Haber Muhteşem

Zamanın birinde iki kardeşe babalarından miras ucu bucağı gözükmeyen büyük bir çiftlik miras kaldı. Babaları ölmeden önce araziyi tam ortadan ikiye bölüp oğullarına vasiyet eder.


Devamını Oku…
08 Şubat 2018 - 13:07 'de eklendi ve 316 kez görüntülendi.


Zamanın birinde iki kardeşe babalarından miras ucu bucağı gözükmeyen büyük bir çiftlik miras kaldı. Babaları ölmeden önce araziyi tam ortadan ikiye bölüp oğullarına vasiyet eder.

Araziniz ayrı olsun ama birlik olun birbirinize yardım edin, ayrılığa düşüp kendinize güldürmeyin diye vasiyet etti. Kardeşlerin evleri de karşılıklı, aralarında bir otlak vardı orayı ortak kullanır tüm ortak kullandıkları traktörlerini alet edevatlarını da oraya koyarlardı.

Bir gün iki kardeşin arasında incir çekirdeğini doldurmaz bir sebepten tartışma çıktı. İş büyüdü de büyüdü, Kavga edip darıldılar çocuklarını birbirlerine göndermez oldular.Ortak kullandıkları alet edevatı da ayırdılar. Küçük kardeş öyle öfkeliydi ki , iş makineleri getirip iki çiftliğin arasındaki otlaktan arazilerini ayıran boydan boya geniş bir kanal açtırdı, arazilerinin yanından geçip etrafından dolaşan ırmaktan suyu çevirip kanalı su akan bir dereye çevirdi.

Artık ne kendileri nede araçları birbirlerinin tarafa geçemez hale getirdi. Hayvanlarına bakan yanlarında çalışan adamları dahi ayırdılar. Büyük kardeş babasının vasiyeti aklına gelince bu duruma çok üzülüyor ama büyüklük hasebiyle gururuna yedirip bir adım atmıyordu.

Bir gün kapısına bir adam geldi elinde kocaman alet çantasıyla; ben marangozum yapılacak işiniz varsa deyince, “seni Allah gönderdi diye adamı derenin kenarına götürdü, karşısı kardeşimin buraya benim evimden onun evi gözükmeyecek şekilde yüksek bir çit yapacaksın işte şu depodaki keresteleri kullan, çalışanlarım da sana yardım etsin.Ben şehre gideceğim üç gün sonra dönünce paranı veririm zaten anca biter dedi. Üç gün sonra dönünce bir baktı ki oda ne ? Çit yerine derenin üzerine karşıdan karşıya geçen bir köprü yapmış.

Tam o anda kardeşi ellerini açmış köprünün üzerinde kendine doğru koşarak “Affet beni ağabey ben sana neler yaptım sense ne büyük adammışsın, gel sarıl barışalım bir büyüklük daha yap “ deyince sarılıp barışmışlar.

Yaşadıklarına inanamayan ağabey bir bakmış marangoz gidiyor “ dur seninle daha işim bitmedi” deyince Usta dönmüş “Bundan gayrisi sizin, ben yaptım siz yıkmayın, benim yapacağım daha çok köprü var” deyip gözden kaybolmuş.


Her gün paylaştığımız haberler, faydalı bilgiler, ibretlik hikayeler ana sayfanıza düşsün istiyorsanız
  • aşağıda yazan BEĞEN butonuna basın ve Facebook sayfamızı beğenin...
  • Sayfamızı Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz.

Bunları Gördünüz mü?

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER