Haber Muhteşem

99 Kuralı Nedir..?


Devamını Oku…
30 Ocak 2018 - 12:52 'de eklendi ve 12650 kez görüntülendi.


99 Kuralı Nedir..? Kral Vezire Sormuş: “Hizmetçimin hayatta benden daha mutlu olduğunu görürüm,neden? Oysa onun hiçbir şeyi yok. Ben ise kralım,her şeye sahibim ancak huzursuz ve keyifsizim.”

Vezir der ki: “Ona 99 kuralını dene.” Kral! “99 Kuralı nedir? ” deyince; “Gece bir keseye 99 dinar koyup kapısına bırak ve üzerine de; ‘Bu 100 dinar sana hediyedir. ‘ yazarak kapısını çal,sonra olanları izle; ” diye cevap verir.

Kral vezirin dediğini yapar. Hizmetçi keseyi alıp dinarları sayar ancak bir tanesinin eksik olduğunu görünce ‘Herhalde dışarıda düştü’ diyerek ev halkıyla birlikte aramaya koyulur.Gece biter onlar hala kayıp dinarı ararlar, eksik dinarı bulmadıkları için baba çocuklarına kızar ve sakin iken onlara saldırır hale gelir. Diğer gün sabah hizmetçi gamlı düşünceli olur çünkü bütün gece uyumamıştır.

Asık suratlı,keyifsiz,tebessümsüz ve halinden şikâyetçi bir surette kralın yanına gider. Böylece kral da 99 Kuralının manasını anlamış olur. Şöyle ki: Biz,Allah-u Teâlâ’nın bize hibe etiği 99 Nimetini unutur,bütün hayatımızı kayıp bir nimeti aramakla geçiririz!

Allah-u Teâlâ’nın bize takdir etmediği, bilmediğimiz hikmetlerden dolayı bizden men ettiği bir şeyin peşine düşer,kendimizi mutsuz, huzursuz eder ve içinde bulunduğumuz nimetleri unuturuz!..“Son olarak derim ki; Doksan dokuz nimetin tadını çıkarmaya bakın ve Cenab-ı Allah’tan faziletini isteyerek sayısız nimetine şükredin..” ‘Şüphesiz ki şükürle nimetler artar.’ Vesselam!

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN

Okuduğunuz için Teşekkür ederiz. Okursanız sadece siz faydalanırsınız fakat paylaşırsanız herkes faydalanır. Lütfen 1 kez paylaşın…

Bu bilgiler size yardımcı oldu mu? Öyleyse arkadaşlarınızla paylaşarak başkalarınında faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer Paylaştıysanız sizlere bir kez daha teşekkür ederiz…

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER