Haber Muhteşem

Vaktiyle adamın biri bahçesinde toprağı eşelerken halka şeklinde bir kemik parçası bulmuş.


Devamını Oku…
11 Haziran 2018 - 22:55 'de eklendi ve 2068 kez görüntülendi.


Vaktiyle adamın biri bahçesinde toprağı eşelerken halka şeklinde bir kemik parçası bulmuş. Bu kemik ona çok değişik gelmiş ve sultanın da bu ilginç kemiği beğeneceğini düşünerek, biraz da üç beş kuruş taltif alıp, sebeplenebilmek niyetiyle saraya sultanın huzuruna götürmüş.

Kemiği gören Sultan, aslında pek beğenmemiş ama huzuruna geleni boş çevirmemek için demiş ki “Tamam kemiğin ağırlığınca altın vereceğim sana.” Terazinin bir tarafına bu kemiği koymuşlar, diğer tarafına da sultan kesesinden bir altın çıkarıp atmış.

Terazi kıpırdamamış. Bir altın daha atmış, yine hareket yok. Biraz şaşkın bir şekilde kesesini olduğu gibi koymuş teraziye, yine hareket yok. “Allah Allah, terazi mi bozuk acaba?” diyerek kemiği yerinden kaldırdıkları gibi diğer taraf aşağı çökmüş.Neyse demiş Sultan; Bu işte bir yanlışlık var demek ki, al bakalım bir kese altın” demiş. Adam itiraz etmiş. “Sen koca Sultansın, sözünden dönmek sana yakışırmı?Terazi denkleşmediki.”

Sultan adama hak vermiş. Söz verdi bir kere ne kadar olursa olsun o altınlar verilecek. Teraziye 1 kese daha eklemişler, peşinden 1 kese daha ama terazini kefesi yerinden oynamamış,en ufak bir kıpırdama yok.

En sonunda hazineden yığabildikleri kadar altın yığmışlar, nafile terazi olduğu gibi duruyor. Sultan bu duruma akıl sır erdirememiş. Bu işin sebebi nedir diye sormak için memleketin en bilge en kıymetli alimine durumu anlatıp saraya çağırmışlar.Alim gelmiş, kemiği eline almış. Biraz inceledikten hafif bir tebessüm ederek terazideki altınları indirtmiş. Kemiği tekrar teraziye koymuş.

Herkes ne yapacağını merak ederken diğer kefeye yanında getirdiği bir avuç toprağı bıraktığı gibi kemiğin olduğu taraftaki kefe dengeye gelmiş.

Saray ahalisi ve sultan terazi denkleşince şaşkın bir şekilde bunun nasıl olduğunu sormuş.
Alim zat; “Sultanım bu gördüğünüz kemik, bir insanın göz çevresinin kemiğidir. İnsanın gözü sarayın bütün hazinelerini de verseniz doymaz.

Onu doyuracak tek şey bir avuç topraktır.” demiş. İnsanoğlu işte; gözünü bir avuç topraktan başka hiçbir şey doyuramıyor.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER