” dedim.

Ön koltukta oturanı: “Hak istiyorsan Hakkari’ye gideceksin arkadaşım,. Hem oradaki haklardan KDV’de alınmıyormuş” dedi.

Bu laf üzerine attıkları kahkahalarla bindikleri araba sarsılmış ve sinirlenmiştim,İnsanın yok yere başını belaya sokması içten bile değildi. Sakinleşmeye çalışarak: “Hadi ben biraz daha bekleyebilirim, Ama bu yağmurda ihtiyar teyzenin hakkına girdiniz hastaneye gitmesi gerekiyor”

Bu defa şoför lafa atladı; “Teyzenin arabaya falan ihtiyacı yok be hemşehrim. Okuyup üfledi mi, hastaneye uçuverir.” Arkadan gelen dolmuşun hadi yürü der gibi kornasıyla hareket edip kahkahalarla uzaklaşıp gittiler.

Yaşlı kadına baktım,öylece susuyordu. Allah’ım yarabbim bu ne vurdum duymazlık, ne edepsizlik, böylesini görmemiştim. Sanki onların yaşlı ana babaları yok, sanki hep böyle genç kalacaklar.

Yaşlı teyzeme kolundan tutup yardım ettim, oturduk beraber. Çantasından para çıkarıp “evladım şuradan iki kişi uzatır mısın” deyince, içimden bu yaşında inceliğe bak diye geçirdim.

“Teyzem tamam ben hallettim sen koy paranı cebine, ben binerken verdim zaten” dedim kabul etmek istemedi, ısrar edince dua ederek teşekkür etti. Bütün sinir stresim geçmişti.

Yarı yoldaki kavşakta trafik tıkanıp kalmıştı, İleride kaza olduğu ambulans seslerinden belliydi. Şoför; “Bunlar pek hayra alamet değil, gidip bir bakayım ne olmuş” deyip minibüsten inip ileri doğru yürüdü,

Bir zaman sonra geri döndüğünde herkes merakla ne olmuş diye sormaya başlayınca; “Kısmete bak yahu, bizim önümüzden kalkan minibüs kaza yapmış. Baya da berbat gözüküyor, kamyonla çarpışmış,”

“Bir şey olmuş mu, yani yaralı falan var mı?” diye atıldım. Şoför “Herhalde ağır olanlar var, üç tane ambulans gelmiş, yol üstündeki hastaneye kaldırıyorlar”

Göz ucuyla yaşlı kadına baktım. Solgun dudaklarıyla bir şeyler mırıldanıyor ve sanki onlar için dua ediyordu. Şoför, koltuğuna yavaşça otururken:

“Kısmete bak ya” diye tekrarlayıp, duruyordu;”Sen kalk kamyonla çarpış, hem de Türkiye’nin öbür ucundan gelen 30 plakalı bir kamyonla”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/sabah-erken-vakit-herkes-ise-gitme-5824.html/feed 0 5824
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/bir-ogretim-gorevlisi-derse-girer-ve-bir-ogrenciye-adini-5821.html http://www.habermuhtesem.com/bir-ogretim-gorevlisi-derse-girer-ve-bir-ogrenciye-adini-5821.html#respond Thu, 15 Mar 2018 21:04:31 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5821 Hukuk fakültesinde bir öğretim görevlisi derse girer ve bir öğrenciye adını sorar, öğrenci "Ali" diye cevap verir.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Hukuk fakültesinde bir öğretim görevlisi derse girer ve bir öğrenciye adını sorar, öğrenci “Ali” diye cevap verir. Öğretmen bir anda, “Defol bu sınıftan, bir daha asla dersime gelme” der. Bütün öğrenciler şaşkınlık içindedir, neye uğradığı şaşıran Ali de sınıfı terk eder. Herkes ne olduğunu anlamak için beklemektedir hiç birinden tek bir ses bile çıkmaz…

Hoca sınıfta ki sessizlikle beraber ileri geri yavaş yavaş dolaşmaya başlamış bütün öğrencileri şöyle biraz süzdükten sonra, tabi bu arada herkes göz temâsından kaçınıyor, başlamış derse. “Kanunlar ne için vardır?” diye sorar ve ders başlar…

Bir çok cevap gelmiş, bir öğrenci düzeni korumak, diğeri toplumda yaşayan bireylerin hak ve hürriyetini sağlamak için,öbürü yaşam haklarını idame ettirmek,bir başkası devlete güveni, o devletin saygın bir vatandaşı olduğunu göstermek için,bir diğeri her yerde hakkını yasalar çerçevesinde arayacağını bilmek ve devletin vatandaşına haklarını nasıl arayacağını göstermek için.

Hoca başka diye tekrar sorunca bir öğrenci de “Adalet için diye cevap vermiş.Bu cevabı verene hoca parmağı ile işaret ederek işte aradığım cevap bu dercesine “peki az önce arkadaşınıza adaletsiz davrandım mı?”, herkeste aynı cevap “evet hocam”.

Öğretim görevlisi sınıf kapısını açarak dışarıdaki öğrencisini içeri alır ve teşekkür edip yerine geçebileceğini söyler, herkes bunun bir senaryo, oyun olduğunu anlar. Fakat hoca son sözlerini söylememiştir.”Peki buna hepiniz şahit oldunuz, neden tepki göstermediniz, bir açıklama istemediniz, arkadaşınızın hakkını savunmadınız.

Herkes susar çıt yok. Hoca bakın sevgili arkadaşlar, bu olaydan hepinizin çıkarması gereken bir öğüt var, bunu size 100 saat sınıfta ders versem anlatamazdım der ve son sözlerini söyleyip dersi bitirir. “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”,

“Asla bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyeti de olmayın, o yılan bir gün mutlaka sizi de sokacaktır.”,”Adaletsizliğe şahit olup göz yuman insanlar haysiyet ve onurlarını kaybetmeye mahkumdur.”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/bir-ogretim-gorevlisi-derse-girer-ve-bir-ogrenciye-adini-5821.html/feed 0 5821
Tuzun Çok Farklı Şaşırtıcı Kullanım Alanları! http://www.habermuhtesem.com/tuzun-cok-farkli-sasirtici-kullanim-alanlari-5818.html http://www.habermuhtesem.com/tuzun-cok-farkli-sasirtici-kullanim-alanlari-5818.html#respond Thu, 15 Mar 2018 16:34:39 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5818 Mutlaka okuyun ve Paylaşın...

Tuzun Çok Farklı Şaşırtıcı Kullanım Alanları! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
İnansanız da inanmasanız da, insanlar yüzlerce yıldır tuzu temizlikte kullanıyor.

Birçok insan evindeki bir çok eşyayı dezenfekte etme ve temizlemede bu etkili malzemeyi içinde zehirli bir bileşen barındırmadığı için tercih ediyor..

Bir diğer önemli sebep de tuzun ucuz fiyatlara satın alınabilmesidir. Temizlik ürünlerinin pahalı olmasının yanı sıra, marketlerde bulunan birçok ürünün içeriğinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek zararlı kimyasallar var.

Evinizde tuz kullanmanız için çok farklı sebepler var! İşte Tuzun Kullanım Alanları

• Tuz, karıncaların yayılmasını engeller Eğer pencerelerinizde, kapılarınızda ve yiyeceklerin bulunduğu dolaplarda karıncalar varsa ve onları yok etmek istiyorsanız, sadece karıncaları gördüğünüz alana bir tutam tuz bırakın. Bu ayrıca rutubeti azaltır ve evinizi nemlendirir.

• Tuz ayrıca bakır, gümüş ve pirinçle kaplı alanlarda doğal cilalayıcı işlevi görür Bu tip eşyalar zamanla renklerini kaybedebilir.

Bu problemlerin önüne için tuz ve elma sirkesiyle bir karışım yaparak geçebilirsiniz. Eşyaları, yüzeyleri parlayana kadar bu karışımla silin. Ayrıca kirli ve lekeli yüzeyleri de bu doğal karışımla temizleyebilirsiniz.

• Ayrıca musluk başlıklarını da yeniden parlatır Yeterli miktarda tuz ve sıcak suyu karıştırın, tamamen karıştıktan sonra mutfak ya da banyo musluğunuzda kullanın. Tuz ayrıca tıkanıklığa ve kötü kokulara sebep olan birikintiyi çözecektir.

• Aracınızın ya da evinizin pencerelerine doğal bir temizlik ürünü: Tuz 3.80 lt sıcak su ve en az iki yemek kaşığı suyu birleştirin.

Tamamen eriyene dek karıştırın ve sonra camlarınızdaki inatçı lekeleri temizlerken kullanın. En iyi tarafı da, kullandıktan sonra bile etkisini uzun süre göstermesi!

• Cildinizi genç gösterecektir Tuzu isteğinize göre ya lavanta yağıyla, ya da zeytinyağıyla karıştırın. Karışımı vücudunuzda kullanın.

Birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Hızlı sonuç elde edeceksiniz ve de cildiniz genç ve gerçekten sağlıklı görünecek.

• Diş ağrısına bir tedavi olarak, Dişinizde ağrı ya da ağız yarası şikâyetiniz varsa tuzu etkili bir tedavi yöntemi olacak şekilde kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken sıcak su ve tuzu karıştırmak ve birkaç dakika çözünmesini beklemek. Sonra ağzınızı bu karışımla çalkalayın. Bu doğal reçete size kısa sürede çok iyi sonuçlar verecektir.

• Diş beyazlatmak ve ağız bakım sağlığı Eşit ölçüde kabartma tozu ve tuzu daha beyaz dişler ve ağız içi bakımı yapmak için karıştırın. Bu karışımı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Dişlerinize doğal bir parlaklık verecektir.

• Kıyafet yıkarken daha iyi sonuçlar Kıyafetlerinizin çekmesini önlemek için, bir miktar tuzu çamaşır makinenize kıyafetlerinizle birlikte ekleyin. Kıyafetlerinizi güneşte kurutursanız faydasını göreceksiniz.

• Halı ve perdelerinizin rengini geri getirin Halı ve kilimlerinizin renklerini geri getirmek istiyorsanız, bu tuzlu solüsyonu kullanın.

Bu solüsyonla halılarınız tıpkı yeni gibi görünecek. Sadece bir kez yıkamayla bile sonuç almaya başlayacaksınız.

Bir bez parçasını konsantre edilmiş tuzlu suya batırın, birkaç dakika bekledikten sonra bezi alıp halınızı, perdenizi ya da kilimlerinizi ovarak temizleyin. Birçok insan bu yöntemi devamlı kullanıyor.

Bununla birlikte birçok insan da bu yöntemin, markette satılan deterjanların bile çıkartamadığı lekeleri bile çıkarttığını söylüyor.

Tuzun Çok Farklı Şaşırtıcı Kullanım Alanları! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/tuzun-cok-farkli-sasirtici-kullanim-alanlari-5818.html/feed 0 5818
SÜT TOZU SAĞLIĞA ZARALI MIDIR? KATKI MADDESİ İÇERİR Mİ? http://www.habermuhtesem.com/sut-tozu-sagliga-zarali-midir-katki-maddesi-icerir-mi-5815.html http://www.habermuhtesem.com/sut-tozu-sagliga-zarali-midir-katki-maddesi-icerir-mi-5815.html#respond Wed, 14 Mar 2018 12:52:00 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5815 Yazıyı Oku...

SÜT TOZU SAĞLIĞA ZARALI MIDIR? KATKI MADDESİ İÇERİR Mİ? yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Süt tozu bilindiği gibi adı üzerinde sütün suyu alınmış kurutulmuş toz hâlidir. Yaklaşık 10 LT sütten 1 kg süt tozu elde edilmektedir.

Süt %88 su oranına sahiptir ve bu suyun buharlaştırılması ile % 5 ve daha az su oranına sahip süt tozu elde edilir ve sütün içindeki proteini ve diğer yararlı olan ögeleri yok etmeden, uygun bir ısı ve basınç ortamında buharlaştırılarak, 10 kat daha hafif süt tozu elde edilir.

Böylelikle süt tozunun nakliyesi daha kolay ve ucuz raf ömrü de daha uzun ve de mikrobiyolojik bozulma riski daha azdır.

Uzmanlar bu şekilde elde edilen saf süt tozunun zararları olmadığını ifade ediyorlar, ancak diğer taraftan vücuda daha çok yağ kazandırdığı ve kolesterolü artırdığı konusunda bir görüşte vardır.

Günümüzde özellikle gıda ve gıda mamülleri üretimi sektöründe aynı aromayı verdiği ve süte göre daha ucuz olduğu için süt tozu tercih edilmektedir.

Dondurma, çözünür kahve, bebek maması, çikolata, bisküvi gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Ayrıca süt tozu, süt ve süt ürünleri üretiminde sütün kuru madde miktarını ayarlamak için kullandığı gibi pastacılık ve fırıncılık sektöründe hamur kabartıcı ve su tutucu olarak kullanılır ve saklama koşullarının kolaylığı ile bozulma riskinin azlığı sebebiyle de günümüzde gıda sektöründe önemli bir paya sahiptir.

Süt tozu sadece sıvılarla karıştırarak değil, yemeklere katılarak da kullanılabilir. Süt tozuna 1’e 9 oranında su katarak normal süt kıvamı elde edilir. Süt temininin zor ve saklama koşullarının yetersiz olduğu ortamlarda süt tozu tercih edilmektedir.

Afrika Ülkelerine yapılan gıda yardımlarında gıda güvenliği ve ekonomik olması, taşıma ve saklamadaki kolaylıkları nedeniyle süt tozu tercih edilmektedir.

Süt tozunun aslında hiçbir zararı yoktur. Çünkü yapay ve sentetik bir bileşen içermez. İçeriği tamamen doğaldır.

Çocuklarda süt tozu kullanmak mantıklı olabilir. Çünkü süt tozu içeriğinde yüksek oranda protein ve kalsiyum içerir. Ayrıca süt ile birlikte gelen tüm besinleri de sağlamış olur.

Sonuç olarak süt tozu bir süt ürünüdür ve hiçbir katkı maddesi içermez. Her ihtiyaç olduğunda süte dönüştürülebilir.

Ayrıca süt tozu bir katkı maddesi değildir. Süte birebir eş doğal bir üründür. Kaliteli bir sütten elde edilen süt tozu mikrobiyolojik açıdan daha güvenilirdir. Süt tozu kurutulmuş bir süt ürünüdür ve sağlığa zararlı değildir.

SÜT TOZU SAĞLIĞA ZARALI MIDIR? KATKI MADDESİ İÇERİR Mİ? yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/sut-tozu-sagliga-zarali-midir-katki-maddesi-icerir-mi-5815.html/feed 0 5815
Çiğ Patates ile Yapılanlara Şaşıracaksınız! http://www.habermuhtesem.com/cig-patates-ile-yapilanlara-sasiracaksiniz-5800.html http://www.habermuhtesem.com/cig-patates-ile-yapilanlara-sasiracaksiniz-5800.html#respond Wed, 14 Mar 2018 12:45:56 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5800 Patates neler neler yapılıyormuş...

Çiğ Patates ile Yapılanlara Şaşıracaksınız! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Çiğ Patatesin öyle faydaları varmış ki duyanlar çok şaşırıyor. Çiğ patatesin cilt sağlığınız için yararlı olduğunu daha önce duymuş muydunuz? Salatalıkta olduğu gibi çiğ patateste de antioksidanlar ve C vitamini oldukça bol miktarda bulunmaktadır.

Bu yüzden yüzünüzdeki koyu lekelerin giderilmesinde ve enflamasyonun azaltılmasında yardımcı olur. Doğal malzemelerden elde edebileceğiniz birçok faydayı keşfetmeden, denemeden kimyasal ürünlere yanaşmayın.

Patates, sebze nişastası açısından da zengindir, hem besleyicidir hem de yüksek oranda karbonhidrat ve vitamin içermektedir.

Patates hakkında kozmetik faydaları açısından son zamanlarda yapılan araştırmalar artmaktadır. Daha doğal ve kimyasaldan uzak kalarak cildimizi güzelliğini korumamıza yardımcı olması için çalışılmaktadır.

İşte Çiğ Patates’in 5 Faydalı Kullanım alanı…

1) Koyu Halkalara Karşı; Gözlerinizin çevresindeki enflamasyon ve koyu halkaları gidermek için bilinen en yaygın yöntem salatalık koymaktır. Bu bölgedeki hassas kan dolaşımına yardımcı olmak için antioksidan ve C vitamini içeren besinler kullanılmalıdır.

Çiğ Patates de bu konuda oldukça faydalıdır. Peki bu uygulama nasıl yapılır? İhtiyacınız olan malzemeler;  2 dilim çiğ patates, 2 santim kalınlığında, 2 bez, 1 havan, Yapmanız gerekenler,

Çiğ patatesi soyun ve iki santim kalınlığında iki dilim kesin, Onları havanda ezin. Bu çiğ patatesi bezin üstüne koyun. Bunu göz çevresindeki koyu halkalara 15 ila 20 dakika kadar uygulayın.

2) Yüzünüzde oluşan Lekelere Karşı; Çiğ Patates’in yaşlanmanın etkisiyle oluşan lekeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Peki nasıl kullanılacak? İhtiyacınız olan malzemeler;  Bir küçük soyulmuş patates, 1 salatalık, 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Ne yapmalı? Yapmanız gereken ilk şey patatesi rendelemek. Sonra salatalığı rendeleyin.
Bu iki malzemeyi de bir kapta karıştırın ve üzerine bir yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin. İyice karıştırın.

Sonra bir pamuk yardımı ile yüzünüze maske oalrak uygulayın ve 12 ila 20 dakika bekletin. Bu süre geçtikten sonra ılık su ile iyice durulayın.

4) Güneşin Zararlı Etkilerine Karşı; Yüzünüze bir dilim çiğ patates ile masaj yapın.  İhtiyacınız olan malzemeler; 1 dilim patates, 1-2 santim kalınlığında, Ne yapmalısınız?
Bu tedavi en iyi gece uygulanabilir.

Yapmanız gereken ilk şey yüzünüzü iyice yıkamak. Sonra, dairesel masajlarla çiğ patatesi tüm yüzünüze uygulayın. Sonrasında ılık su ile durulayın ve normalde kullandığınız nemlendiriciyi uygulayın.

4) Sivilce ve Aknelere Karşı; Çiğ patatesce C vitamin, potasyumi bakır ve kükürt açısından zengindir. Bunlar cildi temizlemek, toksinlerden arındırmak ve akne ile sivilcelerin etkisini azaltmakta etkilidir.

İhtiyacınız olan malzemeler; 1 dilim patates, 1-2 santim kalınlığında
Ne yapmalısınız? Bu yukarıdaki uygulama ile aynı ama masajdan sonra yüzünüzü yıkamak yerine gece boyunca işlemesi için olduğu gibi bırakacaksınız.

5) Cildinizi Parlatmak için;  Yeteri kadar su içmek, iyi dinlenmek ve çiğ patates, İhtiyacınız olan malzemeler; 1 küçük soyulmuş patates 1 yemek kaşığı limon suyu (10 ml)

Patatesi iyice rendeleyin. Rendelediğiniz patatesi bir kaba koyun ve limon suyu ile karıştırın. Bunu gece uygulayın. Maske yapıyormuş gibi bir pamuk aracılığıyla sürün.
15 ya da 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

Çiğ Patates ile Yapılanlara Şaşıracaksınız! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/cig-patates-ile-yapilanlara-sasiracaksiniz-5800.html/feed 0 5800
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/adamin-koyun-merasinin-yaninda-sebze-ektigi-5811.html http://www.habermuhtesem.com/adamin-koyun-merasinin-yaninda-sebze-ektigi-5811.html#respond Wed, 14 Mar 2018 12:25:27 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5811 Ben Karışmam Kardeşim: Adamın köyün merasının yanında sebze ektiği meyve ağaçları olan bir bahçesi varmış.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ben Karışmam Kardeşim: Adamın köyün merasının yanında sebze ektiği meyve ağaçları olan bir bahçesi varmış.

Bahçede biraz çalıştıktan sonra yorulmuş ve dinlenmek için meraya yakın olan taraftaki ağacın gölgesine oturmuş.

Mera bu, malum büyükbaş hayvan otlağı ve her yer tezek dolu. Hayvan dışkısından top yapıp onu ayakları ile yuvarlayan böcek dikkatini çekmiş, bir süre onu izlemiş. Böcek top yaptığı kendinden büyük tezeği yuvarlaya yuvarlaya götürüyor.

Adam böceğe bakış bakmış, sonra içinden şöyle geçirmiş; “Ey büyük Allah’ım. Hikmetinden sual olunmaz, her şeyi çok güzel, her şeyi çok hoş yaratmışsın amma ve lakin şu böceği sırf bununla uğraşsın diye mi yarattın, anlayamadım.”

Aradan geçen bir kaç ay sonrasında adam dermansız bir hastalığa yakalanmış. Bırak tedavi olmayı evvela teşhis koyan olmamış, her doktor ayrı bir şey demiş, tahliller filmler ultrasonlar derken gezmediği hastane gitmediği doktor kalmamış.

Arkasından hocalar aktarcılar, kocakarı ilacı yapanlar denize düşen yılana sarılır misali her duyduğu yere gidip derman aramaya başlamış.

Nereye kime gitse ne tedavi uygulasalar, kendini bir müddet iyi hissetse de bir türlü şifa bulup iyileşememiş.

En sonunda eski aktarlardan bilge bir adam ” hayvanların oralarda sığırların ineklerin dışkılarını yuvarlayan bir böcek var ya onlardan hap yapıp 40 gün boyunca her gün bir tane yutacaksın ” demiş.

Adam çaresiz denileni yapmış 40 gün o böceklerden yapılan hapı yutmuş. Nihayetinde şifa bulup iyileşmiş. Aradan uzun zaman geçmiş, bu adam bir gemi yolculuğuna çıkmış ve gemi denizin ortasında çok büyük fırtınaya yakalanmış.

Herkes bağırıp, çağırıp, oradan oraya can havliyle koşuştururken, ağlaşırken bu adam oturduğu yerde hiç istifini bozmadan sakin sakin çayını yudumluyomuş.

Bu hâlini gören yolculardan birileri dayanamamış sormuş. “ Ya gemi denizin ortasında fırtınaya yakalanmış,herkes can derdinde gitti gidiyoruz korkusuyla yana yakıla dua ediyoruz.

Adam şöyle cevap vermiş; “Kurban olduğumun bir kere işine karıştım 40 gün bana böceği yedirdi, bir daha karışırsam bokunu yedirir. İster yüzdürür, ister batırır, ben karışmam kardeşim”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/adamin-koyun-merasinin-yaninda-sebze-ektigi-5811.html/feed 0 5811
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/kahve-ve-kahveyle-birlikte-kullanilan-maddeler-nelerdir-5807.html http://www.habermuhtesem.com/kahve-ve-kahveyle-birlikte-kullanilan-maddeler-nelerdir-5807.html#respond Wed, 14 Mar 2018 12:13:52 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5807 Kahveden ziyade kahveyle beraber kullanılan ya da hazır paketlenerek tüketime sunulan yan ürünler sağlık açısından zararlı maddeler içermekte...

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Kahveden ziyade kahveyle beraber kullanılan ya da hazır paketlenerek tüketime sunulan yan ürünler sağlık açısından zararlı maddeler içermekte ve bu yan ürünlerden doğal olmayanların tamamen zararlı oldukları bilinmesi gerekmektedir.

Kahveyle beraber, süt, kahve kreması, kahve beyazlatıcısı kullanılmaktdır, ancak bunlardan süt dışındakilerin insan vücudu için tehlikeli maddeler içermektedir.

Kahveyle beraber tüketime sunulan yan ürünler olan kahve kremaları ve beyazlatıcılarda, sütle “uzaktan yakından ilgisi olmayan” katkı maddeleri bulunmaktadır.

Kahve tüketiminde kullanılan yan ürünlerdeki katkı maddeleri arasında, maltodekstrin, glikoz şurubu, melamin, soya proteinleri, laktoz ve gluten, sodyum kazeinat ve asit düzenleyici tuzlar ve tam hidrojenize pamuk ve palm yağı gibi maddeleri vardır.

Bu katkı maddeleri ile süte yakın tadın yakalanmaya çalışıldığı ürünler elde edilmektedir. Katkı maddelerinin bağışıklık sistemi ve obeziteyle ilişkili gen dokusuna zararlı etkileri olduğu, alerji yaptığı, kansere yol açtığı, yönünde araştırmalar yapılıyor.

Ayrıca kahve kandaki kalsiyumun idrar yoluyla dışarı atılmasına neden olduğu için,30 yaşı geçtikten sonra özellikle de kadınlarda kemik erimesini hızlandırır. İçerisinde kalsiyum bulunan süt ile beraber kahve tüketilirse bu denge biraz olsun sağlanmış olur.

Vücuda faydalı minerallerin dışarı atılmasının azaltılması ileri yaş gurubu insanlar için daha çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gıdaların içerisindeki kalsiyumun sindirim esnasında yarısı alınır. Yaş ilerledikçe bu kalsiyum alma oranı üçte bire düşer.

Vücuttaki mineral oranını düşürmemek için çay ve kahve gibi içeceklerin oranlı olarak alınması gerekir. Cola türü asitli ve yüksek oranlı şeker ihtiva eden içeceklerin tüketilmemesi gerekir.

Eğer ki kahveden vazgeçemiorsanız, krema ya da beyazlatıcı gibi doğal olmayan yan ürünler yerine, mutlaka sütle içilmelidir. Acıyı azaltmak için kahve oranı düşürülüp su oranı arttırılabilir. Sevdiklerinizle, sevdikleriniz için paylaşın…

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/kahve-ve-kahveyle-birlikte-kullanilan-maddeler-nelerdir-5807.html/feed 0 5807
Limon, Tuz ve Karabiber ile iyileşen 5 Hastalık… http://www.habermuhtesem.com/limon-tuz-karabiber-ile-iyilesen-5-hastalik-5797.html http://www.habermuhtesem.com/limon-tuz-karabiber-ile-iyilesen-5-hastalik-5797.html#respond Tue, 13 Mar 2018 13:44:12 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5797 DİKKAT! NOT: Doğal besleyici ve vücudunuzu güçlendirici bu tavsiyeleri tıbbi tedavi ile karıştırmayınız. Bu bitkiler ilaç değildir, vücudunuza yardımcı besinlerdir.

Limon, Tuz ve Karabiber ile iyileşen 5 Hastalık… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
1) Boğaz ve geniz ağrıları;
Limon suyu, bir tutam tuz ve karabiberi karıştırın ve iyice çalkalayın. İçerisine soğuk sirke ilave edin ve boğaz, geniz ağrılarınız için kullanın.

Bu kür boğaz ve geniz ağrılarına karşı vücudunuza yardımcı olacaktır. Bu suyu içebileceğiniz gibi aynı zaman da gargara yaparak da kullanabilirsiniz.

2) Mide bulantısı;
Bir bardak suya karabiberi ekleyin içerisine biraz nane ve biraz da limon suyu ekleyin ve yavaş yavaş için.

Mide bulantılarınıza iyi gelebilecek midenizdeki bulantıları hafifletmeye yardımcı olacak besleyici bir kür olarak ara ara tüketebilirsiniz.

3) Bademcik;
Boğazınızdaki tahrişler, yaralar ve bademciklerinizdeki sıkıntılar için Limon, tuz ve karabiberi bir bardak suya ekleyin ve iyice karıştırın.

Bu su ile gargara yaptığınızda faydalı olacaktır. Ağız bölgesini temiz tutmak ve bu karışımı kullanmak ağız yaralarınıza faydalı olacaktır. Ayrıca diş ve diş eti sağlınız açısından belirli aralıklar ile diş hekimine görünmeniz gerekmektedir.

4) Obezite;
Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve kilo almanızı önlemek için, sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir.

Bir bardak suya 1/4 çay kaşığı kadar karabiber, 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı kadar bal ekleyin ve her gün için.

Karabiber ve limon oldukça faydalı, vitaminli besinlerdendir. Eklediğiniz bal ile iştahınızı azaltıp kilo almanızı durdurabilirsiniz.

5) Ateş ve Grip;
Ballı sıcak çayın içerisine biraz limon suyu ekleyin ve için. Aynı zamanda bu suyu biraz pamuğa dalmayın ve burun deliklerinize tampon yapın. Limon ve balın vücudunuza iyice geçmesini sağladığınız için ateşe ve gribe karşı daha dirençli olursunuz.

DİKKAT! NOT: Doğal besleyici ve vücudunuzu güçlendirici bu tavsiyeleri tıbbi tedavi ile karıştırmayınız. Bu bitkiler ilaç değildir, vücudunuza yardımcı besinlerdir.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu yazıyı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında bu bilgileri okumalarını sağlayabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Limon, Tuz ve Karabiber ile iyileşen 5 Hastalık… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/limon-tuz-karabiber-ile-iyilesen-5-hastalik-5797.html/feed 0 5797
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/keci-cobani-5794.html http://www.habermuhtesem.com/keci-cobani-5794.html#respond Tue, 13 Mar 2018 11:48:34 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5794 Ödemişte yol yapımımı için uğraşan mühendisler Kel Dağda öyle bir yere gelmişlerki tıkanmışlar,

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Ödemişte yol yapımımı için uğraşan mühendisler Kel Dağda öyle bir yere gelmişler ki tıkanmışlar, yolu nereden devam ettirecekleri konusunda kararsız kalmışlar.

Oralarda keçi otlatan bir Yörük bir haftadır hiç çalışma yapılmamasını merak etmiş ve Kara yolları ekibinin yanına varmış;

“Hayrola hemşehrim. Bir haftadan kelli iş yürütmüyor musunuz?” “Yok çoban kardeş. Yolu nereden devam edeceğimiz konusunda teknik araştırma yapıyoruz.

Toprak ve kaya örnekleri gönderdik. Tahlillerden sonra planı işleteceğiz.” Yörük yüzünde alaycı bir gülümseme ile,

“Bundan kolay ne var? Toz kireç varsa, ben size hallederim!” Tahlil sonuçlarını beklemekten canları sıkılan mühendisler eğlence bulmanın sevinciyle,

“Olmaz mı elbette var. Peki ne yapacaz?” “Şimdi bu kireç çuvalını benim eşeğe yüklücez. Dabanındanda delecez. Eşeğe deh’ dedinnen.

Hayvan en sağlam, en güzel güzargahı bilir ordan gider. Eşek sağlam olmayan yere basmaz. Kireç ardından döküldükçe sizde yolu o ize göre yaparsınız!”

Mühendisler Yörüğe kireç çuvalını vermiş ve onun çuvalı eşeğe yükleyip, Dehlemesini eğlenerek izlemişler. Lakin 3 gün sonra istedikleri tahlil sonuçları geldiğinde şaşırıp, kalmışlar.

Çünkü sonuç Yörüğün eşeğinin izinin aynı istikametini vermiş. Birkaç gün sonra Yörüğün keçi sürüsünü telaşlı telaşlı sürdüğünü görmüşler.

“Çoban emmi nedir bu telaş?” “3-4 saate varmaz şiddetli yağmur gelecek. Biran evvel kotaraya varmak dilerim. Sizinde çadırlar aynı yerdeyse onları hemen sökün aha şu yan bayıra kurun. Telef olmayın.” Mühendisler gülmüş.-

“Sen telaş etme emmi. Biz Meteorolojiden rapor aldık. Bir hafta yağış yok.” Yörük aynı telaşla hareket ederken,

“Benden söylemesi arkadaşlar. Gayrısını siz bilirsiniz” Gerçekten de 4 saat sonra öyle bir yağmur kopmuş ki? Seller sular olmuş, mühendisler canlarını zor kurtarmış.

Çadırları, malzemelerini sel götürmüş. Sabah olduğunda ölümden dönen iki mühendis ortak kısacık istifa dilekçesi yazarak, vermişler; “Eşeğin yol, Keçi çobanı yörüğün Meteoroloji mühendisi olduğu yerde bize lüzum yoktur!”

Öyleyse bu hikayenin dersi neymiş, yılların getirdiği tecrübeyle sabit olan bilgilere karşı ön yargılı olmamak lazımmış…

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/keci-cobani-5794.html/feed 0 5794
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/insan-geceleri-daha-cok-idrara-5791.html http://www.habermuhtesem.com/insan-geceleri-daha-cok-idrara-5791.html#respond Tue, 13 Mar 2018 09:19:35 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5791 İnsan geceleri daha çok idrara neden kalkar diye kalp doktoruma sordum. İşte verdiği yanıt; "Ayaktayken ayaklar şişer, nedeni ise yer çekimidir.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
DOKTORUMA SORDUM: İnsan geceleri daha çok idrara neden kalkar diye kalp doktoruma sordum. İşte verdiği yanıt; “Ayaktayken ayaklar şişer, nedeni ise yer çekimidir.

Yer çekimi nedeniyle su vücudun alt kesimlerinde tutulur. Oysa uyurken yatay konumdayken vücuttaki su böbrekler seviyesine gelir ve böbreklerde su atımı hem artar hemde kolaylaşır. Burada sağlık açısından su tüketiminin önemi ortaya çıkar.

İşte bu nedenle gece yatarken içilen su çok faydalıdır ve az da olsa içilecek olan su ile vücudunuzdaki biriken toksinler böbrekler vasıtasıyla atılmaya çalışılmaktadır.
Yatmadan önce bir bardak su kalp krizini önler.

Genellikle kalp krizleri sabah 6 ile öğlen vakti arasında görülmektedir. Gece olan kalp krizleri ise geceleri kalp istirahatte olduğundan olağan dışı olarak sayılırmış.

Eğer günde bir Aspirin alacaksanız bunu akşamları alın, bunun nedeni Aspirinin vücutdan atılma süresi 24 saati bulduğundan kalp krizinin en yoğun olduğu sabah saatlerinde hala Aspirinin etkisi kalmış olacaktır.

Genelde kalp krizinin belirtilerini sol kolda uyuşma olarak tanımlanır ve de bulantı, mide ağrısı göğüs kafesinde ağrı şeklinde belirtileri de mevcuttur. Çenede yoğunlaşan ağrı, terlemede sıklıkla görülmese de bu belirtilerden sayılmaktadır.

Bazı hallerde hiç ağrı olmadan da kalp krizi geçirenler oluyor, hatta uyanmadan uykuda kalp krizi geçirenler bile olmakta. Bu sayıda azımsanmayacak kadar yüksek ve %60 civarındadır.

Eğer derin uykunuzda göğüs ağrısıyla uyanacak olursanız hemen ağzınızda iki Aspirin çiğneyin ve bunu suyla için.Ve hemen yakınlarınıza yaca acil servisi arayın,haber verin sizi hastaneye kaldırsın…

İçtiğimiz suyun da zamanlaması vardır, sabah kalktığınızda aç olarak içeceğiniz bir bardak su tüm iç organlarınızı aktif etmeye yarayacaktır.

Yemekten yarım saat önce bir bardak su hem daha az yemenize yardımcı olur, hem de hazmı kolaylaştırır. Banyo yapmadan önce bir bardak su tansiyonun düşmesine ve daha dengeli kalmasına yardımcı olur. Netice de sağlıklı yaşamak için bol bol su için.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/insan-geceleri-daha-cok-idrara-5791.html/feed 0 5791
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/yapilan-iyilik-yerde-kalmaz-ameliyattan-cikarilan-5787.html http://www.habermuhtesem.com/yapilan-iyilik-yerde-kalmaz-ameliyattan-cikarilan-5787.html#respond Mon, 12 Mar 2018 10:35:26 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5787 Yapılan İyilik Yerde Kalmaz

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Yapılan İyilik Yerde Kalmaz: Ameliyattan çıkarılan kişi emekli bir baş hekimdi. Kendine geldikten sonra doktoruna teşekkür edip minnetini belirtmişti.

Doktoru onun ameliyatı için yurt dışından gelmişti; “Yurt dışından zahmet edip benim için buraya gelmeni kalan ömrüm boyunca unutmayacağım” Yaşlı doktor yaşanan süreçteki gelişmeleri öğrenmiş ve kendisine yapılan bu iyiliğe nasıl karşılık verebileceğini bilmiyordu.

Yurt dışındaki birkaç büyük araştırma hastanesinde tedavisi yapılan ve yeni bir ihtisas sahası olan hastalıktan her ne kadar kendisi de yüzlerce talebe yetiştirmiş bir hoca iyi bir doktor olsa da buradaki şartlar ve uzmanlık seviyesiyle ameliyatı çok riskliydi.

Yine de doktor arkadaşları ameliyatı üstlenmeye karar vermişler, çünkü başka çare kalmamıştı. Fakat bu konudaki çok az sayıdaki uzmanlardan biri olan doktoru nasılsa durumdan haberdar olup hastaneyle irtibata geçmiş ve gelip ameliyatı yapmış ve onu kurtarmıştı.

Üstelik bütün masraflarını da kendi karşılamış, hastane yönetimi ve doktorların bu konuyla ilgili tekliflerini de kabul etmemişti. Oysa yurt dışından uzman bir doktor davet etmek getirtmek çok zor ve pahalı bir talepti.

Ameliyatı yapan doktor hastasının adeta başından ayrılmıyordu, yaşlı doktor da hemen yanındaki genç adamın sık sık ellerine sarılıyor hayata yeniden dönmenin sevinciyle durmadan konuşuyordu;

“Bu ameliyat beni bir şekilde eski günlere gençlik yıllarıma döndürdü. Yeni uzman olarak göreve başladığım dönemde ultrasonda anne karnında bir bebeğin sakat olduğunu anlamıştık, bütün ekip onun alınmasına ve yaşamamasına taraftarken,

Öldürmeyi düşünürken ben anne ile durumu açık açık konuşmuş kalp atışlarını ona dinleterek o yavrunun yaşaması için anneyi ikna etmiştim. Allah belki bunun için seni benim imdadıma gönderdi”

Genç doktor bir baba şefkati gibi devam eden sohbetin sıcaklığında yerinden kalkıp biraz geriye çekilerek dizinden aşağısı takma olan ayağını gösterdi.

“Hocam o kurtardığınız çocuk bendim, Yılarca evimizde adınız o kadar çok anıldı ki, annem hep sizin sayenizde yaşadığımı, manevi babam olduğunuzu söylerdi,

Tüm öğrenim hayatım boyunca sizi takip ederek doktor oldum, bir gün sizinle tanışmak en büyük hayallerimden biriydi. Kader bizi bu şekilde bir araya getirdi. Allah hiçbir iyiliği karşılıksız bırakmaz.”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/yapilan-iyilik-yerde-kalmaz-ameliyattan-cikarilan-5787.html/feed 0 5787
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/bu-yaziyi-butun-anneler-okumali-5783.html http://www.habermuhtesem.com/bu-yaziyi-butun-anneler-okumali-5783.html#respond Mon, 12 Mar 2018 08:41:03 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5783 bu yazıyı tüm anneler okumalı...

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
1 yaşındayım: Çok mutluyum:”Annem her an benle!”, 2 yaşındayım: “Annem ara sıra benle (neler oluyor acaba? 3 yaşındayım: “Annem işte, bakıcı benle

5 yaşındayım: “Annem toplantıda, büyük annem benle 7 yaşındayım: “Annem seminerde; sınıftayım,öğretmenim benle. 13 yaşındayım ergenlik modundayım:
“Annem (hâlen çalışmak zorundaymış),arkadaşlarım benle.

17 yi dolduruyorum bu baharda. Annem iş yorgunu.Dersânedeyim,okuldayım, kafedeyim: öğretmenim benle. 20 sinde ışıl ışıl bir gencim. Annem evde yok. Kankimler benle.

23’ümde bir işe girdim.  Annem evde artık. Bense işte! 30’umdayım.düşünüyorum…. Annemle en son ne zaman birlikte güzel bir vakit geçirebildik? Bir gariplik var bu işte!

35’imdeyim, evliyim. Annem kendi evinde, ben kendi evimde. 40 oldum artık… Annem yolumu gözlüyor. Tıpkı çocukken benim onun yolunu gözlediğim gibi…

50’ye merdiven dayadım.  Bende yaşlanmayan tek arzu: “Kalbimi kalbinin üstüne getirerek ona sarılmak. Ve dizlerine uzanmak, yaşlanmış iş yorgunu dizlerine…”

55’imde bir annenin yanındayım artık dâim olarak: çocuklarımın annesi! Annemse… Kabrinde kendi hâliyle, Bense onun hasretiyle…

Alışageldiğimiz hayat akışı içinde en ciddi ihmâlimiz: çocuklarımız… Oysa nasıl da seyretmekten bıkılmayacak hârikulâde bir dizi film gibi; halden hâle, renkten renge, şekilden şekle bürünüveriyorlar.

Onları izlemeyi ihmâl ettikçe,  Hayat Sinemasının hızla değişen perdeleri arasında eski halleriyle bulamayacağız hiçbir zaman.

Elimizde kumanda niyetine tuttuğumuz âletin ( yani hiç büyümeyeceklerine dâir zanlarımızın) “durdurma-başlatma, geri sarma, ” vasfının olmadığını idrak ettiğimizde, hüsranlı bir geç kalınmışlık olmasın inşallah…

Çocuğunu bugün sev, bugün öp-kokla. Bugün tut ellerini. Bugün onunla ol. Onu bugün seyret,  Bugünkü bölümünü sakın kaçırma! Yarına izlemediğin bölümleriyle çıkmayasın ey sevgili anne… Ey güzel anne! 

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Bu yazıyı beğendiniz mi, beğendiyseniz 1 kez paylaşın, bu yazıyı tüm anneler okumalı…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/bu-yaziyi-butun-anneler-okumali-5783.html/feed 0 5783
Pankreası Yenileyen Bitkiler… http://www.habermuhtesem.com/pankreasi-yenileyen-bitkiler-5773.html http://www.habermuhtesem.com/pankreasi-yenileyen-bitkiler-5773.html#respond Mon, 12 Mar 2018 06:33:06 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5773 Pankreası yenileyen bitkiler nelerdir? Hangi bitkiler pankreası arındırır ve pankreasa iyi gelir?

Pankreası Yenileyen Bitkiler… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Pankreas vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir, fakat pek fazla önemsenmediği belirtilmektedir. Pankreas günlük vücudumuzda üretilen atıkları filtreler. Bu filtre işlevi hayati öneme sahiptir.

Eğer vücudumuzda çok fazla atık birikirse, pankreas sağlıklı bir şekilde çalışamaz ve bu durum çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

Bunu önlemek için pankreasa iyi bakmalı ve pankreasa iyi gelen besinleri tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Peki pankreası yenileyen ve pankreasa iyi gelen besinler nelerdir?

Karahindiba

karahindiba

Karahindiba kökü pankreasa iyi gelen bitkilerdendir. Safra üretimini tetikleyerek karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler. Bu sayede pankreasın iş yükünü azaltır.

Sarımsak

sarimsak

Yemeklerin yanında çiğ olarak yenilen sarımsak pankreasa çok faydalıdır. Mümkünse sabahları bir diş çiğ sarımsak yemek dolaşım sisteminden pankreasa, yaralardan bağırsak parazitlerine kadar her konuda etkilidir.

Centiyana kökü (Gentiana lutea):

centiyana

Centiyana kökü (Gentiana lutea) kronik pankreatit varsa oldukça etkilidir. Hem vücudu hem de pankreası arındıran bitkiler arasındadır. Bağırsak kurtlarını yok eder. Karaciğeri güçlendirir. Centiyana kökü (Gentiana lutea) iştah açar.

1 kaşık Centiyana kökü (Gentiana lutea) kökünü 1 fincan suya koyun ve kaynatın. Günde 2 fincan içebilirsiniz.

Tarçın

tarcin

Pankreası yenileyen bitkiler arasında en etkililerden biri de tarçındır. Sindirime destek olur ve sağlığa iyi gelir. Meyvelerin, kahvenin veya keklerin üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

Ardıç yemişi (Cedar berry):

ardic-yemisi

Ülkemizde pek yaygın olmayan ardıç yemişi de Pankreası yenileyen bitkiler arasındadır. Özellikle ABD’de çok tüketilir. Sindirime yardımcıdır ve toksinleri temizleyerek pankreası da yeniler.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Pankreası Yenileyen Bitkiler… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/pankreasi-yenileyen-bitkiler-5773.html/feed 0 5773
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/savasin-en-kanli-carpismalarin-gogus-goguse-5770.html http://www.habermuhtesem.com/savasin-en-kanli-carpismalarin-gogus-goguse-5770.html#respond Sun, 11 Mar 2018 18:48:58 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5770 Savaşın en kanlı çarpışmaların göğüs göğüse ve şiddetli olduğu günlerden birinde.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
GELECEĞİNİ BİLİYORDUM: Savaşın en kanlı çarpışmaların göğüs göğüse ve şiddetli olduğu günlerden birinde. Cephede az önce yapılan taarruz geri püskürtülmüş ve karşı taarruza geçilmiştir.

İki tarafta şiddetli çarpışmalarda yoğun şekilde kayıp vermiştir. O sırada bir asker, en iyi arkadaşının az ileride kanlar içinde yere düştüğünü görür.

İnsanın başını neredeyse bir an bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru karşılıklı devam etmektedir.

Asker siperin içinden hemen teğmenin yanına gelerek fırlayıp siperin az ilerisinde vurulup düştüğünü gördüğü arkadaşını alıp getirmek istediğini söyler.

“Delirdin mi?” der gibi bakar teğmen askerin yüzüne ve vurulan askerin olduğu yere bir an siperden başını kaldırıp bakar; “Gitmeye değer mi? Arkadaşın kanlar içinde birkaç kurşun yemiş hareketsiz ve de büyük olasılıkla ölmüştür bile.

Kendi hayatını da tehlikeye atma” deyince asker ısrar eder.. Teğmen başını sallayıp istemeyerek izin verir; “Peki , git o zaman ama biraz bekle ” İnanılması güç bir mucize yaşandı.

Asker o korkunç ateş yağmuru biraz hafifleyince koşarak arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı ve koşa koşa tekrar sipere döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar.

Teğmen, kanlar içindeki askere bakıp nabzını kontrol edip, sonra arkadaşını sipere taşıyan askere dönerek; “Sana değmez, hayatını tehlikeye atmana değmez, demiştim. Bak haklı çıktım. Arkadaşın zaten ölmüş” dedi teğmen.

“Değdi komutanım değdi” dedi asker. “Nasıl değdi?” dedi teğmen. “Bu adam ölmüş görmüyor musun?”

“Gene de değdi komutanım. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak dünyaya bedeldi benim için.” Ve arkadaşının son sözlerini hıçkırarak tekrarladı teğmene; “Geleceğinden emindim. Geleceğini biliyordum” demişti arkadaşı…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/savasin-en-kanli-carpismalarin-gogus-goguse-5770.html/feed 0 5770
İŞTE KANSIZLIĞIN 10 BELİRTİSİ… http://www.habermuhtesem.com/iste-kansizligin-10-belirtisi-5767.html http://www.habermuhtesem.com/iste-kansizligin-10-belirtisi-5767.html#respond Sun, 11 Mar 2018 18:42:33 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5767 Kansızlık nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir? Yazımızda...

İŞTE KANSIZLIĞIN 10 BELİRTİSİ… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Kansızlığın belirtileri nelerdir, kansızlık ile karşılaştığınızda ne yapmalısınız, kansızlığa karşı neler tüketilmeli? Cevabı uzmanlardan derlediğimiz bilgilerle yazımızda…

Eğer sabahları yorgun uyanıyorsanız, kendinizi devamlı halsiz ve yorgun hissediyorsanız, unutkanlığınızın arttığını, saçlarınızın zayıfladığını ve çarpıntı hali yaşıyorsanız, kansızlık yani anemi sizde de olabilir. Kansızlığın en önemli sebebi demir eksikliğidir. Kadınlarda özellikle demir eksikliği ve kansızlık oldukça yaygındır.

PEKİ NEDEN OLUR?

Kansızlık kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Bunun en önemli sebebi kadınların özel günlerinde yaşadıkları kan kaybıdır. Kaybedilen kan yerine konulmuyorsa, yavaş yavaş bir kansızlık oluşur. Doğumda buna etki edebilmektedir. Demir eksikliğinin mutlaka giderilmesi gereklidir. Yeterli demir ile kansızlığın önüne geçmek mümkündür.
Zayıf ve erken doğam bebeklerde de kansızlık olabilmekte. Büyüme çağındaki çocuklarda da vücudun ihtiyaçları hızlı bir şekilde arttığı için kansızlık durumu ortaya çıkabilmektedir.

Araştırmalar gösteriyor ki, kadınların üçte birinde, erkeklerin ise beşte birinde demir eksikliği sebebiyle anemi oluşmakta. Demir eksikliği anemisi, yeterli demir almayan kişilerde kansızlığa sebep olarak kendini gösteriyor.

Bu sorunu beslenmenizi düzenleyerek kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Demir, kandaki oksijeni taşıyan alyuvarlar içerisinde oksijenin bağladığı hemoglobinin temel elementidir. Hemoglobin, kan hücrelerine kırmızı rengini veren protein ve demir kompleksidir.
Kırmızı et ve hayvansan ürünleri tüketmeyenlerde kronik bir demir eksikliği olabilir.

Yetişkin bir insanın vücudunda toplam 5-6 gr kadar demir bulunur. Vücudun sürekli ihtiyacının karşılanması için günlük 3-4 mg demir alınması gerekir, bu miktarın demirden zengin sebzelerden karşılanması oldukça güç olduğu belirtilmektedir.

DEMİRDEN ZENGİN GIDALAR

Demir yönünden en zengin yiyecekler karaciğer ve dalak gibi sakatattır. 100 gramda 8-10 mg demir vardır. Daha sonra en yüksek demir, kırmızı ette mevcut.

Kırmızı etin 100 gramında 6-8 mg demir bulunur. Yumurtanın sarısı, balık, tavuk ve süt de kaliteli demir içeren gıdalardan. Kurubaklagiller (mercimek nohut fasulye vb.), kuruyemişler (fındık, badem), kuru kayısı, kuru üzüm ve özellikle ıspanak ile karnabahar gibi sebzeler yüksek oranda demir içerirler.

Ancak bitkisel gıdalardaki demirin vücuttaki emilimi daha az ve yavaştır. Medyada demirin vücuttaki emilimiyle ilgili bazı yanlış bilgiler de vardır. Aşırı çay-kahve tüketiminin demiri azalttığı doğru, ama kepekli ekmeğin demiri azalttığı klinik anlamda doğru değil.

Posalı gıdalarda demir emilimini azaltsa da bu oran olarak çok sınırlıdır. Demir emilimini artıran en önemli vitamin C vitamini. Bu nedenle et tüketiminin salatayla olması ya da yemekte alınan C vitamini demir emilimini artırır.

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ

1- Sabah yorgunluğu, gün içinde halsizlik, enerji azlığı. 2- Renk solukluğu. 3- Soğuğa dayanıksızlık, normalden fazla üşüme. 4- Tırnaklarda kırılma, eğilme (kaşık tırnak).

5- Dilde düzleşme, kızarıklık, tahriş. 6- Çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma. 7-Ağız kenarında oluşan çatlak. 8- Sinirlilik. 9- Konsantrasyon bozukluğu. 10- Çabuk hastalanma, bağışıklık sisteminde zayıflık.

NE YAPMALI?

– Haftada 2-3 gün en az 100 gr kırmızı et yiyin. Koroner damarlarınızı korumak için eti abartmayın. – Kahvaltıda yumurta tüketmeye özen gösterin. En azından gün aşırı yemeye çalışın.

– Kurubaklagillerin de yoğun demir kaynağı olduğunu unutmayın. Haftada en az 2 gün bir öğününüzde kuru fasulye, nohut, mercimek, maş fasulyesi tüketin.

– Demir içeren besinlerin olduğu öğünde mutlaka bol yeşillikli ve limonlu salata tüketin. Yumurtalı kahvaltılarınıza bol limonlu roka, tere, maydanoz ilave edin. C vitamini, demirin emilimini artırır.

– Kırmızı etle birlikte yoğurt ve ayran tüketmemeye çalışın. Süt ürünlerindeki kalsiyum, demirin bağlanmasını ciddi ölçüde etkiler. – Ekmek tercihinizi kepek yerine çavdar ve tam buğdaydan yana kullanın.

– Günlük çay/kahve tüketiminizi azaltın. Çay ve kahveyi öğünlerden hemen sonra tüketmemeye çalışın. Özellikle kahvaltıdaki çayı açık ve limon dilimli tercih edebilirsiniz. – Tüm bunlara rağmen şikâyetleriniz sürüyorsa mutlaka bir hematoloji uzmanına görünün.

İŞTE KANSIZLIĞIN 10 BELİRTİSİ… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/iste-kansizligin-10-belirtisi-5767.html/feed 0 5767
Mide Mikrobu, Hemoroid ve Bağırsak için Kür… http://www.habermuhtesem.com/mide-mikrobu-hemoroid-bagirsak-icin-kur-5764.html http://www.habermuhtesem.com/mide-mikrobu-hemoroid-bagirsak-icin-kur-5764.html#respond Sun, 11 Mar 2018 17:33:11 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5764 İnciri zeytinyağında bekletip yerseniz, mucize faydalar görebilirsiniz.

Mide Mikrobu, Hemoroid ve Bağırsak için Kür… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
İnciri zeytinyağında bekletip yerseniz, mucize faydalar görebilirsiniz. İşte, cinsel sağlıktan kabızlığa ve mide bakterisine kadar kuru incir zeytinyağı kürünün faydaları!

Bağırsak problemi, mide bakterisi ve hemoroite iyi geliyor Mide bakterileri günümüzde çok yaygın bir hastalık olup, tedavisi çok uzun ve zordur.

Midenizdeki bakterilere karşı güvenli ve doğal bir çare önermekteyiz. Zeytinyağı ve incir, midede bulunan bakteriler için en iyi ilaçtır. Cinsel sağlığı güçlendiriyor Erkeklerde cinsel gücü ve sperm kalitesini artırmaya yardımcı oluyor.

Eşinin hamile kalmasını isteyen erkeklere kuru incir ve zeytinyağı kürü öneriliyor. Kabızlığı gideriyor Lifli içeriğiyle incir, kabızlığı giderip bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlıyor. Zeytinyağı ise bağırsak iç yüzeyini yeniliyor.

Hamile kalmayı kolaylaştırıyor Kadınlarda doğurganlığı artıran kuru incir zeytinyağı kürü sayesinde, kadınların sağlığı güçleniyor. Öksürüğü kesiyor Boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olan kür, öksürük kesilmesine fayda sağlıyor, rahatlatıyor.

Kalp sağlığını koruyor Kuru incir, içeriği mineral ve vitaminlerle kalp sağlığını koruyor ve güçlendiriyor. Hafızayı güçlendiriyor B2 vitaminleri içeren kuru incir, zeytinyağı formülü hafızayı ve sinir sistemini güçlendiriyor.

Kolesterolü düzenliyor, Mucizevi içeriğiyle kuru incir, kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor. Diş sağlığını kuvvetlendiriyor, Kalsiyum ve fosfor içeren kuru incir, zeytinyağı kürü kemik ve diş sağlığını kuvvetlendiriyor.

Özellikle menopoz döneminde kemik erimesine karşı koruyor. Zayıflamaya yardımcıdır, Tatlı ihtiyacını doğal yoldan karşılayan, metabolizma hızını yükselten kuru incir, zayıflamaya yardımcı oluyor.

Kuru incir zeytinyağı kürü nasıl yapılır? 4 Parçaya böldüğünüz kuru incirleri bir kavanoza koyun ve kavanozun ağzına kadar saf zeytinyağı doldurun.

Kavanozu ışık görmeyen ortamda en az 40 gün bekletin ve 40 gün dolduktan sonra her sabah aç karnına 1 incirin yiyin. Ayrıca kavanozun içerisinde bulunan zeytinyağından bir çay kaşığı tüketebilirsiniz.

40 gün bekleyemiyorsanız iki kavanoz yapın ve 7 gün sonra bunlardan birini kullanmaya başlayın. Daha az güçlü olacaktır ancak aynı zamanda faydasını da hissedeceksiniz.

Bakterilerin daha iyi iyileştirilmesi için diyetinizin tedaviyle birlikte ayarlanması gerekir. Yemeklerinizi çok sıcak olmadan baharatsız olarak tüketin.

Ekşi yemeyin. Özellikle işlenmiş et ürünlerinden ve yağlı etlerden kaçının. Yemeklerinizi saf zeytinyağı ile hazırlayın. Zeytinyağı ve incir güçlü doğal bir ilaçlardır, bu nedenle sağlığınızı koruyun ve kendinizi bu doğal ürünlerle ödüllendirin, çünkü sağlığınız en büyük zenginliğinizdir.

İncir Suyu Faydaları; Uykusuzluğa iyi gelir. İçerdiği B6 vitamininden dolayı çok da iyi bir müshil ilacıdır. Bronşları açar ve bronşlarda oluşan enfeksiyonları temizler. Kabızlığa iyi gelir. Mesane taşı oluşumunu engeller.

Metabolizmayı kuvvetlendirir ve böylelikle grip olma riskimiz çok aza iner. Kalori yakmaya yardımcı olur. Bu yüzden diyet yapanlar incir tüketimine önem verir. Çocukların hatta bebeklerin gelişimine yardımcı olur.

Çünkü besin değeri anne sütüne çok yakındır. Yaşlanmaktan kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İçeriğindeki C ve E vitaminleri zenginliğinden dolayı saçlara faydalıdır. Cilt güzelliği ve bakımı açısından da önemli etkilere sahiptir.

Zeytinyağının faydaları, Yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertliği, mide ve bağırsak ülserleri, romatizma, safra kesesi tembelliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığı, karaciğer bozuklukları, kabızlık, kansızlık, gut hastalığı ve deri çatlamalarını başarı ile tedavi ediyor.

Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ olmasındandır. Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır. LDL kolesterolü temizler.

Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar. Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.

E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır. Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar. Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.

Mide Mikrobu, Hemoroid ve Bağırsak için Kür… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/mide-mikrobu-hemoroid-bagirsak-icin-kur-5764.html/feed 0 5764
Yatmadan Önce Bir Diş Sarımsak Yutmanın Faydaları! http://www.habermuhtesem.com/yatmadan-once-bir-dis-sarimsak-yutmanin-faydalari-5761.html http://www.habermuhtesem.com/yatmadan-once-bir-dis-sarimsak-yutmanin-faydalari-5761.html#respond Sun, 11 Mar 2018 17:29:30 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5761 Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı çiğnemeden direk yutuyorsunuz… siz uyurken bakın o neler yapıyor!

Yatmadan Önce Bir Diş Sarımsak Yutmanın Faydaları! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı çiğnemeden direk yutuyorsunuz… siz uyurken bakın o neler yapıyor! Uygulama ve tarif basit.

Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı hap gibi yutuyoruz. Hepsi bu kadar. Siz sarımsağı yuttuktan sonra kısa sürede göreceksiniz ki; Saçlarınız artık çok daha az dökülecek. Beyazlar azalacak ve yeni beyazlar çok daha zor çıkacak.

Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı çiğnemeden direk yutuyorsunuz… siz uyurken bakın o neler yapıyor! Uygulama ve tarif basit.

Gece yatmadan önce bir diş sarımsağı hap gibi yutuyoruz. Hepsi bu kadar. Siz sarımsağı yuttuktan sonra kısa sürede göreceksiniz ki;

Saçlarınız artık çok daha az dökülecek. Beyazlar azalacak ve yeni beyazlar çok daha zor çıkacak. Güçsüz, yıpranmış saçlarınız kendini yenileyecek, güçlenecek.

Yıllardır ne denediyseniz bir türlü saç dökülmesinin önüne geçemediyseniz, işte bunu uyguladıktan sonra artık saçlarım çok çok az döküldüğünü ve çok sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Yukarıda saydığımız faydaların haricinde de sarımsak yutmanın daha bin bir şifası var. Halsizlik ve kronik yorgunluğa karşı iyi gelir. Sarımsağı yutarak tüketmek hazmı kolaylaştırır.

Kireçlenmeye karşı faydalı olur. Vücutta var olan kesik ve yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Kolesterol hastalığına karşı iyi gelir.

Oluşan kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engeller. Vücudun gerek duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlayarak vücut direncini arttır.

Cinsel potansiyeli arttırır. Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Vücuda enerji vererek kişinin dinç kalmasını sağlar. Saçlarda oluşan dökülmeyi engelleyerek saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Zehirlenmelere karşı faydası vardır. Vücutta oluşan tüm iltihaplı hastalıklara karşı faydalı olur. İdrar söktürücü özellik yaratır.

Kilo verme sürecine katkıda bulunması mümkündür. Ciltte oluşan sivilce, akne, egzama gibi cilt hastalıklarını sarımsak tüketerek önlemek mümkündür.

Yatmadan Önce Bir Diş Sarımsak Yutmanın Faydaları! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/yatmadan-once-bir-dis-sarimsak-yutmanin-faydalari-5761.html/feed 0 5761
Eşler Arasında Haram Olan 9 Şey! http://www.habermuhtesem.com/esler-arasinda-haram-olan-9-sey-5758.html http://www.habermuhtesem.com/esler-arasinda-haram-olan-9-sey-5758.html#respond Sun, 11 Mar 2018 17:03:12 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5758 Bakın o yasaklar nelermiş...

Eşler Arasında Haram Olan 9 Şey! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Yüce Allah eşleri birbirlerine helâl kılmıştır. Koca karısının, kadın da kocasının cinselliğinden dilediği zaman istediği şekilde yararlanabilir.

Fakat eşler arasındaki bu cinsel özgürlük alanı, büyüklüğüne rağmen sınırsız değildir. Yani eşler arasında da cinsel haramlar vardır.

Buharamların bir kısmı dâimîdir. Bir kısmı da geçicidir. Aşağıda on madde halindesunacağımız bu haramların ilk beşi daimî, diğerleri de geçici haramlardır.

1-Âdet ve Lohusalık Halinde bulunan eşi ile cinsî Münâsebette Bulunmak. Kadınların özel günlerinde eşlerin cinsi münasebetten kaçınmaları gereklidir.

2-Arka Organdan Temas Etmek 3- Başka kişilerin yanında ilişkide Bulunmak. 4- Cinsel Görevden Kaçınmak, eşlerin birbirlerini reddetmesi evliliğin bitmesi anlamına gelir. Evli kalmak ayrılmak istemeyen karı-koca, görevlerini yerine getirmeli. Eşini reddetmek evliliğin bittiği gösteren önemli işaretlerdendir, böyle evliliklerde ya bu sorunu çözmek için uğraşmalı ya da evliliği bitirmeli.

5-Îlâ Yapmak, Karısına yaklaşmamaya yemin etmek 6-Zıhâr Yapmak, ZİHAR: Bir kimsenin karısına “sen bana anamın sırtı gibisin” diyerek, onu kendisine haram kılması. Asla karı-koca birbirini başkalarına benzetmemeli.

7- İtikâfda İken Cinsî Münâsebette Bulunmak. 8- Müfessile yani; kocası kendisini arzuladığı zaman; âdet görmeye başlamadığı halde, -âdet görüyorum- diyerek kocasını aldatan kadındır.

Karı-koca cinsi münasebet konusunda görevini yerine getirmiyorsa bunu yalan ile çözme yoluna gitmemeli. Eşler arasında bir sorun var ise bunu çözüme kavuşturmak için konuşmalı, anlaşmalı bir ortak yol bulmalı.

9- Oruçlu İken Cinsel Yaklaşımda Bulunmak. Böyle bir hal olduğunda kefaret ödemek gerekmektedir. Bu uygunsuz durum için tövbe edilmeli ve kefaretin gerekleri yerine getirilmeli. Kefaret ise, esir olduğu bir dönemde esir azad etmeli, olmadığı için ya 2 ay oruç tutmalı ya da 60 fakiri doyurmalıdır.

Bu konu hakkında detaylı bilgi için Ali Rıza Demircan’ın (Eşler Arasında Cinsel Haramlar ve Keffâretler -1) yazısına bakabilirsiniz.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

Eşler Arasında Haram Olan 9 Şey! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/esler-arasinda-haram-olan-9-sey-5758.html/feed 0 5758
BİM’den Şaşırtan İlan! http://www.habermuhtesem.com/bimden-sasirtan-ilan-5754.html http://www.habermuhtesem.com/bimden-sasirtan-ilan-5754.html#respond Sun, 11 Mar 2018 14:58:37 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5754 Şu anda akıllı telefonlar arasında en pahalı seçeneklerden biri olan Apple’ın… Devamını Oku...

BİM’den Şaşırtan İlan! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Yeni sürümüyle şu anda akıllı telefonlar arasından en pahallılarından biri olan Apple’ın iPhone X modeli, uygun fiyatlı ürün satışlarıyla ünlü market zinciri BİM’de satışa çıkıyor.

Diğer yerlere nazaran çok daha uygun fiyatlı bir şekilde BİM’de satışa çıkacak olan iPhone X vatandaşlardan büyük ilgiyle karşılanacağı bekleniyor.

Uygun fiyatlı ürünleri için vatandaşlarımızın tercihi olan BİM mağazalarında satışa çıkacak olan iPhone X’in en dikkat çekici yanı ise diğer satış noktalarındaki fiyatlardan oldukça altında olması.

bimden-iphone

6 Bin 99 TL’den başlayan fiyatlarla satışta olan ürün  BİM’de 4 bin 999 TL’den satışta. Yani resmi fiyattan yüzde 18 oranında daha ucuz, 1.100 TL ucuza satılacak.

Bir BİM mağazasının camına asılan afişe göre BİM Aktüel satışları çerçevesinde 9 Mart’tan itibaren satışa sunulacak. Ayrıca 2 yıl Apple Türkiye garantisine de sahip. Ürünün adeti hakkında ise bilgi bulunmuyor. En kısa zamanda bir BİM mağazasına gitmeli ve ürünü sormalısınız.

BİM, daha öncede bazı yeni teknoloji ürünleri temin edip uygun fiyattan satışa sunarak adından bahsettirmişti. Uygun fiyatlı iPhone şarj cihazı ve kulaklık ile PlayStation 4 satışları yapmıştı.

Bu sefer BİM’in yaptığı kampanyanın farkı ise piyasaya yeni çıkan bir ürün için yapılması. BİM’in yaptığı bu kampanya ile iPhone X fiyatları nasıl etkilenecek merak konusu. Eğer yeteri kadar ürün temin edilmiş ise, diğer satış noktalarının da indirim yapması gerekebilir.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu haberi beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında bu haberi okumalarını sağlayabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.

BİM’den Şaşırtan İlan! yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/bimden-sasirtan-ilan-5754.html/feed 0 5754
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/stres-yonetimi-5751.html http://www.habermuhtesem.com/stres-yonetimi-5751.html#respond Sat, 10 Mar 2018 23:02:04 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5751 Bir üniversitenin Eğitim Bilimleri Fakültesinde Profesör öğrencilerine stres nedir, herkesin anlayacağı şekilde tarif edin der.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
STRES YÖNETİMİ
Bir üniversitenin Eğitim Bilimleri Fakültesinde Profesör öğrencilerine stres nedir, herkesin anlayacağı şekilde tarif edin der. “Modern toplumun hastalığı ve günlük yaşamın bir parçasıdır

Günümüzde çoğu insan, farkına varmasa bile yoğun bir yüke sahiptir, bu strestir. İyi veya kötü olsun yaşamdaki zihinsel değişiklikler ortaya çıkardığı durumlar strestir. Günlük yaşamımızda değişikliğe neden her şey, stres sebebidir. Sağlığımızı etkileyen bir rahatsızlık strese yol açar.

Fizikselle beraber ruhsal ve değişiklikler de gerçek, somut değişiklikler kadar strese yol açarlar.
Günlük hayatımızdaki şahit olduğumuz farklı iddialar, değişik yorumlar, gereksiz anlaşmazlıklar ve çatışmalar da stres yaşamamıza neden olurlar.” verilen cevaplar uzayıp gitmektedir.

Profesör elini kaldırıp öğrencileri susturur ve konuyu başka bir açıdan ele alır. Eline su dolu bir bardak alır ve bardağı kaldırıp öğrencilere sordu, “Sizce bu su dolu bardağın ağırlığı ne kadardır?”

Verilen cevaplar 50 gram ile 300 gram arasında değişir..Bunun üzerine profesör : “Gerçek ağırlığın ne kadar olduğu önemli değil. Bardağı elinizde ileriye doğru kaldırıp ne kadar süreyle tuttuğunuza göre ağırlık ve bu ağırlığın size olan etkileri değişir.

Eğer bir dakikalığına tutarsam, hiç sorun olmaz. Bir saatliğine tutarsam, kolumda bir ağrı oluşacaktır.Ancak bir gün boyunca tutarsam, ambulans çağırmak, hastaneye gidip tedavi görmek zorunda kalırım.

Sonuç olarak az önce bana stresle ilgili saydığınız şeyleri birer ağırlık kabul edersek, miktar önemli değil, ağırlıklarını aynı kabul edersek ne kadar uzun tutarsak o kadar ağır gelir bize.”

Peki ne yapmak gerek? Mola vermeyi bilmemiz gerek; “Eğer sıkıntılarımızı her zaman taşırsak, nihayetinde taşıyamaz hâle gelmemiz kaçınılmazdır, Yükler gittikçe artarak daha ağır gelmeye başlar.

Yapmanız gereken bardağı bizi iyice yormadan bırakıp bir süre dinlenmek ve daha sonra tekrar tutup kaldırarak, yolumuza devam etmektir.”

“Yükümüzü arada bırakmalı tekrar tazelenip dinlendikten sonra yolumuza devam etmeliyiz. İşten eve döndüğünüzde, iş sıkıntınızı dışarıda bırakın. Evinize taşımayın. Yarın tekrar alıp taşıyabilirsiniz. Dinlenin ve rahatlayın… Düşünelim, öğrenelim ve paylaşalım. Bu anlamlı bir yolculuktur.”

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/stres-yonetimi-5751.html/feed 0 5751
Devamını Oku… http://www.habermuhtesem.com/kahve-tanesi-gibi-5742.html http://www.habermuhtesem.com/kahve-tanesi-gibi-5742.html#respond Sat, 10 Mar 2018 22:46:45 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5742 Evlenmek üzere olan oğluna uzun uzadıya tecrübesiyle öğütler veren baba, son olarak da onu mutfağa çağırır.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
KAHVE TANESİ GİBİ
Evlenmek üzere olan oğluna uzun uzadıya tecrübesiyle öğütler veren baba, son olarak da onu mutfağa çağırır. Baba mutfakta cezveden biraz büyükçe üç kaba su koyup altlarını yakar.

Oğlundan iki yumurta ve iki havuç vermesini ister dolaptan. Onları ocaklardaki kaplara koyar son olarak da çekilmemiş bir avuç kahve çekirdeğini üçüncü kaba koyar. Yaklaşık yirmi dakikaya yakın ocakta kaynamalarını bekler. Oğlu işe bu işe bir anlam verememiştir.

Nihayet ocakların altını kaynatan baba üç ayrı tabağa havuçları, yumurtaları ve kahve çekirdeklerini koyar. Oğluna ne gördüğünü nasıl bir değişim olduğunu sorar. Oğlu hem düşünüp hem de gördüklerini anlatmaya başlamış.

“Havuçlar haşlandıkça sertliğini kaybedip yumuşamış. Yumurtalar görünüşte baştaki gibi aynı duruyorlar ama içleri katılaşmış. Bir tek kahve tanelerinde değişen bir şey yok, ilk başta koyduğumuz gibi duruyorlar”

Sonra sıra gelmiş babanın buradaki asıl tavsiyelerine: “Evlilikte sevgi ve saygı daima bir arada olmalıdır.
Sevgiziz bir evlilikte her iki eş de şu gördüğün havuçlar gibi asıllarını kaybader, eriyip tükenirler,

Saygısız bir evlilikte ise eşler birbirlerine ne kadar tahammül etseler de, şu gördüğün yumurtalar gibi Dışları aynı olsa da içten içe katılaşırlar, birbirlerinden uzaklaşırlar.

Sevgi ve saygının olduğu bir evlilikte ise, şartlar ne olursa olsun, eşler tıpkı şu kahve taneleri gibi,
birbirlerinin yanında kalırlar, kendi kişiliklerini yitirmezler.

Oğlu buradan dersini almışa benziyordu. “Asıl ders bu değil!” dedi baba. Oğluna elinden ocağın üzerindeki kapların içinde kalan suları gösterdi. “Havuçlardan ve yumurtalardan arta kalan suya bak. İkisinde de bir tat yok ”

Kahve çekirdeklerini çıkardığı kaptaki suyu yavaşça bir fincana boşalttı. Mis gibi taze kahve kokuyordu. “Kahve
çekirdekleri gibi birbirlerini tüketmeyen eşlerin paylaştığı yuva da işte böyle olur. Mis gibi, temiz ve huzur verici. Hayata kendi tatlarını, kokularını ve renklerini katmak.

Devamını Oku… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/kahve-tanesi-gibi-5742.html/feed 0 5742
Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır? Sünnetler de kaza edilir mi? http://www.habermuhtesem.com/kaza-namazlari-ne-zaman-nasil-kilinir-sunnetler-de-kaza-edilir-mi-5746.html http://www.habermuhtesem.com/kaza-namazlari-ne-zaman-nasil-kilinir-sunnetler-de-kaza-edilir-mi-5746.html#respond Sat, 10 Mar 2018 11:17:24 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5746 Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır? Sünnetler de kaza edilir mi? yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Vaktinde kılınmayan bir namazın tövbesi mahiyetinde o vaktin namazını başka bir vakitte kılmaya kaza namazı denmektedir. Kaza namazı vaktinde kılamadığınız bir namazın tövbesi mahiyetindedir. Sonra kılarım denilerek namazların kazaya bırakılması doğru değildir.

Daha detaylı bilgi için sizleri lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatlice okuyunuz;

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

Bir namaz ya bile bile kasten kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kastî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır.

Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz.

Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.
Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah’tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.
Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler.
Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar’a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir.

Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Zamanında kılınamayan bazı vakit sünnetleri de daha sonra kılınarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetişmek için öğle namazının ilk sünneti kılınamadığı takdirde, farzı kılıp iki rekât sünnetten sonra ayrıca kılınır.

Cuma namazının ilk sünneti hutbeden önce kılınamadığı zaman, yine Cumanın iki rekât farzından sonra kaza edilerek kılınır, îki rekât kılınarak yarıda bırakılan öğlenin ve cumanın ilk sünnetleri aynen bu şekilde dört rekât olarak kaza edilir.

Bu sünnetlerin dışındaki diğer vakit namazlarının sünnetleri kılınmadıkları zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsı namazının sünnetleri farzdan önce kılınmadıkları zaman daha sonra kılınmazlar.

Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.
Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.
Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez.

Yani ikindi namazının kazası ikindi vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. İstediğiniz zamanda kılınabilir. Kaza namazını kılarken ikindi namazının yatsıdan önce veya öğlenin sabahtan sonra kılınması gerekir gibi bir şartta yoktur.

Fakat kerahet dediğimiz zamanlarda kılınmamasına dikkat edilir. Bu vakitler de güneş doğduktan 45 dk sonraya, Güneş batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Güneş tam tepede olduğu zaman (öğleye 30 dk. Kala) namaz kılınması hoş görülmemiştir. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılnabilir.

Kaza namazları nasıl kılınır? vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz.

Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur. Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını” yahut “son öğle namazını kılmaya.” Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından “Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum” şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.

Bu yazı hazırlanırken sorularlaislamiyet.com sitesinden yararlanılmıştır. Daha detaylı ve geniş bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Kaza namazları ne zaman ve nasıl kılınır? Sünnetler de kaza edilir mi? yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/kaza-namazlari-ne-zaman-nasil-kilinir-sunnetler-de-kaza-edilir-mi-5746.html/feed 0 5746
Ağrılarınızdan Kurtaracak Uyuma Teknikleri… http://www.habermuhtesem.com/agrilarinizdan-kurtaracak-uyuma-teknikleri-5743.html http://www.habermuhtesem.com/agrilarinizdan-kurtaracak-uyuma-teknikleri-5743.html#respond Sat, 10 Mar 2018 10:56:12 +0000 http://www.habermuhtesem.com/?p=5743 Herkes okuyup öğrenmeli...

Ağrılarınızdan Kurtaracak Uyuma Teknikleri… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Günlük hayatımızın neredeyse üçte birini uykuda geçiriyoruz. Vücudumuza uygun olmayan şekillerde uyumak birçok rahatsızlığımızın sebebi olabilmekte. Yanlış uyuma şekillerinin hangi rahatsızlıklara sebep olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Omuz ağrısı En iyi uyku duruşu sırt üstü yatmaktır. Başınızın altına ince bir yastık koyun (ortopedik bir yastık sizin için en iyisi olacaktır). Başka bir yastık alın, mideniz üzerine koyun ve sarın. Omuzlarınız şimdi daha doğru ve kararlı durumda olacak.

Sırt üstü uyumayı sevmiyorsanız, yan yatmayı deneyin. Bacaklarınızı hafifçe göğsünüze doğru çekin ve dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin. Omuzun doğal duruşundan uzak olduğu için elinizin başınızın altında kalması önerilmez.

Sırt ağrısı Sırt ağrınız varsa, omurganızın normal şeklini korumak çok önemlidir. Yatağınız aşırı yumuşaksa, şimdi yeni bir yatak almanın zamanı gelmiş olabilir.

Sırt üstü yatmak muhtemelen sizin için en iyi şekil olacaktır. Doğal omurilik eğrilerini düzeltmeye yardımcı olmak ve tendonlarındaki gerginliği azaltmak için dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Ek destek için sırtınızın altına küçük bir havlu da deneyebilirsiniz.

Eğer yan şekilde uyumak isterseniz fetus (cenin) pozisyonunu almak en iyisidir. Sırtınızı doğal olarak kemerli tutarak bacaklarınızı hafifçe göğsünüze doğru çekin. Dizlerinizin arasına küçük bir yastık koyun. Bu, belinizi alt sırttan çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Boyun ağrısı Sırt ağrısı gibi, uyurken boynunuzun desteklenmesi gerekiyor. Genelde başınızın altında bir yastıkla sırt üstü yatma ve her kolun altında bir yastık en iyi seçenektir. Boyun sorunları olan insanlar yastıklarını çok dikkatli seçmeli ve ortopedik veya yuvarlak yastıkları tercih etmek en iyisidir.

Yan yatmayı tercih ederseniz yastığınızın fazla yüksek olmadığından emin olun. Çok fazla kalın olmamasına dikkat edin. İdeal olarak, boynunuzun doğru konumda kalmasına yardımcı olmak için yastığınızın yüksekliği bir omzun genişliğiyle eşleşmelidir.

Uyurken, bulabileceğiniz en ince yastığı kullanın. Kafanın bir tarafa çevrilmesi boynu zorlayacak şekilde ise hiç uyumamak daha iyi.

Uykuya geç dalmak Telefonları ve bilgisayarları yatmadan önce bırakmak zor olabilir, ancak bırakmalısınız. Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız bırakmanız gerçekten yardımcı olur. Ekranlardan gelen ışık, uyku-uyanıklık döngülerini etkiler.

Kafein – kahve, enerji içecekleri, soda, siyah çay, çikolata’dan yatmadan en az 6 saat önce bunlardan uzak durun.

Sabah veya öğleden sonra egzersiz yapın. Bu, tüm vücudunuzun hareket içinde olmasını sağlar, kan dolaşımınızı geliştirir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Deliksiz Bir Uyku İçin Sık sık gecenin ortasında uyanıyorsanız, uyku moduna geçmeden önce cihazlarınızı kullanmayı bırakmayın.

Alkol tüketimi de birçok soruna neden olduğu gibi uyku sorunlarına da sebep olmaktadır. Ayrıca, odanızın sıcaklığını kontrol edin. İdeal uyku sıcaklığı 20-22 ° С’dir.

Tek Bir Alarm Kurun Herkes bu sorundan muzdarip gibi görünüyor, ancak çözülmesi çok kolay. Alarmınızı her gün aynı saatte (hatta hafta sonları) ayarlayın. Erken uyanmak isterseniz, akşamın erken saatlerinde uyumanız gerekir. Bu değişmez bir gerçektir.

Horlama Eğer horlamaya meyilli iseniz, sırt üstü yatmadan kaçının. Bu pozisyonda, boğaz dokuları sarkar ve diliniz geriye doğru boğazınıza düşerek hava yolunu daraltır.

Yastığınızı dikkatle seçin. Aşırı yumuşak yastıklar başınızın arkaya eğilmesine ve horlamanın artmasına neden olabilir. Dilinizin nefes borunuza düşmesini önlemek için ekstra bir yastık kullanın veya yatağınızın başını birkaç santim yukarı kaldırın.

Özel egzersizler yapın. Dil ve boğazdaki kasların egzersizleri onları güçlendirmeye ve horlamayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bacak ağrısı Bacak krampları genellikle ayak spazmlarıdır veya sıkışmalardan meydana gelmektedir. Yaşa bakılmaksızın insanların neredeyse % 80’i bu sorundan muzdariptir. Gece bacak krampları, çoğunlukla bazı hastalıklardan, sinir hasarı veya vitamin eksikliği ile ilgilidir. Bu durumu çok sık yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

Bacak kramplarını durdurmanın iyi bir yolu, baldır kasını germek ve güçlendirmektir. Yatmadan önce yoga yapmayı veya bacaklarınıza masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın ki iyi sonuçlar elde etmek isterseniz, düzenli egzersiz yapmalısınız.

Diğer sorunlar Uyku bozukluklarına, yorgunluk ve rahatsızlık verici ayakkabılardan sindirim sistemi veya sinir sistemi sorunlarına kadar pek çok faktör neden olabilir. Sorunun nedenini yalnızca bir doktor belirleyebilir ve tedavi tavsiyelerinde bulunabilir.

Peygamberimizden rivayetle anlatılan, en iyi uyuma şekli cenin pozisyonunda uyumaktır. Cenin pozisyonu aylarca annemizin karnında kaldığımız ve vücudumun uzun süre durabileceği en sağlıklı haldir.

Ağrılarınızdan Kurtaracak Uyuma Teknikleri… yazısı ilk önce Haber Muhteşem üzerinde ortaya çıktı.

]]>
http://www.habermuhtesem.com/agrilarinizdan-kurtaracak-uyuma-teknikleri-5743.html/feed 0 5743