Haber Muhteşem

Muzun içerisindeki vitaminler, lifler, mineraller ve doğal şeker ile sağlığımıza oldukça faydalıdır.


Her Gün Muz Yerseniz… Vücudunuzda Neler Olur?
20 Mart 2018 - 14:45 'de eklendi ve 2430 kez görüntülendi.


Muzun içerisindeki vitaminler, lifler, mineraller ve doğal şeker ile sağlığımıza oldukça faydalıdır. Tadının da ne kadar güzel olduğundan söz etmemize gerek de yok herhalde…

Eğer haftada 1 veya 2 tane muz yiyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra çok daha fazla muz tüketmeye karar vereceksiniz…

Peki muz tükettiğinizde vücudunuzda neler olmaktadır?Muz strese karşı faydalıdır; Herkesin  okul veya iş ile günlük hatlarının oldukça yoğun olduğu günümüzde stres ile baş etmek zorundayız.

Bu strese karşı da mücadele edebilmek için yeteri miktarda B vitaminine ihtiyacımız var. B vitamini açısından zengin olan muz da stresin azaltılmasında yardımcı olmakta.

Kalbe faydalı; Muz, tansiyonun düşürülmesinde etkilidir. Kalp ve felç geçirme riskine karşı vücudunuzda koruyucu etkiye sebep olur.Astıma karşı; Özellikle çocuklar muzu çok sever ve bu yaşta bolca muz tüketilmesi önemlidir. Imperial College London’da yapılan bir çalışmada her gün muz yiyen çocukların astım krizi geçirme riskinin %34 daha düşük olduğu belirtilmektedir.

Demir eksikliğini giderir; Kansızlık sorunu yaşayanlar tüketmelidir. Alyuvar ve hemoglobin üretimi için vücudumuz demire ihtiyaç duymaktadır. Muzdan bu demiri alabilirsiniz.

B6 vitamini açısından da oldukça zengindir Bazı bilim insanları, bu vitaminin adetin en sık rastlanan belirtisi olan ruh hali değişikliklerini azalttığını iddia etmekte. Muzda bolca bulunan demir de adet ağrısını azalttığı belirtilmekte.

Mideye faydalı; Bangladeş’te yapıldığı belirtilen bir araştırmaya göre ishal ve kabızlık sorunu yaşayan çocuklara muz verildiğinde faydalı olduğu tespit edilmiş.

Muzda bulunan lifler bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı olmasını sağladığı, potasyum maddesinin ise ishale iyi geldiği belirtilmektedir.

Enerji verir; Yüksek miktarda enerji ihtiyacı olan sporcuların da muz tükettiğimini ihmal etmedikleri belirtilmektedir. Muzun içerisindeki üç doğal şeker olan, sükroz, frükoz ve glikoz enerji ihtiyacına karşı birebirdir.

Beyne iyi gelir; Beynin de çalışması için besinlere ihtiyacı vardır. Beynin yakıtı potasyum ve glikozdur. Orta büyüklükteki bir muzda 37 gram magnezyum bulunur. Magnezyum da beynin çalışmasını sağlar.

Mutluluk hormonu; Muzda bulunan ve önemli bir amino asit olan triptofan vücutta mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonine dönüştürülür. Bu maddenin düzenli ve sağlıklı bir şekilde salgılanması, depresyon, bunalım gibi rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Bazen sebepsiz yere kendimizi mutsuz hissederiz, bunun sebebi bu maddelerin eksikliğinden olabilir.

Muzla hakkında yukarıda paylaştığımız bilgileri biliyor muydunuz? Daha fazla insanın haberdar olmasını için paylaşın…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER