Haber Muhteşem

Kıtlamanın ortaya çıkışı nasıl olmuştur?


Devamını Oku…
08 Kasım 2017 - 23:57 'de eklendi ve 876 kez görüntülendi.


Kıtlama şeker nereden gelmektedir?

Kıtlama nedir ve nereden gelmektedir sorusunu soruyorsanız büyük ihtimalle çevrenizde kıtlama şeker kullanan kişi görmemişsinizdir.

Çünkü çaya şeker ekleyerek kullanmayı çoğu kişi “normal” olarak tanımlar fakat bu belki sizin için normaldir ama eğer çevrenizdeki herkes kıtlama şeker kullanıyorsa o zaman kıtlama şeker kullanmak sizin için normal olur. Çaya şeker atmak ise garip bir şey gibi olur.Birazdan size kıtlama şekerin hikayesini anlatacağız, kıtlama şeker kullanımı küçük bir bölgede kalmış, ülkemizde ve dünyada genel kitle şekerli çay içtiğinde bunu çaya şeker ilave ederek yapmıştır.

Anadolu’da özellikle Erzurum ilimiz ve çevresinde kıtlama şeker alışkanlığı ciddi oranda yaygındır, peki buraya nereden gelmiştir veya bu alışkanlık nasıl ortaya çıkmıştır?

Erzurum’da, kıtlama çay limonsuz olarak da içilmemektedir. Yakutiye Meydanı ise pek meşhurdur.Erzurumlular için vazgeçilmezler arasında olan semaverler şehir kültürünün 19. yüzyılda bir parçası haline gelmiş. Erzurum’a çay ise 1800’lü yıllarda gelmiş. Çay gelmiş fakat henüz şeker gelmemiş, onun için çayın, kuru dut, aşma ve erikle birlikte içildiği belirtiliyor konunun uzmanları tarafından.

Daha sonra ise Rusya’dan ithal olarak gelen büyük kalıp şekerler kırılarak halka satılıyormuş. Vatandaşlar bu şekerleri evlerinde taka tuka dedikleri bir alet ile kırmaktalarmış.

Şekerleri daha da küçültmek amacıyla ağızlarında da kırmışlar. Buna da kıtlama demişler. Çayı da bu şekilde tüketmektelermiş. Şeker bu şekilde daha idareli kullanması amaçlanmış.

Osmanlı-Rus harbi sırasında kıtlık ve salgın hastalık bir aradaymış. Doktorlar suların kaynatılmasını söylemişler fakat halk buna pek itina edememiş, bir Osmanlı Paşası çareyi meydanlara semaverler kurmakta bulmuş.

Buradan kaynatılarak halka dağıtılıyormuş. Burada da kıtlama yöntemi kullanılmış ve kıtlama iyice bölgeye yerleşmiş bir gelenek haline gelmiş.  Bu dönemden sonrada semaver, kıtlama bölgenin en önemli kültürel özelliklerinden biri haline geliyor.

Not: Kıtlamanın İran’dan geldiğiyle ilgili hikayeler ise uydurmadır.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER