Haber Muhteşem

Şeytan, insanların korkularından yararlanıp onları bazı şeylerden mahrum bırakmak için sürekli telkinlerde bulunur.


Şeytanın Yalanına Karşı Muhteşem Gerçekler…
29 Kasım 2017 - 8:20 'de eklendi ve 477 kez görüntülendi.


Şeytan, insanların korkularından yararlanıp onları bazı şeylerden mahrum bırakmak için sürekli telkinlerde bulunur. Peki biz mü’minler şeytanı nasıl alt edebiliriz? Şeytanın vesveselerinden nasıl kurtulabiliriz?

Şeytan, insanların bitmek bilmeyen  bir fakirlik ve başkalarına muhtaçlık korkusundan dolayı insanları etki altında tutmak ister. Bundan dolayı da  sabah akşam  sürekli yalanlarıyla insanları evde, camide, her yerde ayartmak ister.

Savurganlığa, yönlendirir. İştah kabartır. Hor görmeye dahi razı ettirir. Arzusu mümin hiç uhrevi hayatı için  çalışmasın. Sanki mümin bir an bu dünyayı  ihmal etse, tamamen elinden kayıp gidecek zanneder.Yegane gerçeği insanlara göstermek ve anlatmak için   gönderilmiş  olan  sevgili Peygamber efendimiz (s.a.v.) ise tek gerçeği kulaklarımıza haykırıyor. İnsan, üzülerek  geçmişine yanacağı günü beklemeden onu dinlemeli, şeytanı itmelidir:

“Vallahi sizin için fakirlikten korkmuyorum ama dünyanın size açılmasından endişeliyim. Sizden öncekilere açıldığı gibi; onların dünya üzerinden yarıştığı gibi sizin de yarışmanızdan ve onları dünyanın helak ettiği gibi sizi de helak etmesinden çekiniyorum.” (Buhari, Cizye, 1/3158; Müslim, 2961; Tirmizi, 2642; İbni Mace, 3998)

İmam Müslim Sahih’inde, Peygamber (s.a.v)’ın müminler için kaçındığı  hususu da bildiren  bir hadis rivayet etmektedir: “Dünya tatlıdır, yeşildir. Allah size onu verecek ve ne yapacağınıza bakacaktır.Dünyaya ve kadınlara dikkat edin.” (Rikak, 1/ 6948) Şüphesiz Efendimiz (s.a.v.), kadınları önemsememizi söylerken onları göz hapsine almamızı emretmemektedir. Kadınların bulunduğu ortama da dikkat etmemizi ve bunu  bir yaşam biçimi, hayat tarzı olarak dikkatimizden kaçmamasını öğütlemektedir.

Bizim dinimizde  fakirliğe teşvik bulunmamaktadır.  Meydanları din düşmanlarına bırakmakla yükümlü değiliz. Acziyetimizi itiraf edip, bir köşede bekleyerek imtihan kazanamayız. Şayet gaye Allah’ın rızasını kazanmak ise-ki müslüman  için başka bir yol yoktur- yapılacak şey  bellidir: İmanımızı kuvvetli  tutmak için  yapmamız gerekenlere dikkat etmeliyiz.

Allah Teala’nın rızasını kazanmak için  Allah’ın yasaklarından kaçınmaya çalışmalıyız. Allah’ın yasak kıldığı ve bizleri hara teşvik eden çevreden, sebeplerden uzak durmak zorundayız. Ve bununda imanımızı güçlü tutmakla yapabileceğimizi bilmeliyiz. Haramlardan temizlendikten sonra Allah’ın farzlarını yerine getirmek için yoğun bir himmet göstereceğiz. Allah’ın emrettiği farzların hiç birini terk etmemeye özen göstermeliyiz.

İmkanlarımız doğrultusunda bir nafile ibadetlerimizi  yerine getirmeye çalışmalıyız. Mümin kardeşlerimizle bağımızı kuvvetlendirmeli, devamlı yeni bir kardeş kazanma çabası içinde olmalıyız. Dünyada  iman ehli olarak bulunmanın tabii bir gerektiğinde de küfürle düşmemek, devamlı  bir biçimde hak adına yaşamak olduğunu bilmeliyiz.

Zalimlere ve haksızlığa karşı maddi ve manevi mücadele edeceğiz. Direnmek gerekiyorsa direneceğiz. Yaşantımızı iyi bir denge üzerine kurarak yaşamaya  çalışacağız. Dünyadan  tamamen vazgeçmek de yanlıştır dünyayı yüreğine sıkıştırmaya çalışan anlayış da.

Mümin, uhrevi hayatı için çalışırken, dünyadan da nasibini unutmayan insandır.  Kulluk, Allah’ın emrettiği her şeyi sahiplenerek  gerçekleştirilebilir. Rasulullah (s.a.v.) rivayet edilen nazik bir dengelemeyi ölçü alabiliriz.

Buyuruyor ki: “Dünyaya tenezzülsüzlük, helali haram saymak veya malı zayi etmek değildir. Asıl dünyaya tenezzülsüzlük, sendekini Allah’ın yanındakinden daha iyi görmemen ve başına gelen bir sıkıntıdan dolayı elde edeceğin sevabın, sana göre o sıkıntıdan dolayı kaybedeceğin maldan üstün olmasıdır.” (Tirmizi, Zühd, 29/2340; İbni Mace, 4100)


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER