Haber Muhteşem

Hangi nesil daha mutlu?


Devamını Oku…
09 Kasım 2017 - 0:29 'de eklendi ve 855 kez görüntülendi.


70 – 80 – 90′ lı yıllarda mı büyüdün? Sahi nasıl oldu da hayatta kaldın? Şimdi ki gibi öyle çok güvenlik önlemleri yoktu.

1- Arabaların emniyet kemerleri, kafa koruyucuları, ve hava yastıkları yoktu. Eğer bir kaza olduysa sonucu çoğu zaman üzücü olurdu.

2- Arka koltuklar çocuklar için tehlikeli görülmezdi. Çocuklar ise hep beraber arka koltukta oturmaktan büyük keyif alırlardı.3- Bebek yatakları ve oyuncaklar için güvenlik standartları yoktu, zararlı veya zehirli maddelerden yapılırlardı çoğu zaman. Bazılarımız alerji olurdu, kızarırdı elleri.

4- Prizlerde, araba kapılarında, ilaç şişelerinde ve ev temizliğinde kullanılan kimyasallarda çocuk kilitleri yoktu.

5- Bisiklete binmek vardı ama kask diye bir şey yoktu.6- İyice ambalajlanmış steril su şişeleri yoktu, bahçe hortumları, sokak aralarında çeşmeler vardı.

7- Sokağa çıkıp oyun oynamanın tek şartı akşam ezanından önce evde olmaktı. En iyisi ezan okunurken hızla eve gelmekti.

8- Hiç birimizde cep telefonu yoktu, sabah evden çıkıp akşama kadar oynardık fakat nerede olduğumuzu ailemiz bilmezdi. Şuan ile kıyasladığımızda gerçekten inanılmaz bir şey.

9- Okul öğlen biter veya öğlen başlardı. Yemeğimizi hep evde yerdik, kafelerde atıştırma diye bir şey yoktu.

10- Sokakta kavga dövüş olurdu, bir sürü yaramız, kırık dişlerimiz, incinmiş yerlerimiz olurdu fakat kimse kimseyi mahkemeye vermezdi. Sokakta dayak yiyen bir de evde dayak yerdi. Çocuk olmak gerçekten de çok zordu.

11- Bol bol tatlı yerdik, tereyağlı ekmek yerdik ve şekerli içecekler içerdik fakat obez değil, şişman bile olmazdık. Çünkü hep sokaktaydık hep koşuyorduk.

12- Dört çocuk bir araya gelip bir limonatayı içerdik. Aynı bardaktan içmekten hiç çekinmezdik.

13.- Playstation, Nintendo, XBox, bilgisayar ve cep telefonumuz yoktu. Sosyal medyamız da yoktu ama sosyaldik. Arkadaşlarımız vardı hem de onlarca. Facebook’taki gibi tanımadığımız kişiler değil, ekmeğimizi paylaştığımız arkadaşlarımız vardı.

14- Arkadaşlarımızın evine yürüyerek veya bisiklet ile giderdik. Kapıyı çalar içeri girerdik. Sokaklarına gelip pencereden bağırıp onları sokakta oynamaya çağırırdık.

15- Bazı öğrenciler başarısız olurdu, sınıfı geçemezdi, ailesinde veya çevresinde yaşadığı sıkıntıları atlatmak için psikolog veya pedagog yoktu. Kendi başımızın çaresine bakmak zordundaydık. Yardım almadan hayatla mücadele etmek zordu.

16- Hürdük, özgürdük, fakat üzüntülerimizi, başarısızlıklarımızı dertlerimizi dostlarımızla paylaşmak zorundaydık. Bize yardım edecek uzmanlar yoktu.

17- Ailelerimiz bizim şuan olduğumuz kadar eğitimli değillerdi, çocuğa nasıl davranılır sorusuna cevap arayacak vakitleri yoktu. Onlarca kitap okumadılar, saatlerce sabah programında çocuk eğitimini anlatan uzmanları dinlemediler. Fakat bizi çok seviyorlardı.

18- Öğretmenlerimize kafa tutan, onlara karşı çıkabilen, onların öğretmenliğini sorgulayan ailelerimiz yoktu. Ailemiz öğretmenimize eti senin kemiği benim diyorlardı.

19- Oturduğumuz evler site içinde değildi, site güvenliğimiz yoktu ama bekçilerimiz vardı.

20- Bambaşka siyasi krizler yaşanıyordu, biz farkında değildik ama ailelerimizin endişe duyduğu zamanları iyi hatırlarız.

Tüm bunlara rağmen nasıl hala hayattayız anlamak zor fakat biz şimdi geçmişe baktığımız da ah o güzel günler diyoruz. Gençliğimizi ve çocukluğumuzu özlemle yad ediyoruz. Şimdi ki çocukların uğraşacak çok başka işleri var, sosyal medyası, akıllı telefonu. Hayatlarının her alanında karşılarına çıkan uzmanlar…

Acaba biz mi daha mutlu bir çocukluk geçirdik yoksa şimdikiler mi? Tüm yaşadıklarımıza rağmen hayatta kaldık ve bir şeyler başardık. Hatta kendi çocuklarımız bizim yaşadıklarımız yaşamasınlar diye çok mücadele ettik.

Bizden daha iyi mi oldular elbette zaman gösterecek. Fakat en önemli şey tüm zorluklara rağmen mücadele etmek ve hayata olumlu bakmak. Hayat dolu insan olmalı, nasip demeli, takdir-i ilahi demeli öyle çalışmalı.

Ama her zaman çalışmalı, çalışmak, uğraşmak ve mücadele etmek, çocuklarımıza öğretmemiz gereken en önemli şeylerden biri değil mi?


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER