Haber Muhteşem

Çok eski zamanlarda


KÜÇÜK DEVE
25 Nisan 2019 - 1:03 'de eklendi ve 3428 kez görüntülendi.


Çok eski zamanlarda, uzak bir diyarda, bir deve çiftliğinde şirin küçük bir deve de annesi ile birlikte yaşıyormuş. Anne deve, nereye giderse minik yavruyu da oraya, hiç yanından ayrılmazmış, onu eğiterek hayatta kalması için ona tecrübelerini aktarırmış. Nerelerde yiyecek bulacağını, nasıl tehlikelerden korunacağını ona öğretmek için çabalarmış. Günlerden bir gün, kervan hazırlanmış uzun bir seyahate çıkacaklarmış.

Develerin sahibi de küçük deveyi annesi ile beraber kervana katmış, şimdiden çöl ve yol şartlarını öğrensin alışsın diye. Kervanda bütün develer yüklü,anne devenin sırtı da yüklemiş, sıcak havanın da etkisiyle oldukça zorlu bir yürüyüş yapıyorlarmış. Minik deve, tüm bunlara aldırış etmeden, hoplaya zıplaya doyasıya eğleniyormuş.

0

Anne deve minik yavruyu sık sık ikaz ediyor, yavaş olması gerektiğini söylüyormuş. Minik deve ise, uyarılara hiç aldırış etmeden hoplamaya, zıplamaya devam ediyormuş.

Arada uzaktan kendilerine bakan deve sürülerini gördükçe soruyormuş” anne bunlar kim?” “yavrum onlar özgür vahşi develer”,” o ne demek anne”, “yavrucuğum onlara kimse yük vurmaz yular takmaz, istedikleri gibi rahat dolaşıp özgürce yaşarlar” ” biz niye öyle değiliz”“Ben artık yuları taktırmışım bir kere artık mümkün değil, ama belki sen olabilirsin” Bir zaman sonra sıcaklar iyice bastırmış, yükler gittikçe anne devenin sırtında daha ağır olmaya başlasa da çare yok, onun işi oymuş, yük taşımak, yükün ağır yada hafif olması sahibinin insafına kalmış, derken bir kum fırtınası kopmuş. Minik deve ilk defa böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalmış. Bir ara annesinin yanına sığınır gibi olmuş.

Fırtına dinince ve Anne devenin gözleri minik deveyi arıyormuş. Bir ara minik deveyi göremeyince çok korkmuş ama biraz baktıktan sonra kum fırtınasının sürüklediği yavrusunun ona doğru koştuğunu görünce mutlu olmuş. Ah yavrum, neden söz dinlemezsin?Bak halime seni aramaya bile gelemezdim. Az kaldı kaybolup gidiyordun demiş.

Tekrar yolculuğa başlamışlar ama küçük devenin yürüyecek hali kalmamış “Anneciğim, biraz yavaş yürüyebilir misin? Çok yoruldum, sana bir türlü yetişemiyorum” demiş. Bunun üzerine anne deve “Ah canım yavrum ne yapabilirim ki?” demiş “Yular benim elimde değil ki, yular başkasının elinde, o benim yavaş yürümemi isterse, yavaş yürürüm.Hızlı yürümemi isterse de hızlı yürüyorum. Dur dediği zaman durmak, koş dediği zaman koşmak mecburiyetindeyim. Yular başkasının elinde olunca kuralları o koyar unutma bunu… Unutma da hızlı yürü biraz. Yoksa azar işiteceğiz, arkasından da kırbaç gelecek” Kıssadan hisse, anlayana…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER