Haber Muhteşem

Kolay elde edilen pek kıymetli olamaz derler ya.


Devamını Oku…
18 Şubat 2018 - 19:12 'de eklendi ve 1027 kez görüntülendi.


Paranın değerini öğrenmek: Kolay elde edilen pek kıymetli olamaz derler ya. Bir baba verdiği paranın kıymetini bilmeyen, hiç hesap yapmayan, savuran ve artık büyümekte olan evladına bir ders vermek amacıyla karşısına alır ve

“Artık delikanlı oldun yaşın 14, bundan sonra sana harçlık yok, okul zamanları dışında artık çalış kendi harçlığını çıkar eve de her hafta katkıda bulun” der.

Çocuk ilk hafta gider amcasından ister, amcası verir, aldığı paranın bir miktarını kendine ayırıp kalanı babasına getirir. Babası parayı alır, çocuğun gözünün önünde yanan sobaya atar. Çocuk buna bir anlam veremese de kendince görevini yapmanın rahatlığı vardır üzerinde.Ertesi hafta dayısına gider, ondan para ister, aynı olay tekrarlanır, babası aldığı parayı sobaya atar. Bu hafta enişte, öbür hafta hala, öteki hafta teyze derken bir müddet idare etse de artık etrafında para isteyecek kimse kalmamıştır.

Aslında kendinde de o yüzü bulamamaktadır. Ne yapayım diye düşünürken, sebze halinde çalışan bir arkadaşına gider ve iş için yardım ister. Arkadaşı ona bir küfe ayarlar ve pazar yerinde ertesi gün erkenden hamallık yapmaya gelmesini söyler.

O gün arkadaşıyla beraber akşama kadar hamallık yapar ve yorulur ama kazandığı paraya bakarak sevinir ve tüm yorgunluğunu unutur.Koşarak eve gelir, kazandığı parayı babasına verir, babası parayı alır tam sobaya atacakken, babasının koluna yapışır ” Yapma baba, ben o parayı kazanırken ne çektim haberin var mı?” deyince baba amacına ulaştığını anlar ve oğluna sarılarak “işte şimdi oldu oğlum. Benim sana verip de senin hesapsızca savurduğun paranın nasıl kazanılmış olduğunu şimdi öğrenmiş oldun” der.

Her gün paylaştığınız faydalı bilgiler, haberler ve ibretlik, ders veren hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız, sayfamızı takip edebilirsiniz.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER