Haber Muhteşem

Üç arkadaş hafta sonu piknik yapmak için sözleşirler, hanımları kendi aralarında iş bölümü yaparlar.


Piknik yaparken Elif aniden sendeledi ve yüzüstü yere düştü!
01 Eylül 2018 - 18:20 'de eklendi ve 1133 kez görüntülendi.


Üç arkadaş hafta sonu piknik yapmak için sözleşirler, hanımları kendi aralarında iş bölümü yaparlar. Hep birlikte pazar günü göl kenarındaki mesire alanında buluşurlar.

Önden gelen Hasan ve eşi Elif çam ağaçlarının altında güzel bir masaya yerleşmişler çoktan mangal hazırlıklarına başlamışlardır.

Diğer iki arkadaşları da gelince sohbet muhabbet mangal yapmaya başlarlar. Hanımlar masayı hazırlarken erkekler de mangaldaki tavuk köfte biber patlıcanlarla ilgilenmektedirler.Bir ara Elif masadan mangala doğru elindeki tabakla giderken yüzüstü kapaklanacak şekilde düşer. Hemen eşi ve arkadaşları koşar. Ambulans çağırmayı hastaneye götürmeyi isterler, fakat Elif iyi olduğunu çimenlikte ayağı takıldığı için düştüğünü söyler ve ısrarla günümüzü berbat etmeyelim der.

Üç aile akşama kadar yemek çay kahve muhabbetle eğlenirler. Arada Elif’in solgun görünmesinden rahatsız olan arkadaşları sorsa da, Elif gayet iyi olduğunu bir şeyi olmadığını söyler.

Akşam olur herkes evinin yolunu tutar. Gece rahatsızlanan Elif’i Hasan hemen acile götürür. Hemen yoğun bakıma alınan Elif’in beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştır.Hasan gece yarısı arkadaşlarını arayıp, ailesini arayıp Elif’in hastaneye kaldırıldığını, yoğun bakıma alındığını haber verir. Hepsi apar topar hastaneye koşmuşlardır. Lakin sabaha karşı 04.00 civarı Elif yoğun bakımda hayatını kaybetmiştir. Geç kalınmıştır.

“Eğer herhangi biri bu durumun bir beyin kanaması olduğunu anlasaydı, Elif belkide bugün hayatta olurdu.”

Lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyunuz: Bu konuda nöroloji uzmanları şöyle demektedir: “Önemli olan beyin kanaması teşhisini koymak ve 3 saat içerisinde buna müdahale ve tedavi etmektir.”

Bir insanın beyin kanaması geçirme ihtimali olduğunu anlamak için aşağıdaki dört adımı uygulamak gerekir:

Beyin kanaması geçiren kişiye zamanında müdahale edilmezse, beyni çok ciddi zararlar görebilir. Sonuç felç yada ölüm olabilir.
Beyin kanaması semptomlarını anlamak cok zor olabilir.

Doktorlar, aşağıdaki 4 adımı uygulamakla, rahatsızlık geçiren kişide ciddi bir durum olma ihtimalini anlayabileceğini ve kesinlikle ihmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söylemektedir.

1. Kişinin gülümsemesini isteyin, eğer yapamazsa, büyük ihtimalle Felç demektir. 2. Kişinin çok basit bir cümle söylemesini isteyin, “Bu gün çok güzel, harika bir gün” gibi.

3. Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını isteyin. 4. Kişiden dilini dışarı çıkartmasını isteyin . Eğer dili yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.

Eğer kişi bu dört adımdan herhangi birini yerine getiremiyorsa derhal acil servise haber veriniz ve hem telefonda hem de gelen ekibe durumu izah ediniz.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER