Haber Muhteşem

Güzel Görüşlü Çirkin Cariye
Eski zamanlarda bir hükümdarın bir çok cariyesiyle beraber siyah ve pek de güzel olmayan bir cariyesi vardı.


Devamını Oku…
25 Şubat 2018 - 14:11 'de eklendi ve 2725 kez görüntülendi.


Güzel Görüşlü Çirkin Cariye
Eski zamanlarda bir hükümdarın bir çok cariyesiyle beraber siyah ve pek de güzel olmayan bir cariyesi vardı. Bir gün hükümdar cariyelerinin önüne avuç avuç altın paraları saçtı.

Cariyelerde paraları toplamak için yarışmaya başladılar. Fakat o güzel olmayan cariye ise, durduğu yerden hiç kıpırdamayıp, sadece hükümdara bakıyordu.

Hükümdar cariyeye: “Sen niye paralardan almıyorsun” diye sordu.
Cariye: “Onların istekleri paradır. Ben ise, paralara değil, paranın sahibine talibim” dedi.Cariyenin bu sözü, hükümdarın hoşuna gider. Cariyeyi kendisine daha yakın kılar ve zaman içinde onun ne kadar akıllı, zeki olduğunu dahada iyi anlayıp, ona medh ü senalar da bulunur.

Bu hal saraydan civar beylere hatta komşu ülkelerin hükümdarlarına kadar yayılır ve Hükümdar için siyah ve çirkin bir cariyeye aşık olmuş diyerek alay konusu etmeye başlarlar. Onların bu sözleri Hükümdara ulaşınca, bu durumdan rahatsız olup büyük bir ziyafer düzenletir.

Emrideki tüm beyleri tüm komşu hükümdarları davet eder. Bütün hükümdarlar ziyafet için sarayın salonunda yanında toplandıklari vakit, ziyafet başlar. Bu arada Hükümdar bütün cariyelerin salona gelmelerini emreder.Cariyeler huzuruna gelince, Hükümdar her birine yakuttan bir kadeh verrdirir ve yere atmalarını emreder. Bütün cariyeler bu işi yapmaktan imtina ederler. Sadece çirkin cariyeye, kadehi atıp kırar. Bunun üzerine hükümdar mecliste bulunan misafirlerine dönerek;

“Bu cariyeye bakın benim en kıymetlimdir. Yüzü pek güzel değil hatta çirkindir, fakat içi güzeldir, aklı güzeldir” der. ve cariyeye “kimse kadehi kırmadı sen neden kırdın” diye sorar;

Cariye şöyle cevap verir: “Siz bana, kadehi kırmak için emir verdiniz. Ben ise, kadehi kırarsam, hükümdarın hazinesinde bir noksanlık olacağını, eğer kırmazsam, onun emrine itaat hususunda noksanlık olacağını düşündüm.

Bunun birincisinde noksanlığı tercih ettim ve hükümdarımın emrine itaat ve hürmet ederek kadehi kırdım. Aynı zamanda kadehi kırdığım takdirde delilikle, kırmadığım takdirde ise asilik etmekle suçlanacaktım. Asilik etmekle suçlanmaktansa, delilikle suçlanmak, bana daha uygun göründü”

Mecliste buluman herkes ve Hükümdarlar cariyenin bu sözlerini çok beğendiler ve güzel görüp tasvip ettiler ve Hükümdarın ona itibar edip, onu sevmesinden dolayı, kendisine karşı takındıkları tavır için af dilediler.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER