Haber Muhteşem

Zamanın evliyâsından Süfyân-ı Sevrî


HASTA VE DOKTOR
25 Nisan 2019 - 0:59 'de eklendi ve 3334 kez görüntülendi.


Zamanın evliyâsından Süfyân-ı Sevrî hazretlerinin yaşı epey ilerlemiştir. Bir gün hastalanır. Yakınları ve müridleri ona zamanın o şehirdeki en iyi mütehassısı olan doktoru getirirler. Doktor Hıristiyanlık dinine mensuptur.

Doktor muayene edeceği şahsın Müslümanların arasında sevilen sayılan âlim bir zât olduğunu duymuştur. Süfyân-ı Sevrî hazretleri gelen doktor ile tıp üzerine, inançları ve diğer ilimler üzerine, epey bir sohbet ederler. Adamın en çok hoşuna “Emenatleri ehline veriniz” hadis-i şerifi gider.

0

Gelen kişi, tabip olmasına rağmen, Süfyân-ı Sevrî hazretlerinin tıp üzerine verdiği bilgilere, ilmine basiretine, ileri yaşına rağmen aklı başındalığına, muhakemesine ve uslubuna hayran kalmıştır. Hatta tıp konusunda bir çok doktorun bile hiç duymadığı, bilmediğinden emin olduğu bilgilere sahip olmasına bir hayli şaşırmıştır.

Bunları dinlerken hayretler içinde kalır. Daha sonra Zât-ı muhteremi muayene eder. Muayeneden sonra dedi ki: “Sizin akciğeriniz ve böbrekleriniz, neredeyse tamamen çalışmaz durumda.Bu hâliyle bir insanın yaşaması, inanılır gibi değil, tıbben imkânsız gibi” Süfyân-ı Sevrî hazretleri buyurdular ki:”Allahü teâlâ her şeye kâdir değilmidir.”

Bunu da hayretle dinleyen doktor şöyle düşündü, “Bu din bir insanı bu kadar tevekküle ve teslimiyete sevk ediyorsa, ilim ve irfanda bu kadar ileri götürüyorsa, o dinin yanlış ve batıl olmadığına açık delildir.

Tıbben yaşaması pek de mümkün olmayan bir insanın yaşaması da ayrı bir takdir” diyerek Süfyân-ı Sevrî hazretlerinin huzurunda kelime-i şehâdet getirip Müslüman oldu.O devrin halifesi bunu duyunca buyurdu ki: “Ben sandım ki, doktor hastanın yanına gelmiş. Meğerse tam tersi olmuş, hasta doktorun ayağına gelmiş”


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER