Haber Muhteşem

Ahaliden bir zat padişahı görmekte ısrar eder, sebep sorsalar da illa kendisini görüp


Devamını Oku…
18 Kasım 2017 - 23:15 'de eklendi ve 1180 kez görüntülendi.


Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’i her şeyden vazgeçiren haber “Selim’ime selam söyle”

Cihan Devleti Osmanlı İmparatorluğunun tarihe adını yazdıran Yavuz Sultan Selim döneminde yaşandığı nakledilen bir kıssa.

Ahaliden bir zat padişahı görmekte ısrar eder, sebep sorsalar da illa kendisini görüp söyleyeceğini başkasına söylemem diye ısrarına devam eder, durum kendisine bildirilen Sultan Selim, zatı huzuruna kabul eder ve derdini sorar.Adam”Sultanım elçiye zeval olmaz, bana bir kese altın verecekmişsiniz”der.Sultan Selim “İyi de bir neden söylemeyecek misin?” diye sorar.

Adam “Sultanım ben İstanbul eşrafından yaşlı bir adamım,bana Mehmet efendi derler, bunca yıl haysiyetle, dürüstçe ticaret yaptım, zengindim, malım mülküm vardı.Ama son zamanlarda işlerim ters gitti, malımı işimi kaybettim, borçlandım, borç batağından kurtulamadım artık iyice daralmıştım.

Dün gece yatarken Allah’a çok dua ettim, teheccüd namazından sonra secdeye kapandım, Allah’ım derdi veren sensin dermanı da veren sensin, ne olur beni aileme, çoluk çocuğuma, efradıma mahcup etme diye yalvardım ve yattım.Rüyama Resulullah (s.a.v.)geldi, ey Mehmet üzülme, saraya git Selim’ime selam söyle sana bir kese altın versin, derdini halletsin, sebebini sorarsa her gece okuduğu salavatı dün gece okumayı unuttu, okumayı unuttuğu salavatlar hürmetini senin derdini gidersin” deyince

Sultan Selim hemen bir kese altın verir ve “ne dedi Resulullah tekrar söyle”,”Selim’ime selam söyle”, Sultan Selim hiç durmadan tekrarlatır ve her seferinde yaşlı adama bir kese altın verir.

“Tekrar söyle ne dedi Habibullah” der sonra,”Bir daha söyle ne dedi Kainatın Efendisi”.

Bu hal 17 kez tekrarlar ve Sultan Selim yaşlı adama 17 kese altın verir. Durumu fark eden başvezir Hasancan “Sultanım Mehmet efendinin getirdiği haber sizi çok mutlu etti, siz de onu mutlu ettiniz, müsaade buyurursanız gönderelim, eğer başı sıkışırsa tekrar gelsin” diyerek müdahale eder ve yaşlı adamı göndermeye gider.

Baş vezir döndüğünde Yavuz Sultan Selim’i secde eder vaziyette bulur ve endişeyle yanına yaklaşarak omuzuna dokunur, kendine gelen Selim Han tekrar, tekrar “Duydun mu Hasancan Rasulullah bana Selim’im demiş ,duydun mu Hasancan Rasulullah bana Selim’im demiş,

Duydun mu Hasancan Rasulullah bana Selim’im demiş. Bize bu şerefe nail eden Rabbime hamd olsum”diyerek sözlerine devam etmiş” Hasancan eğer sen olmasaydın sadece malımı değil, tahtımı tacımı her şeyimi Rasulullah’ın bana Selim’im demesine feda edecektim”

Anlatıla gelen bu hikayenin mesajından herkes ibret almalı ve düşünmeli…


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER