Haber Muhteşem

Anlaşmanın Sırrı;


Devamını Oku…
23 Mayıs 2018 - 9:11 'de eklendi ve 417 kez görüntülendi.


Anlaşmanın Sırrı; “Ne söylendiğine değil, ne anlaşıldığına bak” Eski zamanlarda hristiyan ve yahudilerin yaşadığı bir kasabada, inançları ayrı olan iki halk arasındaki anlaşmazlıklar iyice artmış, nihayetinde çoğunluk olan hristiyanlar kilisede toplanıp karar almış, kasabayı toptan terk etmelerini istemişler.

Yahudiler buna büyük tepki göstermiş ve bu işi barışçıl yoldan halletmek için karşılıklı olarak toplumun ileri gelenleri halkın huzurunda bir müzakere yapacak, kazananın dediği olacak.

Ancak aynı dilin konuşmaması nedeniyle müzakere de konuşmak yerine sadece işaret dilinin kullanılmasına da karar verilir. Hıristiyanları papaz, yahudileri haham temsil edecektir.Müzakere günü geldiğinde iki taraf karşılıklı yerlerini alırlar ve karşılıklı olarak bir süre bakıştıktan sonra papaz elini kaldırarak 3 parmağını gösterir.

Buna karşılık haham tek parmağını kaldırır. Papaz parmaklarını sallayarak başının etrafında çevirir. Haham ise parmağıyla yeri işaret ederek oturduğu yeri gösterir. Papaz yanındaki çantadan bir parça ekmek çıkartınca Haham da bir elma çıkar tır. Bunun üzerine Papaz ayağa kalkarak :’’Ben pes ediyorum, Yahudiler kalabilirler’’der.

Müzakere sonrasında Papaz’ın etrafına toplanan kasabanın ileri gelenleri Papaz’a ne olduğunu sorduklarında Papaz; “Ben önce 3 parmağımı gösterip kutsal üçlüyü işaret ettim. Buna karşılık o bana tek parmağını gösterip her iki dinin de tek Tanrıya inandığını söyledi.Ben parmaklarımı sallayıp başımın etrafında çevirerek Tanrının bizim etrafımızda olduğunun gösterdiğimde o da oturduğu yeri işaret ederek Tanrının her yerde de olduğunu işaret etti.

Ben ekmek çıkartıp Tanrının bizim günahlarımızı bağışladığını ve nimet verdiğini göstermek istediğim zaman da , hemen bir elma çıkartıp bana ilk günahı ve yine de günah işlemeye devam ettiğimizi hatırlattı. Herifin her şeye bir cevabı var. Ne yapabilirdim ki?”

Aynı sırada Yahudi cemaati de hahamlarının etrafını sarmış ona nasıl başardığını soruyorlardı.
Haham: “Önce bana 3 parmağını gösterip 3 gün içinde burayı terk etmemizi istedi. Ben de ona bir tekimizin bile ayrılamayacağımızı söyledim.

Sonra bütün şehrin Yahudilerden temizleneceğini söyledi. Ben de, hiçbir yere gitmeyip olduğumuz yerde kalacağımızı söyledim. Sonra ne oldu? diye kalabalık heyecanla sormuş. Valla, sonrasını ben de pek anlamadım.

Adam biraz hiddetlendi ve öğle yemeğini çıkarttı. Bunun üzerine ben de benimkini çıkarttım. Hepsi bu.” Hikaye bu ya, kıssadan hisse “İnsanların ne konuştuğu değil, karşıdakilerin ne anladığı önemlidir.”


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER