Haber Muhteşem

Kanserin belirtilerini biliyor musunuz?


Devamını Oku…
06 Kasım 2017 - 3:50 'de eklendi ve 1555 kez görüntülendi.


Erken teşhis hayat kurtarır, işte tam olarak öyle erken teşhis ve doğru tedavi ile bir çok rahatsızlık ve bir çok kanser başarıyla tedavi ediliyor.

Erken teşhis için olabilmesi için düzenli tam teşekküllü muayene edilmeyi veya vücudumuzdaki farklılıkları dikkatle izlemeliyiz. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Aziz Yazar, kanser hastalığının en önemli 3 belirtisini şöyle anlatıyor…

KANAMA YAŞANABİLİYOR
Tükürüldüğünde veya balgamda kan gelmesi akciğer kanseri belirtisi olabilir, veya üst hava yollarında oluşabilecek bir kanser olabilir. Ancak her kanama kanser olmayabilir, ağız ve burundan kan gelmesinin çok fazla sebebi vardır. Boğazda tahriş, diş eti enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları veya mide kanamalarında kanama yaşanabiliyor. Ağzından kan gelenlerin mutlaka göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmeli.Makattan gelen kan, kolon kanserinin işareti olabilir.

Böyle bir sorununuz varsa vakit kaybetmeden gastroenteroloji uzman doktoruna görünmelisiniz.
İdrarda kan gelmesi böbrek, mesane ve diğer idrar yolları kanserlerinin belirtileri arasında yer alıyor.
Ancak doğru teşhisin üroloji uzmanı tarafından konulması gerekiyor.

Vajinal kanama rahim veya rahim ağzı kanseri vajinal kanamaya neden olabiliyor. Vajinal kanaması olanların mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmaları gerekiyor.AĞRI BELİRTİSİ Vücudun en sık verdiği uyarılardan biri olan ağrı, birçok nedenden oluşabiliyor. Bu nedenlerden biri de kanser. Örneğin omuz veya göğüs ağrısı akciğer kanserinin belirtisi olabiliyor. Bu şikayeti olanların göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmaları gerekiyor.

Karın ağrısına son zamanlarda oluşmuş ve eşlik eden iştahsızlık, kilo kaybı varsa pankreas, safra yolları, mide, bağırsak gibi gastrointestinal sistem kanserlerinin ön belirtileri arasında yer alıyor. Bu durumda da mutlaka gastroenteroloji uzmanına başvurulması şart.

ŞİŞLİK GÖSTERGESİ Vücutta oluşan bazı şişlikler de kanserin önemli belirtilerinin arasında yer alıyor. Kemiklerde veya yumuşak dokuda gelişen tümörler kendilerini şişlikle gösteriyor. Bu tür şikayetlerde ortopedi uzmanına gidilmesi gerekiyor. Boyun, koltuk altı ve kasıklarda lenf bezlerinin şişmesi lenfoma nedenli olabiliyor. Kanser veya lenfoma nedenli lenf bezi büyümeleri genellikle ağrısız oluyor, şişlik bir tarafa tutunuyor ve hareket ettirmekte zorlanılıyor. Bu durumda Onkoloji veya Hematoloji Bölümüne başvurulması gerekiyor.

PANİK OLMAYIN AMA İHMAL DE ETMEYİN Bu şikayetleri yaşadığınız zaman yapacağınız ilk şey sakin olmak ve ilgili uzmana başvurmak. Hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü bu belirtiler kanser dışı nedenlerle de gelişebiliyor. Ancak şikayetler kanser nedenli olsa da ne kadar erken teşhis konulur ve tedaviye başlanırsa tedavi başarısı da o düzeyde artıyor.

KANSER DE ARTIYOR İYİLEŞME ORANLARI DA Son yıllarda kanserin görülme oranlarında artış yaşandı. Taramaların daha fazla yapılması ve teknolojinin ilerlemesi bu artışın önemli sebepleri arasında.

Ancak hiç kuşkusuz hareketsiz yaşam, çevre kirliliği, stresli hayat, işlenmiş gıdaların daha fazla tüketilmesi ve obezite gibi nedenler de kanserin görünme oranını artıran etkenler arasında yer alıyor.

Her ne kadar kanser rakamlarında artış yaşansa da tedavideki ilerlemeler ve erken teşhis sayesinde iyileşme oranlarında artış yaşanıyor.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER