Haber Muhteşem

Kanuni Sultan Süleyman düğünlerde, şölenlerde yetenekli kişilerin gösteri yapmasını izlemeyi çok severmiş. Hikaye bu ya;


Devamını Oku…
25 Şubat 2018 - 13:30 'de eklendi ve 2283 kez görüntülendi.


Kanuni Sultan Süleyman düğünlerde, şölenlerde yetenekli kişilerin gösteri yapmasını izlemeyi çok severmiş. Hikaye bu ya;

Yine bir gün, padişah saray efradından birini düğün cemiyetine davet edilmiş. Padişahın huyunu bilen cemiyet sahibi düğün öncesi haberler salıp İstanbul’a Osmanlı ülkesindeki bütün türlü hünerleri olan cambazlar, ateş üfleyenler, değişik gösteri yapanların hepsini davet etmiş, padişahında geleceği bilindiğinden tüm hüner sahipleri gelmişler.

Birinciye de Padişahın ikram ve ihsanlarda bulunacağı önceden ilan edilmiş. Kanuni, düğün boyunca yapılan gösterileri sergilenen becerileri zevk ile izlemiş.Hele bir gösteri yapan varmış ki en çok o padişahın dikkatini çekmiş. Bu ilginç yeteneğin sahibi olan adam, bir dikiş iğnesini 5 metre uzağa koyuyor, dikiş ipini 5 metre uzaktan atıp iğnenin deliğinden geçiriyormuş. Kanuni bunu görünce hayretler içerisinde kalmış:

“Tesadüfen attı. Böyle bir şey mümkün değil,” demiş. Adam gösterisini bir daha yapmış. Yine dikiş iğnesini 5 metre uzağa koymuş ve attığı dikiş ipliği yeniden 5 metre uzaktaki iğnenin deliğine girmiş. Kanuni şaşkınlık ve hayret içerisinde: “Bir daha yap bakalım,” demiş.

Üçüncü denemeyi ayakta seyreden Kanuni, adam tekrar başarınca da katıla katıla gülmüş, adamı alkışlamış ve şu meşhur emrini vermiş: “Bu adama 100 altın verin, 100 de sopa atın.”Adam önce sevinmiş 100 altını duyunca, lakin 100 sopayı duyunca şaşkın bir şekilde sormuş; “Padişahım, 100 altını anladım, ama neden 100 sopa?”

Kanuni cevabını hemen vermiş: “100 altın maharetin için, helal olsun; 100 sopa da boş işler ile uğraştığın için.”

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Fakat unutmayın ki okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Okuduğunuz ve faydalandığınız bütün bilgileri sevdiklerinizle paylaşın.

Lütfen ihtiyacı olan biri olabilir o yüzden bir kez paylaşalım.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip etmeyin unutmayın…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER