Haber Muhteşem

Bir sefer


“KALBİNİ YARIP BAKTIN MI?”
25 Nisan 2019 - 1:06 'de eklendi ve 3993 kez görüntülendi.


Bir sefer esnasında, sahabe-i kiram düşmanla karşılaşırlar. Çarpışma başlar, genç Usame bin Zeyd (ra) , zorlu bir mücadeleye girer ve sonunda rakibini yere düşürür, tam kılıcını kaldırıp öldürmek üzereyken yerdeki kişi, ‘LA İLAHE İLLALLAH’ (ALLAH’tan başka ilah yoktur) deyivermiştir. Ancak bu iman belirtisi, kılıcın boynuna inmesini önleyemez.

Usame yine de onu öldürür. Yani bir açıdan, Müslümanlığını ilan etmiş olan birini öldürmüştür. Üstelik merhamet dileyen birinin feryadını da umursamamıştır. Medine’ye dönen askerleri Hz. Peygamber (sav) karşıladılar. Sevgili peygamberimize (sav) savaşta yaşanan bu olayı aktardılar. Ne var ki bu olayı duyan Allah Resulü (sav) fevkalâde üzüldü ve çok nadir kızgınlıklarından birini gösterdi.

0

Ama O bir olaya odaklanmış, olay önemlidir, çünkü Hz. Peygamber dönemindeki her olay ve O’nun her olaya karşı takındığı tavır, sonrakiler için bir ölçü oluşturacaktır. Bu yüzden hassas, onun için ısrarlı. Karşısına aldığı delikanlı daha 18 yaşlarında çok sevdiği bir delikanlı olan Hz. Zeyd’in oğlu Hz. Usame idi. Hz. Peygamber (sav) ona soruyordu;

“Sen ’Allah birdir’ diyen birini mi öldürdün?”Bunu ısrarla ve üst üste soruyordu.”Sen, imanını ilan eden birini mi öldürdün?”
Sahabi defalarca dedi ki: “Ey Allah’ın Resulü, benimle sonuna kadar mücadele etti. Eğer becerebilseydi beni öldürecekti. Son anda söylediği tevhid kelimesi ölüm korkusundandı. Bunu korkudan söyledi. Öldürüleceğini anladığı için söyledi!”Efendimiz’in (sav) üç kere tekrarladığı cevap ne kadar ibretli, ne kadar hassas ölçülü ve ne derece düşündürücüdür: “Nereden biliyorsun bunu? Kalbini yarıp baktın mı? Kalbini yarıp baktın mı? Kalbini yarıp baktın mı?” Peygamberimizin sözleri Medine atmosferinde yankı buluyordu.

Peygamberimiz bu cümleyi öylesine tekrar edecektir ki, Hz. Usame sonraları şöyle itiraf edecektir: “Keşke o güne kadar değil de, ondan sonra Müslüman olmuş olsaydım ve bu ağır sorumluluk altında ezilmeseydim.” ( Ebu Davud, sahih, İbn Mace, “Fiten,”1; İ. Kesir, Tefsîru Kur’ani’l-Azîm, 1:539)

Evet, bu bir itiraftı. Bu, mesajın en derinlere kadar işlendiğinin ilanıydı. Hz. Usame ve ötekiler sarsılıyorlardı. Savaşın da bir merhamet kapısına dönüşebileceğini, savaşta esas erdemin öldürmek değil, yaşatmak olduğunu anlıyorlardı. Yeryüzünü saran acımasızlığa, aymazlığa ve cinayetlere ibret olacak bu ölümsüz dersi duyabilecek var mı acaba?Bugün, dünyadaki savaşların acımasızlığına, bırakınız nizami savaşları, işgal veya baskınlarda dahi ne denli acımasız olunduğuna bakılarak “Ne olur ki, savaşın mantığı içinde gerekeni yapmış” diyenler olabilir belki. Ama öyle değil. Bugün bile o yankıyı içimizde hissediyoruz.

Hz. Peygamberin (sav) bir çok hadisinde ve Kur’an Kerim’in bir çok ayetinde “Öldürmeyin, yaşatın; işkence etmeyin, bağışlayın; düşürmeyin, düşeni kaldırın; nefret ettirmeyin, sevdirin; zorlaştırmayın, kolaylaştırın; savaşta olsanız bile çocuk, kadın, ihtiyar, din adamı ve savaşa girmemişleri öldürmeyin; ot yakmayın; ağaç kesmeyin; anlaşma şansı tanımadan saldırmayın” dediğini iyi bilmek gerekiyor.

Doğrusu kalbin bilinebileceğini söyleyen ne bir müfessir, ne bir fakih, ne bir âlim, ne de evliyaullahtan biri vardır. Kalbi bildiğine dair kerametleri anlatılan büyük zatlara sorulsa, onların hepsi muhtemelen; estağfurullah, öyle şey mi olur demişlerdir, diyeceklerdir. Evet, kimse kimsenin samimiyetini ölçmekle vazifeli değildir.

İmanda samimiyet ölçmek yetkisi hiç bir insana verilmemiştir. Herkes kendi samimiyetini ölçmeli ve derecesini artırmaya çalışmalıdır. Zira ancak bundan sorumludur. Vasıflı bir Müslüman, başkasının imanıyla, ibadetiyle ve ihlâsıyla uğraşmaz.

Çünkü onun ilk ve en önemli mücadelesi kendi “Nefsi” iledir. Dolayısıyla asıl savaşı, şeytana ve nefsine karşı verir.
Başkalarına hüsnü zan besler. Ve hiçbir zaman yükseklik iddiasında bulunmaz. Çünkü İslâmda iman, ibadet ve ahlakıyla övünmek düşüklük ve hastalıktır.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER