Haber Muhteşem

Vaktiyle yüksek bir dağın kayalıklarında bir kartal yuvası varmış…


Devamını Oku…
02 Mayıs 2018 - 15:35 'de eklendi ve 269 kez görüntülendi.


Her şey Yerinde Güzel; Vaktiyle yüksek bir dağın kayalıklarında bir kartal yuvası varmış, yakınlardaki köyde yaşayıp çobanlık yapan iki kardeş, kartalın oraya sık sık inmesinden yuva olduğunu anlamışlar.

Lakin köyün yaşlı ileri gelenleri kartal yuvalarına dokundurtmazlarmış. Afacanlar zar zor gizlice yuvanın yanına tırmanıp yumurtalardan birini almışlar.

Tırmandıkları kayalıklardan güç bela inmişler sonrasında pişman olmuşlar ama tekrar aynı yere tırmanmaya korktukları için yumurtayı ne yapacaklarını düşünmeye başlamışlar.



Dedelerine de söyleyememişler en sonunda kümesteki civciv çıkaracak bir tavuğun altına koymuşlar. Her gün de gelip tavuğun altına bakıyorlarmış bir gelişme var mı ne zaman çıkacak diye.

Nihayet zamanı gelmiş diğer yumurtalarla beraber kartal yavrusu da yumurtadan çıkmış. Bunu gören eski kurt dedeleri hemen anlamış, zaten sık sık kümese gidip gelmelerinden de işgilleniyormuş.

Çocukları çağırıp sıkıştırınca yaptıkların anlatmışlar. Dede onları hem sevip okşamış hem de güzel güzel nasihat etmiş. “Evlatlar hiç kurt ağılda koyun dağda olur mu.



Bu kartal her şeyi uçmayı, avlanmayı annesinden babasından öğrenecek. Tavukların arasında büyüyen kartal hiç kartal gibi olur mu. Yeri gagalamayı eşelemeyi öğrenir, et yerine ot yemeyi , tohum yemeyi, gök yüzünde uçmak yerine kümeste tünemeyi öğrenir.

Nihayetinde fıtratına yaradılışına aykırı. Yaşayamaz ölür gider. Çocuklar sormuş “peki ne yapacağız dede” deyince “Yumurtayı nasıl aldıysanız tekrar yavruyu yerine koyacaksınız inşallah annesi kabul eder, yoksa onu beslemez yuvadan atar ”

Ertesi gün sabah erkenden dede yanına ip alıp çocuklarla dağa çıkar. Bu sefer kayalıkların üst tarafından tırmanıp yuvaya yukarıdan bakarlar.

Uçurumun kenarındaki yuvada yumurtadan yeni çıkmış bir yavru vardır. Anne- baba avlanmak için yuvadan uzaklaşınca dede getirdiği iple torununu sıkıca bağlatıp yavaş yavaş aşağı salar. Çocuk yavruyu yuvaya bırakır ve onu yukarı çeker.

Uzunca bir süre orada gizlenip kartalların dönmesini beklerler. Acaba yavruyu kabul edecekler mi merak içindedirler. Bir müddet sonra anne kartal yakaladığı avı ile yuvaya döner, konduğunda ilk şaşkınlıkla tüylerini kabartsa da getirdiği avdan koparıp iki yavruya da yedirmeye başlayınca dede ve torunları çok sevinirler.

Bir daha yuvaya yaklaşmamaya söz verirler. Aradan bir kaç ay geçer koyunları ile o dağın eteklerine çıktıklarında uzaktan hep yuvayı ve yavruları görmeye çalışırlar.

Yine bir seferinde aynı yere geldiklerinde yuvanın etrafında uçan 4 kartal görünce yavruların büyüyüp uçmaya başladıklarını anlarlar. Dönünce sevinçle dedelerine anlatırlar.

Bu yaşadıkları onlar için güzel bir ders olmuştur. Doğadaki denge ve ahenge karışmamak gerektiğini, her şeyin yerinde güzel olduğunu anlamışlardır.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.
Etiketler :

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER