Devamını Oku…Mor Soğanı Sütle Karıştırıp İçin ve Bakın Ne Oluyor?Devamını Oku…
14 Kasım 2017 - 1:15 'de eklendi ve 3277 kez görüntülendi.

Mor soğanı sütle karıştırıp için ve bakın ne oluyor? Bilhassa balık yemeklerinin yanında kullanılan  mor soğanın öyle bir yararı var ki…

Mor Soğan suyu kalbi kuvvetlendirmektedir, içeriğinde bulunan esterler kanın pıhtılaşmasını önler. Boğaz iltihabı tedavisi sesin güzelleştirilmesi sinirsel rahatsızlıklar  öksürüğe bronşit ve boğaz ağrısına karşı en iyi ilaç soğan suyunun balla karıştırılarak tüketilmesidir. Kan basıncını (tansiyonu) düşürücü özelliğe sahiptir. Safra kesesi salgısını yükseltir ve bunun neticesi  olarak taş oluşumunu önler.

Taze kesilmiş soğanı arının ısırdığı  yere sürdüğünüzde ağrıyı alır ve şişmesini engeller. Soğanın düzenli kullanımının prostat kanseri riskini azalttığı söylenmektedir. Aynı etkinin mide ve göğüs kanseri için de geçerli olabileceği söyleniyor.

Karın sancılarına ve mide kanamalarına karşı çok ince doğranmış soğan süt içerisinde kaynatılarak içilir. Hong Kong Üniversitesi´nden uzmanlara göre bilhassa kırmızı soğan kötü kolesterolü düşürür.

Bir adet çiğ soğanın yarısını her gün tüketen kişilerin iyi kolesterolünün %30 oranında yükseleceği belirtilmektedir. Soğanın içerisinde kanser, kalp rahatsızlıkları ve hatta Alzheimer´a iyi geldiği belirtilen  antioksidanlar vardır. Roma imparatoru Nero ve ABD başkanı George Washington´ın soğuk algınlığına karşı soğan kullandığı  söylenmektedir.

Soğanın içerisinde bulunan yağın insulin gibi tesir ettiği ve kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Aynı miktardaki  soğan suyu ve elma sirkesi karıştırılarak oluşan tonik günde 2 defa cilde sürüldüğünde koyu renkli bölgelere iyi geldiği anlatılmaktadır.

Bu ikili ciltteki pH dengesini sağlayarak renk değişikliğine  karşı tesirlidir.  Soğanın içerisinde bronşit, diyabet, astım ve saman nezlesine iyi geldiği söylenen flavanoidler vardır.

Mor soğanın faydaları Kan oluşumuna  yardımcı olur. Kalp çarpıntısını giderir.  Kesik ve yanık yaralarının mikrop almaması için mor soğan suyu sürülür. Safra kesesi salgısını artırır ve bunun neticesinde taş oluşumunu önler.

El ve ayak tırnaklarının çabuk kırılmasında, tırnakları sık sık mor soğan suyu ile ovmak gerekir. Şifa kaynağı Ayak bacak karın göğüs ve ellerdeki şişmelere karşı günde üç kez yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilir. Burun kanamalarını durdurmak amacıyla soğan yumrusu ikiye kesilir yarısı burnun önüne bağlanır.

Çıbanları olgunlaştırmak için soğan yumrusunu oluşturan yapraklar haşlanarak çıban üzene konur. İdrar yolları ağrılarında taze kesilmiş ve ısıtılmış soğan sıcak sıcak ağrıyan yerin üzerine konur ve bu işlem birkaç defa tekrarlanır.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER