Haber Muhteşem

İstanbul Üniversitesinde düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Canan Karatay gençlere beslenmeyle ilgili önerilerde bulundu.


Devamını Oku…
29 Ocak 2018 - 12:55 'de eklendi ve 2241 kez görüntülendi.


İstanbul Üniversitesinde düzenlenen bir etkinliğe konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Canan Karatay gençlere beslenmeyle ilgili önerilerde bulundu.

Prof. Karatay “Özellikle havuç ve turp çiğ olarak beyaz peynirle beraber yanında da zeytinle beraber yiyin, düz duvara tırmanırsınız, fıstık yerseniz fıstık gibi olursunuz” diyerek sözlerine devam etti.

Turpun Faydaları; Turp bol miktarda A,C,K,B6 vitamini içermektedir. Bu sayede,hücre sağlığının korunması, hücre yapılanması ve hasarlı hücrelerin onarılmasında etkendir.Bununla birlikte sağlıklı bir cilt yapısına da katkı sağlar. Çok güçlü bir antioksidan olması ile kalp damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etkisi vardır.

Turp içerdiği lifler sayesinde mideden bağırsaklara kadar, yiyeceklerin sindirimini ve hazmını kolaylaştırdığı için tüm sindirim organlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bağırsak hareketliliğini artırıp kabızlık sorununun ortadan kalmasına yardımcı olur. Turpta bulunan diğer mineraller; sodyum, potasyum, kalsiyum, demir genel metabolizmanın korunmasında ve kan basıncının düzenlenmesinde de önemli rol oynamaktadır.Siyah turp özellikle karaciğer sağlığı için çok faydalıdır. Bu sayede kolesterolü dengede tutmamıza yardımcı olur. Kırmızı turpta özellikle sindirim sistemi ve hazımsızlık sorunlarının giderilmesinde etkilidir.

Havucun Faydaları; Havucun en önemli faydası çok güçlü bir antioksidan olan bete karoten bakımından zengin olmasıdır.

Bu madde bağırsaklarda A vitaminine dönmektedir. Özellikle de göz sağlığı açısından çok faydalıdır. A vitamini diğer tür gıdalardan sonra bitkisel olarak en çok havuçta bulunmaktadır.

Havuç ve havuç suyunun bir çok kanser türü riskini azalttığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir.

A,B,C,E vitamileri ile , demir, bakır, çinko gibi mineraller açısından da çok zengin olan havuç, vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesine ve bir çok enfeksiyona karşı direncin artmasına faydası vardır.

Düzenli olarak havuç yemek ağızdaki bakterileri temizler ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur ve mide ülserine karşı koruma sağlar.

BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR – 1 kez PAYLAŞ HERKES FAYDALANSIN


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER